GALIĆEV PARTIJSKI ISKORAK IZ FOTELJE

Jelica Putniković

Bez obzira na ishod predsedničkih izbora u Srbiji, Gazprom će kupiti Naftnu industriju Srbije AD i izgraditi severni krak gasovoda Južni tok kroz Srbiju.

Bez obzira na ishod predsedničkih izbora u Srbiji, Gazprom će kupiti Naftnu industriju Srbije AD i izgraditi severni krak gasovoda Južni tok kroz Srbiju. Za taj njihov strateški poduhvat koji bi se mogao nazvati i “iskorak na zapad” nema značaja da li će u Srbiji pobediti radikali ili demokrate. Moć petrolejskog novca neutrališe sve političke boje, ne samo u zemljama u tranziciji već i na trulom(!) zapadu. Uostalom, to što je u Italiji pala vlada neće uticati na sporazum ENI-ja i Gazproma da ruski gas sa dva cevovoda stigne do Apeninskog poluostrva.

 

Onima koji se ovih dana gnušaju zato što je aktuelni politički vrh Srbije, kako kažu, pokleknuo pred Putinovom ucenom da Gazprom postane većinski vlasnik NIS-a i buduće kompanije za izgradnju gasovoda, ne bi bilo loše da pročitaju komentare analitičara iz ex YU država koji barataju ekonomskim parametrima i, čini se, žale što Gazprom i MOL nisu zamenili uloge, pa da hrvatski privredni ponos - INU modernizuju Rusi.

 

Pozorište u naftnom poslu

A(li), dok ruske gazde ne dođu političari će i dalje vladati gasnim i naftnim sektorom Srbije. O kakvom je “pozorištu u kući” reč videlo se minule nedeje, na primeru Vladimira Galića. Ovaj vojvođanski advokat je, kao zaslužni građanin s partijskom knjižicom DSS-a, onomad imenovan za predsednika Upravnog odbora Srbijagasa. Mandat mu je, međutim, na ovoj funkciji bio kraći od perioda između dva kruga predsedničkih izbora. Na prvoj, konstitutivnoj sednici je ustoličen a odmah posle sledeće, dakle, prve sednice UO kojom je predsedavao, stigao mu je signal iz vrha stranke da pod hitno podnese ostavku. Direktiva je, tvrde izvori Balkanmagazina, stigla iz kabineta srpskog premijera Vojislava Koštunice. Glasnik je, kažu, kao što to i priliči, bio šef kabineta, gospodin koji se bavi i mnogo krupnijim stvarima od kadrovskih rešenja u javnim preduzećima.

 

Poslušni kadar je br ž e bolje napisao ostavku koja je, po hitnom postupku, stavljena na dnevni red sednice Vlade Srbije od četvrtka i, osta prazna fotelja predsednika UO Srbijagas. Nije Galić stigao ni da se u njoj udobno zavali.

 

Pored ovako kratkog boravka u kabinetu predsednika UO, Galić će ostati upamćen po tome što je prvu sednicu tela kojim predsedava završio po kratkom postupku. Odbio je, naime, da novi Upravni odbor Srbijagasa aminuje neka, nametnuta rešenja, poput toga da generalnom direktoru ovog javnog preduzeća neposredno bude podređena samostalna služba za reviziju i kontrolu. Rekavši da neće u kabinet dovoditi svoje ljude stigao je, međutim, čak i da napravi proročku aluziju na sopstveno ostajanje u UO Srbijagasa. Aludirao je, naravno, na dolazak Rusa, odnosno, Gazproma, koji će biti glavni gazda ubuduće, pa samim tim i postavljati svoj Upravni odbor.

Galić je, inače, ostao bez plate koja je trebalo da bude oko 250.000 dinara.

 

Njegovom odlasku verovatno će se najviše zaradovati u Košarkaškom klubu Vojvodina, timu čiji je Srbijagas bio sponzor. U vreme kada je generalni direktor Srbijagasa bio Miloš Tomić (pokrajinski kadar G17 plus) KK Vojvodina je iz kase ove firme na ime sponzorstva dobio 200 miliona dinara. Prošle godine ta cifra je “pala” na oko 140 miliona a ove godine za Srbijagas je Galić presudio jednokratnu pomoć od samo dva miliona dinara. Naravno, sad kad je Galić bivši nije isključeno da će Srbijagas i dalje biti široke ruke za vojvođanske košarkaše.

 

U obrazloženju koje je stiglo do medija, Galić je ostavku podneo kad je spoznao da je u sukobu interesa. I suviše je, međutim, providno ovo obrazloženje premijerovog savetnika. Tim pre što nije bilo nikakvog zasedanja nadležnog odbora koji odlučuje o sukobu interesa. Čini se da je razlog prevelikoj žurbi i odlazak s funkcije - gnev koji je u vrhu DSS-a izazvao Galić. Izvori Balkanmagazina kažu da je zbog njegovog odlaska laknulo i Saši Iliću, v.d. direktoru Srbijagasa, odnosno “čuvaru fotelje” za novog generalnog (Srđana Bošnjakovića, koji je još na funkciji direktora NIS AD).

 

Nove trgovine foteljama

Mada su u javnosti do sada više puta lansirane priče o tome ko će biti novi generalni direktor NIS AD sad je već sasvim sigurno da će čelni ljudi srpske naftne kompanije biti imenovani tek posle drugog kruga predsedničkih izbora. Naravno, ako ova vlada “poživi” dovoljno dugo. NIS je, da podsetimo, u preraspodeli fotelja među partnerima u koaliciji koja sad puca pripao DS-u. Srbijagas treba da bude u resoru DSS-a, s tim što je javna tajna da će generalni direktor biti Bošnjaković.

 

Postoji, naravno, i mogućnost da padne vlada. Ako “preživi” u sadašnjem sastavu ili napravi novu koaliciju sa nekom od opozicionih partija Vlada će morati da trguje foteljama poslovodstva u javnim preduzećima.

 

Sam Galić ostaće savetnik premijera Koštunice, kao što je bio i posle svog boravka na mestu v.d. direktora Agencije za privatizaciju (od oktobra 2006. godine do leta 2007.). Pre toga bio je predsednik UO Vojvođanske banke.

 

Galić je bio peti direkor Agencije za privatizaciju, od njenog osnivanja, 2001. godine, a na tu funkciju imenovan je nakon što je dotadašnji direktor Miodrag Đorđević podneo ostavku iz “ličnih razloga”. Rodom iz Kikinde, Galić važi za političara kog podržava “zemljak” i aktuelni ministar trgovine Predrag Bubalo.

 

Galić je, inače, rođen u Kikindi 1972. godine i ima advokatsku kancelariju u Novom Sadu. Član je Demokratske stranke Srbije i bio je kandidat za republičkog poslanika te partije na izborima 2003. godine. U junu 2004. imenovan je za pomoćnika ministra za državnu upravu Zorana Lončara i važio je za njegovog čoveka od poverenja.

 

Šta se zapravo desilo unutar DSS pa da Galić ode i pre nego što je zapravo počeo da radi kao predsednik UO Srbijagasa pokazaće vreme?

 

Ozbiljno odraditi pregovore s Rusima

Ovu aferu verovatno će već sutra “pregaziti” neka nova. Možda ta da je Gazprom i pre nego što je formalno preuzeo NIS AD otpočeo da ga snabdeva sirovom naftom. Tako su iz posla izgleda izbačeni posrednici, srpski biznismenhi koji su radili preko firmi J&S i Moil Coal Trading još od 2001. godine. Kupovina od firme Moil Coal Trading traje sve do leta 2007. godine. NIS je u aranžmanima sa posrednicima uvezao nafte za više od tri milijarde dolara, isplaćenih ovim firmama. Uoči nove godine, kad je postalo izvesno da je Gazprom, uz pomoć ruske države rešio da kupi srpsku naftnu kompaniju poništen je tender na kom su se, naravno, s najboljim ponudama javile ove firme. Tradicija se u potpunosti prekida 2008. godine. NIS sirovu naftu sada kupuje od Gazpromnjefta. Čitavih 800.000 tona, u vrednosti od oko 400 miliona dolara. U samom NIS-u kažu da je pri sadašnjim naglim skokovima cene sirove nafte diskutabilno da li je i koliko jeftinija januarska nabavka “crnog zlata”, direktno od proizvođača, od sume koju je trebalo platiti pobednicima na prvom tenderu.

 

NIS je sirovu naftu uglavnom kupovao od komanija J&S i Moil Coal Trading od 2001. godine naovamo. Ovim trejderskim kompanijama bavili su se i poslanici skupštine Srbije ali, kao ni istraga o milijardama koje su u vreme vladavine Slobodana Miloševića iznete iz zemlje ni ova afera nije razjašnjena. Nije, međutim, tajna ko su akteri ovih unosnih naftnih poslova. Unosnih jer prema nekim računicama trejderima su ostajale milionske dolarske zarade. Sve ukupno od 2001. godine je, prema podacima do kojih je došao Balkanmagazin od kompanija J&S i Moil Coal Trading NIS kupio više od deset miliona tona sirove nafte.

Još u Moskvi, prilikom potpisivanja međudržavnog sporazuma predstavnici Gazpromnjefta su, međutim, najavili da će ubuduće naftu u Srbiju dopremati bez posrednika. Srpski novinari su iz Moskve najavili čak i povoljnije cene goriva na NIS-ovim pumpama.

 

Ostaje da se vidi hoće li to biti damping cene za ostale trgovce naftnim derivatima u Srbiji ili... Kad se u Srbiji stišaju političke strasti oko izbora, ovdašnji političari bi morali da se pozabave i pregovorima sa Gazpromom. Do kraja 2008. godine je, prema Protokolu o NIS-u rok da se definišu odredbe ugovora po kom će ruska kompanija postati vlasnik 51% akcija. U javnosti su se u međuvremenu pojavila tumačenja da je samim Protokolom NIS zapravo već prodat, odnosno, da taj dokument ne treba ratifikovati (u ruskoj Dumi i Skupštini Srbije) da bi bio validan. U NIS-u za Balkanmagazin, međutim, kažu da ugovor ne mora da prođe Skupštinu ali da ne može da važi ako ne postoji međudržavni sporazum, koji, ako je verovati političarima, pre stupanja na snagu moraju da usvoje poslanici Narodne skupštine.

 

Godina

Količina sirove nafte (t)

Vrednost (USD)

2001.

   798.582,471

130.244.937,03

2002.

1.824.906,332

333.453.693,56

2003.

2.046.712,092

426.628.065,70

2004.

1.043.644,838

296.420.661,27

2005.

1.980.298,899

753.576.829,84

2006.

1.734.220,923

776.085.484,31

2007.

   754.110,495

315.554.696,01

 

U tabeli su prikazane količine i vrednost sirove nafte koju su komanije J&S i Moil Coal Trading od 2001. do leta 2007. godine prodale NIS-u

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...