Predsednik Francuske se konačno obratio naciji: Neuspešno prevođenje "žednih preko vode"

Nataša Jokić

Iako leporečiv, predsednik nije najavio nijedan suštinski ustupak, nijednu sistemsku meru koja bi dovela u pitanje poresku neravdu i deo tereta taksi proporacionalno prebacila i na onih 10 odsto najbogatijih. On tako ostaje predsednik bogate manjine. Možemo samo da se zapitamo da li je ovde reč o novom Luju XVI ili Kralju Ibiju
(Paris, 10.12.2018 - francuski predsednik Emanuel Makron tokom susreta s predstavnicima sindikata, organizacijama zaposlenih i loklanim zvaniočnicima)

Posle četiri nedelje protesta i nasilja, francuski predsednik  Emanuel Makron sinoć se konačno obratio naciji najavivši povećanje najniže zagartovane zarade, ukidanje taksi zbog kojih su smanjene najniže penzije i neoporezivanje prekovremenog rada.

Sudeći po reakcijama, "žuti prsluci" shvatili su Makronov govor kao pokušaj da ih prevede "žedne preko vode".  Razlog je jasan: iako leporečiv, predsednik nije najavio nijedan suštinski ustupak, nijednu sistemsku meru koja bi dovela u pitanju poresku neravdu i deo tereta taksi proporacionalno prebacila i na onih 10 odsto najbogatijih. On tako ostaje predsednik bogate manjine.

Nema povratka porez za bogate

Izričito je rekao da nema govora da ponovo uvodi porez na bogatstvo ili ukida stimulacije za konkurentnost zbog kojeg je korporacijama poklonjeno 40 miljardi evra samo jednim potezom. Izričito je rekao da to cicni da bi najbogatiji mogli da otvaraju nova radna mesta što naravno ima ekonomsku logiku.

Problem je u tome što ova formula ne funkcioniše i što korporacije i banke novac koji im pretekne investiraju manje u investicije, a više u spekulacije ili ga sklanjaju u poreske rajeve.

Takozvana teorija o prelivanju bogatstva po kojoj najbogatiji ono što im pretiče investiraju - pokazala se nerealnom, ali Makron ne odustaje od ove doktrine koja otvara vrata pljački većine građana.

On tako nije odgovorio suštinski ni na jedan zahetv "žutih prsluka", među kojima je i onaj da se poreskim i drugim merama podstaknu mala i srednja preduzeća, a ne korporacije, da se podstaknu banke i pomognu vlasnici malih prodavnica umesto lanaca supermarketa. 

U svom 13-to minutnom govoru Makron je, istina, rekao da će od sada oni koji zarađuju novac u Francuskoj, "uključujući i velika preduzeća", morati u Francuskoj i da plaćaju poreze. Nije dodao ništa preciznije. Nije ni pomenuo mogućnost da se uvede taksa na finansijske transakcije i zarade od berzanskih spekulacija.

Kada je reč o povećanju najniže zagarantovane zarade za 100 evra - postavlja se pitanje šta je sa onima što zarađuju malo više od najniže zagarantovane zarade. Šta je sa usklađivanjem te zarade sa inflacijom, sa usklađivanjem penzija sa inflacijom ? Tu nije najavio pormene - dakle nema usklađivanja.

Dalje, s obzirom da ne dira u najbogatije, koji još uvek ne plaćaju poreze, postavlja se pitanje kako će ove najavljene mere da finansira? Da li će produbiti državni deficit za koji je Evropskoj komisiji obećao da će ostati u zadatim granicama ispod 3 odsto?

Ako neće izneveriti obećanja data Briselu - to znači da će dodatno skresati troškove za javni servis koji je ionako u sve težem stanju - bolnice već nedeljala štrajkuju - naročito psihijatrijske. Gimanzijalci su izašli na ulice jer reforma školstva, zapravo, ide na to da obrazovanje postane biznis i da se podstiče otvaranje privatnih škola. Drugim rečima, ako ste siromašni a želite dobru školu, morate da dignete kredit i zadužite se (vaša banka vas čeka).

Sve ovo znači da će ustupke "žutim prslucima" finansirati sami "žuti prsluci".

Treća mera je ukidanje oporezivanja bonusa, ukoliko poslodavci žele da ih daju i isplate zaposlenima na kraju godine.

Makron je u svom govoru ukombinovao ovaj ekonomsko-politički deo sa uobičajenom patetičnom retorikom koja, međutim, ne samo da malo koga dotiče već je, kako se moglo videti i čuti, izazvala bes kod brojnih Francuza.

Zašto je predsednik ćutao?

Početni deo govora bio je u teatralno - imperijalnom tonu. "Videli smo sve neodgovorne ljude koji su tražili nered i anarhiju. Nikakv gnev ne opravdava napade na žandarmeriju i na policiju", rekao je Makron i dodao: "Dakle, od sada mir i republikanski poredak MORAJU da vladaju.  Daću vladi najstrožije instrukcije u tom smislu!".

Ni u jednom trenutku nije objasnio zašto je ćutao četiri nedelje? Možemo samo da se zapitamo da li je ovde reč o novom Luju XVI ili Kralju Ibiju.

U pokajničkom delu govora rekao je:

"Uzimam na sebe deo odgovornosti. Moglo je da izgleda da to nije moja briga. Desilo se da povredim neke od vas mojim rečima". Na kraju: "Sve ovo za šta se borim je za vas, bitka koju bijem je za Francusku. Živela Francuska! Živela Republika!".

Ustupci – bez ustupaka?

Problem je što Makronovim krokodilskim suzama malo ko još veruje. Došlo je do prekida poverenja u predsednika koji je dozvolio sebi da se ne oglasi dok Pariz gori i ljudi ginu.

Najblaža reakcija jednog "žutog prsluka" bila je u studiju pro-Makronove informativne televizije BFM-tv.

"Rekao bih "konačno". Ali odmah da upitam, zašto se predsednik tek sada oglasio - zar to nije odmah mogao da predloži pa da razgovaramo?".

Veliki broj njih, međutim, poručuje ono što se moglo čuti od jednog drugog žutog prsluka: "Gospodine predsedniče, da imate dostojanstva vi biste podneli ostavku".

Pariski dnevnik Liberasion jutros donosi naslov "Razumeo sam vas pomalo", a levičarski Imanite "Ne diramo u bogate". Blizak desnom centru l'Opinion na prvoj strani objavljuje "Više od 10 milijardi da bi se smirio gnev", a Figaro : "Kupovna moć, nacionalna rasprava: novi Makronov ugovor ". Mond  u naslovu kaže: "Makronovi ustupci žutim prslucima - bez ustupaka".

Političke stranke ga kritikuju, svaka sa svojom političkom računicm i predumišljajem. Krajnja desnica, da bi se demagoški dodvorila masama, krajnja levica da bi dobila poene u stilu "evo lepo smo mi rekli". Žuti prsluci, međutim, još uvek ostaju nezavisni, pre svega jer su politickci neorganizovani i neuhvatljivi.

Nastavak protesta "žutih prsluka" najavljen je za subotu dok se nastavljaju njihova svakodnevna  "dežurstva" na ulazima na autoputeve, kružnim tokovima i pred platnim rampama na autoputevima.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...