Zašto se Zapad „moralno ne zgrozi“ nad Jemenom i Gazom

D. Ćirović

Kolumnista poznatog bliskoistočnog portala ocenjuje da su među opravdanjima koja se najčešće pominju kao razlozi za vojne intervencije na Bliskom istoku – „nacionalni interesi“ mnogo bitniji od „humane zabrinutosti za stradanje lokalnog stanovništva“. Jer, Sirija je ponovo bombardovana, a Izraelu i Zalivu se dostavlja oružje
(Deca zaražena kolerom u Jemenu, Jan Bremer-Midlist monitor)

Ubrzo nakon novog bombardovanja Sirije, američki vrhovni komandant Donald Tramp se u svom pompeznom maniru pohvalio da je „misija obavljena“, piše u komentaru Midlist monitora u kojem se dodaje da je britanska premijerka Tereza Mej, međutim, morala da objašnjava zašto je naredila napad bez saglasnosti parlamenta, pravdajući to „nacionalnim interestima Britanije“ i „humanom zabrinutošću za sirijski narod“.

„Ovde moramo da zastanemo i zapitamo se gde ćemo dalje. Da li će se intervencije završiti sa Sirijom ili će Zapad posvetiti pažnju i drugim oblastima u kojima je na snazi užasno ljudsko stradanje?“, pita dr Daud Abdulah u kolumni za ovaj bliskoistočni portal sa bazom u Velikoj Britaniji: „Da li će se zamisliti nad Palestincima na Zapadnoj obali ili u Gazi, koje su pod brutalnom vojnom okupacijom Izraela poslednjih 50 godina? Kada je u pitanju Gaza, direktna posledica izraelske blokade je činjenica da velika većina dvomilionske populacije živi u siromaštvu.“

Život Palestinaca u bedi

Ovde nema „moralnog zgražavanja“, kaže Abdulah, iako se zna da više od 50 odsto Palestinaca u enklavi živi ispod zvanične granice siromaštva od dva dolara dnevno. Niti su se mogli čuti „pozivi na akciju“ zbog ubistava i ranjavanja za vreme mirnih protesta ili da se predupredi stopa smrtnosti usled nedostatka struje, lekova, medicinskog osoblja.

„Zapravo, nije bilo ni nagoveštaja zabrinutosti zbog izveštaja UN koji je upozorio da u ovoj oblasti život neće biti moguć posle 2020. Jer, 97 odsto dostupne vode u Gazi već više nije za piće“, dodaje ovaj kolumnista.

Apokalipsa u Jemenu

Slično tome, kaže on dalje, režimi koje podržava Zapad pokrenuli su krvavi rat protiv jedne od najsiromašnijih zemalja Bliskog istoka. Prosveta i zdravstvo Jemena potpuno su onesposobljeni. Nedavno je i Mark Loukok, koji je na čelu Kancelarije UN za humanitarnu pomoć, upozorio da „situacija u Jemenu ovog trenutka za tamošnje stanovništvo izgleda kao apokalipsa“. S druge strane, epidemija kolere se procenjuje „najgorom koju je svet video, sa oko milion slučajeva moguće zaraze do kraja 2017. godine“.

„Pošto ih ova katastrofa koju je izazvao čovek, nije ni dotakla, SAD, Francuska i Velika Britanija nastavljaju da prodaju poslednja dostignuća vojne opreme Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, tako da oni mogu da opskrbe svoj besmisleni rat. Umesto da ’spusti’ vojne sposobnosti svojih saveznika iz Zaliva, Zapad ih unapređuje. Zašto? Sve se svodi na ’nacionalne interese’“, ističe Abdulah.

„Korisna“ humanitarna kriza

Zapad se meša u situaciju u Siriji ne samo zbog ljudske patnje i zabrinutosti za tamošnji narod, jer bi to onda učinio i u mnogo drugih slučajeva, stoji u tekstu, već i zbog „održavanja balansa moći, tako da Rusija i Iran ne zaprete interesima Zapada ili njegovim saveznicima, odnosno Izraelu“.

„Gledano u najširem kontekstu, ljudsko stradanje ima tek sporednu ulogu u politici zapadnih zemalja na Bliskom istoku. Političari će, naravno, iskoristiti humanitarnu krizu ukoliko im ona ide u prilog. U vreme izbora podsetiće birače da su podržali intervenciju u Siriji kako bi se sprečila upotreba hemijskog oružja protiv civila; ako ih dignu u vazduh neselektivnim projektilima, to je izgleda prihvatljivo, ali hemijsko oružje je već ’crvena linija’“, oštar je dr Daud Abdulah.

Prolivena krv u Siriji, Palestini i Jemenu „iste je boje“, i sve dok „nacionalni interesi“ idu rame uz rame sa humanitarom zabrinutošću, piše u ovom tekstu u Midlist monitoru, „licemerje zapadne intervencije će nastaviti da se ispoljava, dok će tiranski režimi na Bliskom istoku – uključujući tu i onaj u Izraelu, nastaviti da prolaze nekažnjeno za ubistva i mnogo toga još“.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...