EVROPSKA UNIJA: JEDNOSTRANO PROGLAŠENJE, PA ŠTA?

Nataša Jokić

Protivljenje neke zemlje EU nezavisnosti Kosova bilo bi shvaćeno kao nelojalnost Atlantskom paktu a u korist posthladnoratovskog rivala Rusije

Evropska Unija poslala je juče iz Brisela jasne poruke. Prva poruka upućena je Srbiji: EU razume njen gnev i njene sadašnje teškoće ali Brisel podržava nezavisnost Kosova kao i SAD. "Srbija neće sigurno sutra reći da je kandidat za Evropsku Uniju, ali prekosutra će to učiniti – uveren sam", rekao je ovom izveštaču na konferenciji za štampu Bernar Kušner, francuski ministar spoljnih poslova.

 

Poruka članicama Evropske Unije medju kojima ima onih koje su zabrinute zbog separatističkih ambicija svojih manjina: Niko ne treba da brine da se primer Kosova ne ponovi kod njega, mi podržavamo medjunarodno pravo i njegova pravila. Kosovo je izuzetak, slučaj "sui generis". Ako bi vaše manjine htele da se otcepe, Evropska Unija ih ne bi podržala, pozivajući se na helsinški akt o nepovredivosti granica i povelju UN.

 

Ostaje pitanje: a šta ako secesionizam neke od manjina EU opet podrže SAD ?

 

Posle teških pregovora i napetosti sastanak je dobio "srećan kraj". Ministri su se jednoglasno složili oko deklaracije u kojoj se eksplicitno  pominje reč "nezavisnost", kako je to insistiralo slovenačko predsedništvo ali i privrženost medjunarodnom pravu, povelji UN i završnom aktu iz Helsinkija o nepovredivosti granica, kako je to tražila Španija koja se boji baskijskog i katalonskog separatizma i ima parlamentarne izbore 8. marta.  

 

Kako objasniti sve ove kontradikcije oko Kosova u Evropskoj Uniji uvijene u političko jedinstvo? Po svemu sudeći, činjenicom da je američki pritisak veoma jak, da se Kosovo zapravo rešava pre svega kao vojno pitanje (najveća američka baza u Evropi je upravo Bondsitl) i da bi protivljenje neke zemlje EU nezavisnosti Kosova bilo shvaćeno kao nelojalnost Atlantskom paktu a u korist posthladnoratovskog rivala Rusije.

 

Pozadinu sastanka dobro ilustruju izjave francuskog ministra Kušnera i rumunskog Ungureanua.

 

Po završetku debate, Bernar Kušner sišao je sinoć euforičan u francusku salu za novinare (svaka zemlja ima svoju) i pobedonosno rekao : "Evo svi su rekli da smo nejedinstveni, ali mi smo pokazali da to nije tačno – imamo jednoglasno podržanu deklaraciju o Kosovu". Kušner je zatim istakao da po njemu "ovo nije poraz Srba, ovo je za njih prilika da se približe EU".

 

"Moje misli idu sada ka Srbima kojima je teško da prihvate da je kolevka njihove kulture nezavisna država. Svi će manastiri biti zaštićeni i sve manjine kao što je navedeno u deklaraciji... Ovo je konačno kraj patnji, ovo je bilo jedino rešenje koje će povesti region u period mira… ", rekao je Kušner.

 

"Verujem da će vlade sa dve strane Ibra i čak sa dve strane granice uskoro početi da razgovaraju", dodao je on.

 

Na naše pitanje kako u daljoj perspektivi misli da objasni Albancima iz Makedonije i iz Crne Gore i Srbima iz Bosne da nemaju isto pravo na jednostrano otcepljenje kao Kosovo, Kušner je izneo poznate argumente kako "drugog rešenja nije bilo, pregovori nisu dali ništa". Po njemu intervencija UN sprečila je rat u Makedoniji.

 

Na dodatno pitanje "da li se plašite domino – efekta otcepljenja Kosova", on je kratko odgovorio odrečno, ali se osvrnuo na izraz "jednostrano otcepljenje": "Vi kažete jednostrano otcepljenje. Da, jednostrano ali sada kada su Kosovo i druge zemlje priznale – ono više nije jednostrano".

 

"Neke zemlje će priznati Kosovo odmah, a neke kasnije", zaključio je on.

 

Samo desetak metara dalje u sali za novinare rumunske delegacije rumunski ministar spoljnih poslova Mihail Razvan Ungureanu takodje je bio vrlo zadovoljan tekstom iz sasvim suprotnih razloga. Najavljujući obraćanje rumunskog predsednika naciji povodom deklaracije 27 zemalja EU, on je istakao da Rumunija neće priznati Kosovo. Rumunija zapravo spada u zemlje koje će priznati Kosovo "kasnije" i to iz unutrašnje političkih razloga. Bukureštu će tako slediti evroatlantsku politiku ali će, bar u prvo vreme, pred sopstvenim biračima i madjarskom manjinom vlada pokazati da potpuno suvereno donosi odluke u interesu nacije.

 

Na naše pitanje nije li kontradiktorno da se u istom tekstu u kome se prećutno podržava nezavisnost Kosova, pominje i završni akt iz Helsinkija o nepovredivosti granica i Povelja UN, ministar Ungureanu je odgovorio da je ideja bila da Savet ministara prizna važnost ovih medjunarodnih dokumenata uz konstataciju da je Kosovo izuzetak. "Rumuniji to omogućava da ne prizna nezavisnost Kosova jer ta nezavisnost nije proglašena uz saglasnost obe strane i Prištine i Beograda".

 

Za Ungureanua najvažnije da je nadjen kompromis što za njega znači da nijedna zemlja EU nije obavezna da prizna Kosovo.

 

Ali kako će onda Kosovo da udje u Evropsku Uniju ako ga ne priznaju sve zemlje – pitao je kolega iz pariskog Figaroa. Odgovor ministra Kušnera na ovo pitanje: "Ne trčite pred rudu, to nije za sutra".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...