Da li će Kina "ući" na Grenland?

M. L.

U užem izboru na tenderu za rekonstrukciju aerodroma, na ovom strateški značajnom ostrvu, našla se i jedna kineska firma što izaziva bojazni ne samo u Danskoj, kojoj Grenland pripada
(foto, avion NASA-e u američkoj vojnoj bazi Tule na istočnom delu Grenlanda)

Posle izbora Donalda Trampa za predsednika SAD osetno su se pogoršali odnosi s Kinom. Na pomolu je i carinski rat između dve najveće ekonomije na svetu. Poslednjih dana se, međutim, sve više govori i ostrvu Grenland, koje ima samoupravu unutar Danaske, gde bi interesi ove dve zemlje, takođe, mogli da se sukobe.

grenland-baza-radar-ameri-s1

Jedan od nekoliko radara u američkoj vojnoj bazi Tule na Grenlandu (Thule Air Base, Grenland) koji skenira nebo tražeči strane vojne rakete i projektile

Državna kompanija koja upravlja grenlandskim aerodromima raspisala je tender za njihovu rekonstrukciju. U uži izbor je ušla i kineska firma CCC (China Communications Construction) što je, izgleda, još više nego Dance, kojima pripada Grenland, uplašilo Amerikance - nad Grenlandom je, naime, kao piše Rojters, najkraći vazdušni put između Severne Amerike i Evrope. Pored toga, za SAD Grenland ima strateški značaj i zbog toga što tamo najmoćnija svetska sila ima radar koji je deo sistema njene zaštite od balističkih raketa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...