I političari lažu, zar ne?

Milan Đukić

Softver koji će otkrivati laži

Predizborna obećanja, novi programi za povećanje zaposlenosti, bolja socijalna i zdravstvena zaštita, suzbijanje kriminala i korupcije... Zvuči poznato? Sve su to obećanja koja političari širom sveta daju i kada su na vlasti i kada kao opozicija kritikuju vlast. Obećavaju i predsednici SAD i Rusije, i premijer Mađarske (čije je priznanje da je lagao čak i snimljeno a što je nedavno izazvalo burne građanske proteste), političari u našoj zemlji ali i u dalekim zemljama Afrike i Azije. Zbog takvih obećanja nastaju masovni protesti, štrajkovi, nemiri.
Zamislite onda situaciju u kojoj biste trenutno mogli da proverite da li su izjave političara tačne i iskrene ili nisu. Erik Šmit, jedan od rukovodilaca kompanije Google, veruje da će se takav "uređaj" pojaviti na Internetu za pet godina.
Političari tek moraju da shvate uticaj i značaj umreženog sveta, koji utiče i na rezultate izvora. Šmit predviđa da će softver za "proricanje istine" za pet godina primorati političare da dobro razmisle pre nego što nešto javno izgovore.
Korisnici će softver moći da upotrebe kako bi proverili naizgled činjenično zasnovane izjave i uporede ih s istorijskim podacima da bi utvrdili njihovu istinitost.
"Jedna od mojih poruka političarima jeste da razmišljaju o svakom svom glasaču kao osobi koja je stalno na Mreži i koja uvek može da postavi pitanje 'Je li ova izjava istinita ili nije?'. Mi u Googleu nismo zaduženi za istinu, ali ćemo verovatno moći da procenjujemo istinitost izjava i obećanja."
Predsednik i glavni izvršni rukovodilac najpopularnijeg Internet pretraživača je ovo izjavio tokom posete Velikoj Britaniji, kada se susreo i s britanskim premijerom Tonijem Blerom (koji takođe slovi za političara koji rado zaobilazi istinu) i govorio na godišnjoj konvenciji opozicione Konzervativne partije.
"Mnogi političari uopšte ne razumeju fenomen Interneta i to uglavnom zbog njihovih godina. Često su sve ono što znaju o Internetu naučili od svojih službenika i svoje dece." (O tome koliko naši poslanici vole i koriste Internet pročitajte u tekstu "Poslanici (ne) vole kompjutere" na adresi http://www.internodium.org/node/2712).
Pojava i razvoj televizije naučili su političke lidere da izgovorena reč "ubija". Internet će ih takođe primorati da se prilagode novim tehnologijama i novim načinima komuniciranja.
"Internet je u velikoj meri ispunio ulogu medijuma za prikupljanje sredstava za političare i njihove stranke. Međutim, još uvek nema uticaj na rezultate izbora a sigurno je da će ga imati", rekao je Šmit.
Mrežni svet je omogućio običnim ljudima da se suprotstave i da izazivaju na "otvorenu borbu" svoje vlade, političare, medije i poslovne ljude. "Internet je razbio barijeru između ljudi i informacija i na pravi način demokratizovao pristup akumuliranom ljudskom znanju. Zato smo kao pojedinci moćniji."
Da li će se Šmitove reči ostvariti, ostaje da sačekamo tih narednih pet godina. Do tada se moramo poudati u svoj zdrav razum, izgrađeno političko mišljenje i stav i osećaj za istinu i laž.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...