Fort Tramp vlade u Varšavi

Petar Popović

Predsednik Poljske Andžej Duda obeležio posetu Vašingtonu energičnim zauzimanjem da SAD postojano stacioniraju vojsku u Poljskoj. Bivši komandant američke armije u Evropi Ben Hodžs, ne misli da bi to bilo pametno. Međutim Donald Tramp razmišlja. Varšava nudi da dobro plati
(Vašington, 18. 09. 2018 - Predsednik Tramp i poljski predsednik Andžej Duda na preskonferenciji u Beloj kući)

Predsednik Poljske Andžej Duda primljen je u utorak u Beloj kući, gde je još jednom insistirao na želji Varšave da Sjedinjene Države stacioniraju u Poljskoj američku stalnu vojnu bazu. Vlada Poljske spremna je da na trošak poljskog budžeta izdržava američko vojno uporište, ponovljeno je kao i maja 2018. kada je izum “patentiran” u javnosti.

Ali, udesivši ponudu da bude još privlačnija onome koga moli, Duda, čija je snishodljivost prema predvodniku “slobodnog sveta” u Americi delovala sluzavo i pojedinim američkim posmatračima, dosetio se baš tu u Beloj kući – neka se baza zove Fort Tramp!

“Ja bih veoma voleo da uspostavimo stalnu bazu u Poljskoj, koju bi smo zvali Fort Tramp”, citirao je Vašington post (“Poland’s new tactic for getting a US military base? Pitć it as Fort Trump”, Vashingtonpost . com).

tramp-duda-2

"Lepo bi bilo da se predsednik Tramp pomeri malo, jer bi u suprotnom naš predsednik morao na kolenima potpisati dokument ", tvitovao je Pavel Zuchovski, poljski reporter. Poljski mediji i opozicioni političari su besni što je njihov predsednik bio prisiljen da stoji dok je Tramp sedeo (tekst i foto – www.sputniknews.com)

Dve milijarde, ali i više

Duda je govorio pred timom izveštača iz Bele kuće i poljskih, u pratnji šefa države.

“Ja se nadam da ćete rasporediti više jedinica i opreme. Ja čvrsto verujem da je to izvodljivo. Ja sam ubeđen da je takva odluka unutar poljskih interesa i u interesu Sjedinjenih Država”, izjavio je. 

“Stojeći uz njega, Tramp se krajičkom osmehnuo, podigao desnu obrvu i napućio usne, da izgleda da kao razmišlja o mogućnosti da jedna američka baza u Poljskoj bude ukrašena njegovim imenom”, opisuje WP.

“Ako oni hoće da to učine onda ćemo razgovarati o tome”, reagovao je Tramp.

Maja meseca, Varšava je “ponudila da potroši do dve milijarde dolara da se uspostavi stalno vojno prisustvo SAD u Poljskoj”, navodi Post. “Viši funkcioner vlade rekao je, uz uslov anonimnosti, da bi Varšava potencijalno bila voljna da vremenom potroši i više ili ponudi dodatne podsticaje Vašingtonu”, kaže Vašington post.

tramp-duda-3.-

Poljski predsednik Andžej Duda izjavio je u Beloj kući u utorak da je dobrodošla stalna američka vojna bazu u njegovoj zemlji – i predložio da se nazove "Fort Tramp"

Košmar Poljske

Povod visokoj poseti Varšave Vašingtonu je stogodišnjica obnovljene Poljske 1918, vraćene u život zaslugom Amerike, inicijativom predsednika Vudro Vilsona na Pariskoj konferenciji – posle perioda raspračavanja, utonuća u mrak tuđeg državnog prostora i nestanka na političkoj mapi Evrope.

Oba događaja, jedno najteže mogućno istorijsko iskustvo, a onda štedro američko zalaganje da se Poljska spase, imaju dobok trag u poljskom nacionalnom pamćenju.

Tragično stradanje Poljaka tokom Drugog svetskog rata, kada je na njih naišao prvo fašistički nemački valjak, a onda ortodoksno drugačije orijentisan ali ništa manje ubitačan sovjetski – dodatno je uobličilo psihu Poljaka, ubeđenih da su, na mestu na kome su, između Nemačke i Rusije, sve vreme na vetrometini.

Produženo uzdanje u SAD je u tom smislu logično – bar koliko je i strah Varšave apstraktan, da bi Poljska ponovo mogla biti žrtva makar i najmanjeg poboljšanja duboko poremećenih odnosa između zapada Evrope, Berlina i Rusije. Ipak, baš s takvim košmarom u političkoj poruci istupa vlada koju predstavlja Andžej Duda.

Pritužbe na Rusiju

U Beloj kući, predsednik Poljske je dočaravao štampi sliku “agresivnog ruskog ponašanja”.

Govorio je o ruskim “povećanim vojnim aktivnostima” i o ruskoj “narastajucjoj militarizaciji”, sledi iz stenograma predsedničkih izlaganja na američkom sajtu (www. Whitehouse.gov).

“Vrlo snažna militarizacija, na primer Kalinjingradske oblasti traje već deset godina. To je stvarnost u kojoj mi danas živimo”, naglasio je.

“Rusija sistematski preduzima te aktivnosti”, požalio se. 

Kazao je – “prvi put smo bili u prilici da to vidimo na materijalizovani način u Gruziji”, 2008. kada je “tadašnji predsednik Poljske profesor Leh Kaćinski poveo druge evropske lidere u Tbilisi, da zaustave ruske tenkove koji su krenuli na prestonicu Gruzije”.

“I od tog trenutka se ta vojna ekspanzija razvija. Drugi je bio napad na Ukrajinu... Danas smo svedoci stalnog kršenja međunarodnog prava u oblastima Luganjsk i Donjeck”.

“Mi danas zapažamo agresivno ponašanje”, rekao je visoki predstavnik Varšave.

Baza, pa baza

Upitan od poljske agencije, da li deli mišljenje predsednika Poljske o opasnosti od Rusije, ne samo za Poljsku negi i region, Tramp je odgovorio potvrdno.

“Da. Da, ustvari. Mislim da je vrlo agresivna situacija. Mislim da je Rusija postupila agresivno. Oni uvažavaju silu, kao i svaki. A mi imamo najvećuu silu na svetu, naročito sada.”

Pomenuo je vojne budžete Amerike odobrene od Kongresa, od “700 milijardi dolara ove godine” i “716 milijardi dolara prošle godine”.

Dudin inventar opasnog stanja uz granicu Evrope, NATO i Rusije nije bio netačan. Ali, onako uočljivo konfrontaciono i ideološki obojen, bio je netačno objašnjen – s  posledičnim reagovanjima Rusije na opasnost sa zapada, od širenja NATO pakta geostrateškim primicanjem trupa i oružja ruskom prostoru, svrstanim u uzroke nesigurnosti.

Na primer, prenebregao je da je rat u Gruziji počeo avanturista, američki proteže Mihajil Sakašvili, vukući - pomagan od Vašingtona - Gruziju u antiruski NATO. Ili da je u Kijevu, prevrat izveden ukrajinskim rukama ali organizovan od SAD, izveden takođe u nastojanju da se Ukrajina uvuče u NATO.

Kupci za američko oružje i LNG

Međutim, druga je bila američka misija predsednika Poljske, ciljana.

Okvir stogodišnjice Poljske i potpisivanja sporazuma o prijateljstvu Poljske i Amerike, bio je okvir – imalo je da posluži da predsednik Duda izbori to jedno glavno Varšavi, da dobavi  američku odluku o stacioniranju vojske u Poljskoj. Bazu, kakve su američke vojne baze u Nemačkoj i Italiji.

“I prvo i pre svega, to će biti vrlo važna strateška pozicija u Evropi. I ja sam ubeđen da je vojno prisustvo u Poljskoj važno za interese SAD. Oružane snage u našoj zemlji važne su za zaštitu američkih interesa”, rekao je predsednik Poljske.

Dirljivo je koliko je visoku cenu za taj luksuz spremna da plati Varšava – posredstvom na dugi rok ugovorene kupovine američkog tečnog gasa, ogromnih izdataka za najmodernije američko oružje i drugog.

“Ogromna količina LNG će se izvesti u Poljsku. Mi im dajemo prilično dobru cenu, ali oni kupuju toga mnogo i to će biti sjano”, izrazio je svoje zadovoljstvo predsednik Tramp.

“Ponosan sam što mogu da raportiram da je Poljska kupila poslednju reč ‘patriot’ raketnog sistema, koji je sjajan sistem”, počeo je predsednik Tramp pozdrav gostu pred štampom. Saopštio je da su se Duda i on sporazumeli da unaprede već i tako robusne veze dva sektora odbrane.

“Proširićemo vojnu saradnju, obaveštajnu, u raketnoj odbrani, u tehnologiji i obuci”, rekao je. Duda je obećao i više od dva odsto BDP izdvajanja za odbranu, rekao je šef SAD.

Tramp je zahvalio “vođstvu Poljske na trošenju za odbranu i podeli tereta NATO”.

Potrebno je istaći – “oni bi platili milijarde dolara za bazu”, izjavio je Tramp posle razgovora s Dudom.

Pritužba na Severni tok

O gasu, Tramp je rekao da predsednik Poljske i on “istražuju mogućnosti da unaprede energetsku bezbednost”.

Ni jedna nacija ne trebalo da zavisi od samo jednog spoljnjeg dobavljača energije. Poljska “neumorno radi da poveća energetsku bezbednost, nacionalno i širom centralne Evrope”, rekao je.

Duda je uskočio upozorenjem na “ogromnu, najveću upravo sada narastajuću opasnost”, izraženu “izgradnjom gasovoda Severni tok 2”.

“Mi smo opširno diskutovali o tome s gospodinom predsednikom ( Trampom ). Ja sam mu izneo situaciju kakva jeste. Za nesreću, moramo biti jasni i kazati to, i sa nemačke strane i sa ruske strane, ta izgradnja je već počela.”

“Ta investicija bez svake sumnje preti energetskoj stabilnosti Evrope. I bez svake sumnje ona preti poljskoj energetskoj bezbednosti. Postoji opasnost ruske energetske dominacije, naročito kada Rusija pominje da će izgraditi još gasovoda, Severni tok 3,  Severni tok 4...”

Glasovi protiv

Koliko god ubrao aplauza zbog entuzijazma “u borbi za američku bazu”, predsednik Poljske je u prtljagu za povratak kući poneo samo Tramovo “videćemo”.

“Mi to razmatramo vrlo ozbiljno”, citirao ga je nemački vladin Dojče vele. Prema nemačkom glasilu, na samom Zapadu nisu ushićeni poljskim insistiranjem.

“Stalno američko prisustvo u istočnoj Evropi pridodalo bi zategnutosti između NATO i Rusije”, navodi DW.

Meseca maja, “Moskva je upozorila da bi ekspanzija zapadnog saveza na istok potkopala stabilnost u Evropi”, navodi.

Čak ni Poljak Radoslav Sikorski, bivši šef diplomatije Varšave nije opčinjen današnjim zahtevom svoje zemlje.

“Mi želimo određene savezničke snage u Poljskoj koje bi odvratile Rusiju, ali ne koje bi je zastrašivale”, citiran je Sikorski od DW.

Ne smatra bazu SAD u Poljskoj dobrim rešenjem ni doskorašnji komandant američke armije u Evropi general Ben Hodžs, navodi Politiko (www.Politico.EU).  

Moskva bi dobila lako mogućnost “da tvrdi da je NATO agresor, i da nekako odgovori, da zaštiti suverenitet”, izjavio je general. “Neki bi to videli kao kršenje Osnovnog akta NATO-Rusija iz 1997, putne karte za bezbednosnu saradnju dva entiteta. Moskva bi, sigurno”, izjavio je.

“Ne mislim da je mudro ići dalje s politikom koja pothranjuje ruske bojazni, realne ili ne”, rekao je.

I tako, Fort Tramp lebdi ni na nebu ni na zemlji, ali insistiranje Varšave da pribavi američku vojsku kod sebe, na puškomet od Rusije, ne ostavlja Evropu ravnodušnom.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...