Misterija 9M729 i poruka Moskve Evropi

Petar Popović

“Kao vojni profesionalci, morate razumeti da će objekti udara, u slučaju dejstava Rusije radi odgovora, postati ne teritorija SAD, već teritorija država koje su kod sebe razmestile američke raketne komplekse”, poručio general Valerij Gerasimov, načelnik Generalštaba, vojnim atašeima u Moskvi
(foto, "Optuženi" ruski projektil 9M729)

Poslednja razmena salvi između Vašingtona i Moskve u sredu, kada su SAD saopštile da Rusija ima “rok od 60 dana” da izađe načisto s faktima o jednoj vrsti svog raketnog oružja a Moskva odgovorila upozorenjem da to Amerika gradi alibi kako bi jednostrano napustila sporazum o zabrani takvog oružja – tiče se projektila s nazivom u ciframa, 9M729. Ili, kako ruskoj raketi “tepaju” Amerikanci, SSC8.

Time je rusku ubojnu spravu identifikovao Njujork tajms, februara 2017, u članku s poentom da raketa svojim odlikama odstupa od odredbi sporazuma SAD i Sovjetskog Saveza (Rusije) o zabrani razvoja i držanja nuklearnog oružja srednjeg dometa (INF) – a da su Rusi, bez obzira na zabranu, proizveli i već rasporedili na dežurstvo primerke projektila.

Sporazum dve strane potpisali su Ronald Regan i Mihajilo Gorbačov 1987. 

rus-raketa-9M729-

Posada ruske rakete 9M729

Nešto kao “iskander”, ali veće

Mihajil Barabanov, naučni saradnik moskovskog Centra analize strategija i tehnologija, pozvan da za ruski lenta. ru “razjasni o čemu to govore američki činovnici”, protumačio je da autor NYT “očigledno ima u vidu dalekodosežnu krstareću raketu 9M729”, razrađenu od industrije Novator u Jekaterinburgu.

Barabanov nagađa da je reč o jednom od projektila iz lepeze za raketni kompleks “iskander M”, “koji je do sada koristio nekoliko operativno-taktičkih balističkih raketa serije 9M723” s dosegom do 500 kilometara. A takođe, i da se možda radi o, u osnovi projektilu tipa “kalibr”, morskog baziranja, isprobanog dejstvima brodova Kaspijske flotile po ciljevima u Siriji, ali u slučaju 9M729, dužem za oko dva metra ( 8,1 umesto 6,7 metara ), u korist većeg rezervoara za gorivo i većeg dosega.

U tom slučaju, raketa je, da bi se lanisrala sa zemlje, moralo da dobije i vozilo sa drugačijom šasijom i drugačiju lansirnu rampu.., naveo je konsultatnt lente.ru

Odgovor postupkom

Nema svrhe da se laik upušta u obilje navedenih tehničkih pojedinosti o kontroverznom projektilu. Poenta cele afere nije tehničke, već političke prirode. Najzad, time se završava i članak samog Barabanova – iz kojih bi razloga Rusija gradila projektil kojim će dovesti u pitanje INF, ako i sama može da istupi iz sporazuma ako joj takav sporazum više ne odgovara?

Osim, dopušta autor, ako proizvedena raketa nije “odgovor postupkom” – Moskve, na ono što ruska strana smatra masovnim narušavanjem sporazuma od strane SAD.

Američko kršenje INF usledilo je rasporedom nadzemnih objekata PRO (protiv-raketne odbrane) SAD u Rumuniji i Poljskoj.

Američke instalacije “opskrbljene su univerzalnim vertikalnim uređajima za lansiranje Mk41, prikladnim za ispaljivanje krstarećih raketa raketa ‘tomahavk”.

Da bi se na rampama obreo “tomahavk”, “potrebno je samo zameniti deo programa u sistemu upravljanja kompleksom”, što se uradi “za nekoliko sati”.

Mogućno je da Rusija, odgovarajući na te američke postupke kršenjem sporazuma, “želi da privoli SAD na suštinsku raspravu o ugovoru s pretresom svih spornih momenata”, rezonuje konsultovani stručnjak. I izgleda ta taktika radi. Postoji američko raspoloženje za raspravu o 9M729, naveo je Mihajil Barabanov.

Tramp povlači potpis

Tačno ili ne – tek, gledano politički, ruski projektil “eksplodirao je” jesenas. Predsednik Donald Tramp izjavio je oktobra meseca da će SAD istupiti iz obaveza po Sporazumu o nuklearnom oružju srednjeg dometa (od 500 do 5500 kilometara).

Trampova izjava kao olovo se svalila na Evropu.

Žamor neodobravanja se proširio po stranicama štampanih vesti. Još su žive generacije koje pamte “peršing”, američke rakete srednjeg dometa raspoređene u Nemačkoj i drugim zemljama na Zapadu.

“Domaćinstvo” američkim projektilima podrazumevalo je direktan sovjetski raketni nuklearni protiv-udar po zemljama gde su ih Amerikanci namestili. Svakodnevne su bile demonstracije Evropljana protiv te “privilegije”. I sada, sve to teško prevaziđeno još jedanput?

Peglanje (ne)raspoloženja NATO saveznika

U utorak, u Briselu se na nivou ministara sastao NATO.

Vašington se obreo pred potrebom da “ispegla” špiceve nezadovoljstva najavljenim korakom kod saveznika. Stoltenbergov zadatak je bio da osigura podršku trabanata, a kao argument, generalnom sekretaru je na raspolaganju bio 9M729 – projektil o kome se minimalno zna, ali se tvrdi da je njegovo postojanje dokaz da Rusija krši 40 godina stari sporazum o oružju srednjeg dometa.

Pred dolazak u Brisel, saveznicima su dostavljeni američki “obaveštajni podaci” – suštinski ništa više od onog što se pod “doznaje se” razvuklo po novinama.

“Vlasti SAD nisu pomenule zvanični doseg 9M729 ali su ubeđene da raketa krši odredbe INF”, ilustrovao je to stanje obaveštenosti o spornom oružju nemački Dojče vele.

“Ja sumnjam da bi Rusi kršili sporazum samo zbog razvoja oružja koje za malo nadmašuje 500 kilometara dosega”, navodi kao sopstveni argument na primer Stiven Pajfer, ekspert za razoružanje Brukings instituta u Vašingtonu. Trampovu inicijativu je odmah podržala Varšava. Onda i najglasniji neprijatelji Rusije u Evropi, Estonija, Letonija i Litvanija.

Putin demantuje

Moskva je demantovala tačnost navoda o ruskom kršenju INF sporazuma. Rusija ne prizvodi takvo oružje, izjavio je šef države Vladimir Putin.

“Mnogo druge države, ima ih valjda desetak, verovatno – one proizvode, a Rusija i SAD, ograničile su same sebe. Sada, očigledno, naši američki partneri smatraju da se situacija toliko izmenila da bi takvo oružje trebalo da imaju i SAD. Naš odgovor? Jednostavan je, onda ćemo to uraditi i mi, takođe”, prenela je Rasijskaja gazeta.

Putin je govorio u sredu, neposredno posle sastanka ministara NATO.

Šef Rusije je podsetio na američki redosled u koracima. Američka strana je najpre objavila da namerava da istupi iz sporazuma, “a potom je počela da traži osnov, zbog čega će oni to učiniti”.

Šef Rusije je podsetio da je Vašington na isti način istupio i iz obaveza sporazuma o PRO, 2002. Putin je američki korak nazvao “nepromišljenim”.

Šef Kremlja nije pomenuo da li postoji ili ne postoji 9M729. Predsednik Rusije je izjavio da Rusija ne proizvodi oružje kojim se krši sporazum. Time se raketa povodom koje je afera  počela zaodeva još jednim velom tajnovitosti.

rus-gerasimov

Načelnik Generalštaba Rusije general Valerij Gerasimov (РИА Новости)

Poruka generala Gerasimova

Osim Putina, o sporazumu i američkim namerama izjasnio se i načelnik ruskog Generalštaba, general-armije Valerij Gerasimov, govoreći u sredu atašeima vojnim akreditovanim u Rusiji.

“...Želeo bih da posredstvom vas prenesem vašim rukovodiocima da, bude li DRSMD srušen, to neće ostati bez odgovora naše zemlje. I vi, kao vojni profesionalci, morate razumeti da će objekti udara, u slučaju dejstava Rusije radi odgovora, postati ne teritorija SAD, već teritorija država koje su kod sebe razmestile američke raketne komplekse s raketama srednjeg i manjeg dometa”, izjavio je Gerasimov.

Šef Generalštaba je izjavio da SAD sve vreme pokušavaju da odgovornost za narušavanje INF (DRSMD na ruskom) prevale na Rusiju – ali stvarna slika je obratna, rekao je.

“Realna slika je takva – mi od 2000 godine pozivamo SAD da obustave praksu korišćenja raketa-ciljeva koje imitiraju balističke rakete srednjeg i kraćeg dometa pri testiranju sistema PRO, jer je to direktno zabranjeno sporazumom”, prenela je RG.

Gerasimov je izjavio da su univerzalne lansirne rampe MK41, razmeštene u Rumuniji i Poljskoj, “sposobne za lansiranje krstarećih raketa srednjeg dometa”.

Poruka SAD i NATO, i brzi odgovor Moskve, nisu poslednja već radije prva epizoda raketno-nukleane sage Evrope. I na nastavke se neće dugo čekati. Pogotovo što nema ni nagoveštaja spremnosti da dve strane počnu pregovore o sporovima

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...