SU57 u redu za narudžbinu

Petar Popović

Ruski lovac pete generacije prošao sa odličnim ocenama sva ispitivanja, uključujući i na bojištu u Siriji. General Viktor Bondarev brani potrebu da se novi avion i uvede u naoružanje ruske armije
(ilustracija, SU - 57)

Pod naslovom “Fantom ga ne stiže”, moskovska Rasijskaja gazeta objavila je u utorak analizu generala Viktora Bondareva, bivšeg glavnokomandujućeg Vazdušno-kosmičkih snaga – ruskog SU57, već široko opisivanog lovca pete generacije “koji je u ispitivanjima prevazišao američke najbolje analogne, F22 i F35”.

Primerci novog aviona ispitani su i u ratnim uslovima, nad Sirijom. Faza tzv državnog testiranja letelice okončana je i još jedino što predstoji, tiče se serijske proizvodnje i isporuke SU57 ruskoj armiji, potvrdio je Bondarev.

Sagovornik RG podseća da je u današnjem svetu “avijacija najvažniji vid oružanih snaga”. Uloga avijacije raste s razvojem trehnologije, pošto je suvozemna faza potencijalnog sukoba visokotehnoloških sila svedena na minimum.

U budućnosti, ratovi će se premestiti u vazdušno-kosmički prostor. Prema tome, u zemljama čije rukovodstvo odgovorno prilazi osiguranju nacionalne bezbednosti, prvorazredna pažnja se poklanja razradi novih borbenih aviona i helikoptera, objasnio je general.

su-67-infografik

Infografika Rasijske gazete

Vrhunsko dostignuće  

“Naši konstrukcioni biroi su projektovali, i fabrike proizvele mnoštvo krilatih mašina različite vrste, kojima nema analognih ni kod koga u svetu. Glavno dostignuće, vrhunac inženjerske zamisli i vodeći među lovcima pete generacije je najnoviji mnogofunkcionalni SU57”, naveo je sagovornik RG.

Razvoj novog aviona započet je 2001, u kontekstu razmišljanja o aparatu koji bi zamenio SU27, naveo je Bondarev.

Avioni četvrte generacije su u naoružanju od godine 1970 , rekao je. Od tada sledi ozbiljan tehnološki otskok, uz ostalo i u radioelektronskim sistemima.

“Njihov savremeni nivo omogućuje da se otkriju i unište avioni četvrtog pokolenja na distancama, ne dopuštajući im mogućnost da uopšte upotrebe svoje naoružanje. A nova sredstva za regulisanje radioelektronskih smetnji u stanju su da sasvim onemoguće njihove radare.

Proizilazi, epoha liderstva aviona četvte generacije bliži se kraju. Razume se, još mnogo godina će oni leteti i aktivno se koristiti. Međutim, razvijene zapadne zemlje, uključujući članice NATO, sistematično naoružavaju svoje armije lovcima pete generacije.

Ne zaostaju ni pojedine azijske države. Na primer, kineski J20 je potpuno dosegao nivo masovne proizvodnje.

Analogna je situacija u Japanu. U red posednika tehnologije petog pokolenja mogu uskoro stupiti Indija s projektom AMSA, a takođe Južna Koreja i Indonezija, zajednički razrađujući perspektivni lovac KF-X”, naveo je ruski general.

2100 aviona-lovaca NATO pakta

Bondarev je potvrdio da se u prvom redu vodi računa o članicama NATO, “potencijalnim protivnicima Rusije”.

Tamo su pokretač razvoja tehnologije petog pokolenja SAD, one su predvodnik u primeni inovacija, u sopstvenom vazduhoplovstvu a i u armijama bloka.

“Borbeni sastav taktičke avijacije zemalja NATO – to je više od pet hiljada ratnih aviona treće, četvrte i pete generacije.

Same vojno-vazduhoplovne snage SAD imaju oko 2100 lovaca, od kojih su sedmi deo peta generacija, tri stotine F22 i F35A.

Američke pomorske vazdušne snage imaju sopstvenih 88 palubnih lovaca F35B/C. A ukupan broj brodske avijacije SAD čini više od hiljadu aviona.

Ako je reč o udelu lovaca petog pokolenja u jedinicama NATO, to je oko osam odsto. Pri čemu vođi NATO planiraju da do 2040 taj pokazatelj bude 50 odsto.”

Ruski avion do kraja

Bondarev smatra da američki F35 “po letno-tehničkim karakteristikama u mnogome zaostaje za našim SU57”.

Ruski vazduhoplov odgovara svim zahtevima najmodernije borbene letelice. Opskrbljen je stels-tehnologijama koje pružaju malu uočljivost. Opremljen je “radarom sa aktivnim faznim antenskim nizom”, kreće se nadzvučnom optimalnom brzinom i raspolaže vrhunskim manevarskim sposobnostima, i “pritom je potpuno naš, ruski avion”, opisao je bivši glavno-komandujući ruskih vazdušnih snaga.

Slaba uočljivost i aerodinamične prednosti, pre svega nadzvučna optimalna brzina, pomažu da avion lako nadvladava PVO protivnika, izlazeći iz dosega efikasne primene tog oružja.

Mimo toga, SU57 je neuočljiv i odlično je zaštićen i od dejstava protivničkih aviona. Dok pak njegovi uređaji omogućuju da se prati i do 60 ciljeva i da se dejstvuje i na po 16 ciljeva istovremeno.

Aparat je sposoban da svoje podatke o ciljevima prenosi i drugim avionima. Avion nudi “praktično neograničene mogućnosti pilotiranja u borbi”, pre svega zahvaljujući visokom nivou robotizacije, jer snabdeven je i “elektronskim pilotom”.

U uslovima nedostatka vremena, čoveku elektronika ukazuje na pravilnu odluku, i veći deo rutinskih operacija preuzima na sebe.

Ničeg sličnog u svetu

SU57 je odlično naoružan, opisao je Bondarev. U stanju je da dejstvuje krstarećim raketama, navođenim raketama vazduh-zemlja, raketama vazduh-vazduh različitog dometa, ima obično i visoko-precizno naoružanje, uključujući i podešavajuće avio-bombe.

I sav taj arsenal praktično je neuhvatljiv za sistem radio-lokacionog raspoznavanja.

SU57 ima top ( 30 mm ), ali uz klasično, raspolaže i sa 14 tipova različitog drugog naoružanja.

“To je zaista efektivno sredstvo nenuklearnog odvraćanja. Ništa slično, a kamoli bolje nisu do današnjeg dana izumili u svetu.

Stručnjaci klasifikuju SU57 ne samo kao obrazac pete generacije nego i kao avion pokolenja 5+. Pri čemu će se usađivanje novih tehnologija u taj lovac tek produžiti.

Ima ih niz koje eksperti već ubrajaju u tehnologije šestog pokolenja.

Ogroman je modernizacioni potencijal SU57, dovoljno ga je za pola veka”, istakao je sagovornik RG.

Novi avion ima sve predispozicije za preobražaj u potpuno automatizovanu, bespilotnu varijantu ratne mašine.“Ali da se ne žuri unapred, već samo govoreći o danu današnjem, SU57 je odlično okončao prvu etapu državnog ispitivanja i potvrdio sve zadate letno-tehničke karakteristike. Pokazao je sebe ne samo na poligonima nego i u ratnim uslovima u Siriji.

Pilotirajući obrasci te mašine  bili su odaslati u rusku avio-bazu Hmeimim još pre pola godine, izjavio je Bondarev.

Oštre polemike eksperata

Osvrt generala Viktora Bondareva, koji je danas ne na vojnoj već na političkoj funkciji šefa Komiteta za odbranu i bezbednost Saveta Federacije, objavljen je u formi intervjua vladinom listu, povodom okončanja “etape državnih ispitivanja” i, pretpostavlja se, komercijalne narudžbine ruskog resora odbrane prve serije SU57 kod industrije.

Međutim, čini se – i povodom do sada nepoznate i čitaocu RG nedovoljno objašnjene dileme “pustiti seriju” ili “umesto pete generacije smesta početi razradu šeste”?

Autor Rasijske navodi da su povodom toga “počele oštre polemike eksperata” – ali, suštinski, uskraćuje punu sliku polemičkog poligona, ukoliko takav poligon postoji.

Ne pominje dovoljno jasno ko, i iz kojih razloga zastupa protiv-tezu onom zalaganju uz koje je i general Bondarev, “siguran da je taj avijacioni kompleks neophodan Rusiji i našoj vojsci”.

Ostavlja se da sagovornik kaže ono što ne kaže list. Tako, tek na kraju intervjua se doznaje da je bilo “mišljenja pojedinih takozvanih eksperata”, kako se izrazio general – “da se već sada pristupi radu na mašini šeste generacije, koja bi bila prelazna varijanta između pilotirajućih lovaca i bespilotnih intelektualnih udarnih kompleksa”.

“Pritom preporučuju puštati SU57 u maloj seriji, za obavljanje tehničkih zadataka. Ili, što je još gore, prosto obrazovati izvozni oblik SU57 za prodaju i pribavljanje, na takav način, kompenzacije troškova njegove razrade i izrade ‘na krilo”, zamera šef Komiteta za odbranu i bezbednost.

General je u nedoumici kako da odredi one koji pozivaju da se “kapitalizuju na spoljnim tržištima gubici podneti na datoj mašini”. Da li je to “otvorena izdaja, ili elementarna nekompetentnost i nedalekovitost”, pita se sagovornik RG.

Međutim, siguran je u svoje stanovište, te i na kraju izjave ponavlja da je  “SU57 neophodan i bez njega nema pomaka napred”, afirmiše Viktor Bondarev.

Čitalac nije načisto ko su “tzv. eksperti” s kojima general polemiše, ali stiče utisak da odluka o serijskoj narudzbini aviona još nije doneta, te to i jeste motiv pledoajea da se to učini.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...