Afrika gladuje i populaciono raste, biće još masovnije migracije

M. L.

Šef Fonda OUN za agrarni razvoj, bivši premjer Togoa Žilber Houngbo kaže da je jedini spas od većeg broja migranata - da evropske države i OUN pokrenu investicije u afričku poljoprivredu
(foto, migranti iz čitave Afrike u izbegličkom logoru u Libiji,očekujući nastavak putovanja za Evropu, februar 2018.)

Populacija u Africi udvostručiće so do 2050. i dostići 2,6 milijardi ljudi. Bez investicija u zemljoradnju nemoguće je zadržati mlade Afrikance tako da bi se broj migranata iz Afrike ka Evropi mogao udvostručiti već za deset godina. Na ove činjenice upozorio je ovih dana šef Fonda OUN za agrarni razvoj (IFAD) Žilber (Gilbert) Houngbo, inače ekspremijer Togoa 2008-2012, u intervjuu londonskom Gardijanu (The Guardian).

Oko 60 posto mladih žitelja Afrike bavi se sitnom zemljoradnjom. Prava investicija i podrška malim farmerima mogla bi, kako prenosi AFP, zadržati te ljude u Africi. Problem zaoštravaju i klimatske promene tako da sitni ratari sve teže zadovoljavaju i samo svoje potrebe za hranom pa preti i masovna glad.

"Kada je već sada ekonomska migracija takav problem za Evropu, zamislite kakav će biti za deset godina kada je moguće očekivati da na taj put krene duplo više ljudi", prenosi AFP izjavu Houngboa. Jedini spas od toga jeste da evropske države i OUN pokrenu investicije u afričku poljoprivredu.

Na problem treba, prema šefu IFAD-a, pogledati i iz šire perspektive. „Prioritet treba da imaju pristojne škole, pitka voda, osnovna zdravstvena zaštita. A i pristup modernim tehnlogijama.“

Podrška individualnom gazdinstvu trebalo bi da iznosi između deset i 20 hiljada dolara. IFAD planira da podržava i projekte koji bi pojačali otpornost poljoprivrednih kultura na klimatske promene. A u zemljoradnju bi trebalo uključivati, mnogo više nego dosad, žene čija se prava masovno krše.

Sam Houngbo ima sopstvena iskustva s gladi, u detinjstvu je jeo, uglavnom, jednom dnevno. A tada se nije moglo ni pomisliti da se krene u svet "trbuhom za kruhom"...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...