Orban slavi, Zapad s knedlom u grlu

Petar Popović

Pobeda Fidesa i Orbana su ohrabrenje za Poljsku, Češku i Slovačku, koje su s Mađarskom zajedno, “anti-briselska ćelija otpora” unutar EU, komentariše mađarske izbore nemački Dojče vele
(foto: Viktor Orban)

I treći put uzastopno Fides. Viktor Orban, bubuljica na nosu Briselu, Berlinu, Dzordzu Sorošu koji, uprkos jakim spoljnim faktorima i neskriveno anti-orbanovskim komentarima štampe na Zapadu, od nedelje ipak iza sebe ima parlament s dva od svaka tri mesta za premijerovu vladajuću partiju.

Zadovoljna obrtom je Varšava, iz koje je predsedniku vlade u Budimpešti odaslato ohrabrenje s dobrim željama pred izbore u nedelju Jaroslava Kaćinskog, predvodnika poljske vladajuće Partije prava i pravde.

Pobeda Orbana bila bi dobra za Mađarsku ali i za Evropu, zato što Evropa treba da bude zajednica “jakih nacionalnih država”, poručio je Orbanu ( i Mađarskoj ) Kaćinski.

Stanovište da Evropa treba da bude zajednica kakvu pominje Kaćinski, dele takođe Prag i Bratislava. U tom smislu, politički trijumf Viktora Orabana u Mađarskoj, dobar je i za Višegrad – formaciju s prilično distance u odnosu na koncepcije i političke propovedi koje stižu iz Brisela.

Za dve dužine ispred

Na izborima koji su prošli bez incidenata, ali im je prethodila nepoštedna kampanja, Fides je osvojio oko 50 odsto svih glasova ( 48,8% uz 98% prebrojanih ), ali po mađarskom osobenom sistemu – u mogućnosti je da osvojenu polovinu opšte podrške pretoči u pune dve trećine svih poslaničkih mesta. Imaće, očekuje se, 133 od ukupno 199 poslanika u parlamentu.

Rivalski nacionalistički Jobik preteknut je i ostavljen na udaljenoj poziciji drugoplasiranog, sa tek 20 odsto osvojenih glasova, a treća u redosledu uspešnih Socijalistička partija osvojila je glasove svega 12 odsto Mađara.

Očekuje se da se u klupama nađu još dve formacije na samom pragu prolaznosti u parlament, Demokratska koalicija i Politika može biti drugačija. (Neobičan naziv, ali ukazuje na idejni deficit mađarske političke alternative.)

Krajnje viteški i pošteno – politički predvodnik Jobika Gabor Vona podneo je ostavku na mesto već u noći “svođenja računa”.

“Cilj Jobika, da pobedi i izdejstvuje promene u vladi, nije dostignut. Pobedio je Fides. Pobedio je još jedanput”, izjavio je razočarani poraženi lider, citirao je nemački Dojče vele. 

Oko osam miliona Mađara raspolagalo je na ovim izborima pravom glasa, a približno troje od četvoro ih je i iskoristilo mogućnost da se izjasne ( 69 odsto ). Ipak, odziv birača bio je za sedam odsto veći u odnosu na broj glasalih na izborima za parlament 2014.

“Neka živi mađarska sloboda”

“Pobedili smo!”, obratio se masi pristalica, a i svima ostalima u Mađarskoj, Viktor Orban ( 54 ) – svojevremeno mladi liberalni demokrata, jedan od Sorošovih ideoloških kadeta školovanih na od njega organizovanim specijalnim kursevima na Zapadu, u Engleskoj, slavljen zbog avangardnog otpora komunizmu, a onda i proklinjan iz istog tabora, zbog odstupanja od linije kolektivizma u “vrednostima” uz poziv na nacionalne interese Mađarske.

Zašto u zemlji inostrane, a ne mađarske banke? Zašto u Mađarskoj imigranti, ako je vrata imigrantima inokosno otvorila Nemačka, Angela Merkel? Mađarska je zemlja hrišćanske kulture, ne želi da bude i kolevka muslimanskih veroispovesti... To je srž pitanja i stavova “kasnijeg Orbana” – ovoga, koji je u nedelju u noć slavio i treću izbornu pobedu Fidesa.

“Dragi prijatelji, velika bitka je za nama. Osigurali smo istorijsku pobedu, i dobili priliku – stvorili smo sebi priliku da zaštitimo otadzbinu”, poručio je u nedelju u noć taj “kasniji Orban”, zaglušen glasom mase koja je pevala “Neka živi mađarska sloboda”, himnu kojom je obeležena Mađarska revolucija 1848. godine.

Svi pogledi prema Pešti

Evropa Zapada nije pevala. Parlamentarni izbori u Mađarskoj “netremice su posmatrani širom Evrope, pošto Orban ima problematičan odnos prema EU institucijama, zbog ( mađarskog ) odbijanja plana bloka za razmeštaj izbeglica i onog što mnogi vide kao njegove napade na civilno društvo, medije i institucije zemlje”, izvestio je Dojče vele.

“Orban ostaje predvodnik neuhvatljive istočne EU”, glasi naslov uvodnika u rubrici Mišljenja, ovog nemačkog glasila pod patronatom službenog Berlina. “Već i sada trn u EU stražnjici, Orbanova ) demokratski legitimizirana autokratija će sada postati još atraktivnija imitatorima”, kaže već u podnaslovu objavljenog osvrta autor Voker Vagener.

Angela Merkel ima razloga da se boji Orbana, kaže Vagener. Mađarska Orbana je “model opoziva liberalnog konsensusa Evrope posle 1945.”, ona je “demokratski ozvaničena jednopartijska država”, “nešto između razvodnjene demokratije i autokratskog ponašanja Putina i Erdogana”, kaže. “Orbanizam” ima uticaja i van sfere svog direktnog uticaja unutar zemlje, primećuje autor DW. Poljska vladajuća Partija prava i pravde “kopira svog ideološkog brata i političkog blizanca najbolje što može”, dok  “Češka i Slovačka takođe otvoreno simpatišu populističku reorganizaciju države”.

“Zajedno, te četiri zemlje čine Višegrad grupu. One su anti-briselska ćelija otpora, optužujući EU da im naređuje”, piše autor DW, govoreći da u bližoj istoriji bilo koje od manjih zemalja EU nije bilo izbora “od tako dalekosežnog značaja za odnose zapadne i istočne Evrope”, kao što su ovi mađarski, u nedelju. Orban je najveći izazov EU od vremena ekspanzije na istok. “Iz ugla globalnog, on je u redovima novih zagovornika diktatorske demokratije – Putin, Tramp, Erdogan. Svi su prirodni neprijatelji ideja dekadama nedovedenih u pitanje, a koje su odlikovale unutrašnju koheziju Evrope: demokratije, slobode govora i štampe, vladavine zakona”, komentariše autor DW.

Mađarska stala uz Orbana 

Izraz “izazov Evropskoj uniji”, dominira i Gardianovim komentarom mađarskih izbora. “Malo ih je u Briselu” koji bi slavili pobedu Viktora Orbana, kaže britansko glasilo. Pominje Orbanovu “ksenofobičnu retoriku, protiv izbeglica, Brisela i Džordža Soroša”.

Njegov pristup migraciji, “prihvaćen je od saveznika u Bavarskoj i Austriji”.

Disonantan je u odnosu na zapadne ocene je ton zamenika šefa poljske diplomatije Konrada Šimanskog, koji u pobedi Fidesa i Orabana na mađarskim izborima vidi “potvrdu politike emancipacije centralne Evrope”, preneo je ruski Sputnjik.

“Emancipacija nije upravljena u sukob bilo s kim već čini uočljivom centralnu Evropu, kao vrlo konstruktivnog partnera Evrope i Evropske unije”, citiran je Šimanski.

Ruska štampa uglavnom nije skretala pažnju čitalaca na mađarske izbore. Osim možda Komersanta, s naslovom: “Mađarska uzela u zaštitu Viktora Orbana”.  

 

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...