Boing nad Ukrajinom oborili Ukrajinci. Po čijem savetu?

Petar Popović

Projektil kojim je pogođen avion ima proizvodni broj i trag u knjigama fabrike o isporuci, vojnoj jedinici u Ukrajini, godine 1986, a slučajno je ta jedinica u vreme fatalnog događaja operisala u zoni Donjecka, obelodanila je ruska vojska. Čiji interesi nalažu da se Rusija optuži za zločin?
(foto, Ostaci putničkog aviona oborenog 17. jula 2014. iznad ukrajinsko-ruske granice)

Raketa kojom je jula 2014. nad Ukrajinom srušen malezijski putnički “boing”, uplićući svetsku aferu konstruisanu da se za, reklo bi se, namerno proizvedenu nesreću optuži Rusija i uvedu joj se sankcije – imala je broj, otpravljena je 1986, pre raspada Sovjetskog Saveza, vojnoj jedinici 20152 u Trnopoljskoj oblasti u Ukrajini i više nikada nije vraćana u Rusiju, gde o svemu tome postoji dokumentacija, saopštili su u ponedeljak ruski vojni faktori, prenela su ruska glasila.

Kako je Moskvi uskraćen pristup holandski predvođenoj istrazi, u kojoj naprotiv uprkos sopstvenom visokom interesu za ishod učestvuje Ukrajina, Rusi su slučajno identifikovali projektil – uočivši cifre na snimcima pokazanih krhotina nađenih u kritičnom prostoru, rečeno je štampi.

ukr-faksimil-1-

Faksimil dokumenta kojim ruska vojska dokazuje da je projektil kojim je oboren putnički avion 2014, bio u vlasništvu vojske Ukrajine od 1986. godine

I danas imaju “buk”

“Raketa s bojevim brojem 886847379, predodređena za ZRK ‘buk’, otpravljena je 29. decembra 1986. godine železnicom u vojnu jedinicu 20152.

Pouzdano se zna da je raketa primljena u toj vojnoj jedinici, o čemu je sastavljen prijemni dokument.

Pravi naziv te vojne jedinice je 223 vazdušno-raketna brigada PrikVO, dislocirana u Trnopoljskoj oblasti”, izjavio je načelnik ruske Glavne raketno-artiljerijske uprave ruskih vazdušnih snaga, general Nikolaj Parašin, citirala je moskovska Rasijskaja gazeta.

“Posle raspada Sovjetskog Saveza brigada nije dovođena na teritoriju Ruske federacije”, rekao je Parašin.

“Po njegovim rečima, dotična jedinica danas je dislocirana u gradu Strij, Lvovske oblasti; kao i pre, u njenom naoružanju su i dalje kompleksi ‘buk’; delovi 223. puka ne jednom su počev od 2014. pridruživani takozvanoj antiterorističkoj operaciji u Donjeckoj i Luganjskoj oblasti”, citirala je navode ruske vojske RG.

Trag po snimku

Rusko Ministrstvo odbrane se nada da će komisija koja vodi istragu o rušenju civilnog aviona uzeti u obzir ruske navode “i zatražiti od Ukrajine dokumentaciju o toj raketi”, prenela je RG.

Maja 2018, Zajednička istražna grupa emitovala je snimke na kojima su se mogli videti “delovi motora i mlaznica” rakete “buk”, kojom je, po verziji istrage, oboren avion na liniji MH17.

“Na njima su bili uočljive cifre, što je omogućilo da se ustanovi broj same rakete”, saopštio je Nikolaj Paršin.

“Proizvod je fabrikovan u Dolgoprudenskom mašinogradnom proizvodnom objedinjenju, godina izrade 1986,” citiran je predstavnik ruske vojske.

Glas sa trake

Drugi ruski podatak tiče se komentara ukrajnskih vojnika u međusobnoj konverzaciji, presretnutih i snimljenih od ruske strane. U njima se pominje epizoda s rušenjem “boinga”.

“Mi raspolažemo audio-zapisom telefonskog razgovora ukrajinskih vojnika načinjenim 2016. Analiza sadržaja potvrđuje ranije izvedene zaključke o neposrednoj umešanosti ukrajinske strane u rušnje malezijskog ‘boinga”, izjavio je drugi prisutni govornik ruskog resora odbrane general Igor Konašenjkov.

Insert iz dijaloga sadrži rečenicu: “Momci, ako sve bude tako šipak ćemo drugi put da skinimo malezijski ‘boing´”, naveo je ruski Komersant.

“Glas na tom zapisu pripada pukovniku Ruslanu Grinčaku, VS (vazdušnih snaga) Ukrajine. On je bio odgovoran za kontrolu vazdušne situacije u zoni ATO”, rekao je Konašenjkov, citirala je Rasijskaja gazeta.

General Konašenjkov je izjavio da su kadrovi tobožnjeg premeštanja raketnog kompleksa po Ukrajini načinjeni animacijom, na osnovu samo jedne fotografije. Tegljač, trejler, “buk”, ulica kojom to kreće.., čitav pokazani prizor je rezultat montaže snimaka, izjavio je general.

Dokumenta pokazana štampi pronađena su u vojnim arhivama Dolgoprudenskog vojno-proizvodnog pogona, naveo je u izveštaju sa konferencije za štampu moskovski Komersant. Reč je o radnim zapisnicima u kojima se registruju pojedinosti tokom procesa izrade produkta.

Oni unapred znaju da je Rusija

Zajednička istražna grupa sastavljena je od predstavnika Holandije, Malezije, Australije, Belgije i Ukrajine. Koncem maja, ZIG je objavila preliminarne zaključke o istrazi “koji ukazuju na direktnu umešanost Rusije u incident”, objavio je Komersant.

“Po navodima ZIG, vazdušno-raketni kompleks ‘buk’ kojim je oboren ‘boing’, prispeo je na teritoriju Ukrajine iz Rusije, i pripadao je 53 PVO brigadi oružanih snaga RF dislociranoj u Kursku”, objavio je Komersant.

“Ispaljivanje je, po podacima istrage izvedeno s položaja kod nastanjenog mesta Pjervomajskoje, koje se u tom trenutku nalazilo pod kontrolom jedinica samoproglašenih narodnih republika”, naveo je ruski list.

Holandija i Australija zajednički su izjavile da imaju nameru da Rusiju oglase odgovornom za događaj. Od Rusije se zahteva da isplati novčanu nadoknadu rođacima žrtava putovanja.

Putnici platili tuđi račun

Ruski MID označio je istragu pristrasnom.   

“Boing 777” na liniji MH 17 pripadao je malezijskoj vazduhoplovnoj kompaniji, leteo je iz Amstredama za Kuala Lumpur i oboren je sa 298 putnika i članova posade.

Svi ljudi su poginuli.

Avion je oboren nad Donjeckom.

Tzv. narodne republike Dinjeck i Luganjsk sve vreme su dokazivale da uopšte ne raspolažu oružjem za obaranje aviona na visini na kojoj je leteo “boing”, ali bez efekta.

Jedna pojedinost je, čini se, ključna u tumačenju ovog slučaja – nedostaje motiv tobožnjeg vinovnika za zločin prozvanog od Holandije, Ukrajine i Amerike. Zašto bi Rusija, u za nju krajnje kritičnom trenutku zabola samoj sebi nož u leđa?

Avion je srušen u trenutku kada su zemlje Evrope većinom bile rezervisane u odnosu na američki pritisak da se Rusiji, povodom Luganjska i Donjecka, uvedu sankcije.

Postojala je velika verovatnoća da EU neće izglasati Moskvi sankcije. A sankcije su složno uvedene odmah pošto je nad Ukrajinom oboren putnički avion. I to baš avion pun pretežno Holanđana.

Neko treći je identifikovao i izabrao baš taj let i nesrećne putnike osudio na smrt.

Ključni rivali i faktori današnjeg sveta ne ustručavaju se pred takvim opcijama kada su u pitanju njihovi veliki interesi. Epizode rata devedestih, u Bosni i Hercegovini i kasnije u Srbiji, lepo to ilustruju.

Guranje Evrope u konfrontaciju s Rusijom je jedan takav nečiji veliki interes.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...