DJELIĆEVA "RUSKA BAJKA"

Jelica Putniković

Reprizirajući bujicu lepih obećanja od prošle godine, Đelić opet najavljuje „kule i gradove“

Može se reći da petrogradske bele noći famozno deluju na srpske političare i rasplamsavaju njihovu maštu. Vicepremijer odlazeće vlade Srbije Božidar Đelić toliko se uživeo u ulogu vesnika o ostvarenju ruske bajke na privrednoj sceni Srbije da je, izgleda, i sam poverovao da će već početkom naredne nedelje u Srbiju stići delegacija Gazproma. Ona bi sa ex ministrima utanačila detalje ugovora oko kupovine većinskog paketa akcija Naftne industrije Srbije AD i o formiranju zajedničke kompanije sa Srbijagasom.

Dug spisak poznatih obećanja

Reprizirajući bujicu lepih obećanja koja je, u horu sa sad već bivšim koalicionim partnerima, izrekao prošle godine, ali po povratku iz Sočija, Đelić opet najavljuje „kule i gradove“:

-da mu je lično potpredsednik vlade i ministar finansija Aleksej Kudrin obećao povoljne robne kredite (ma šta to značilo) za gradnju infrastrukturnih objekata,

-da je isti ruski potpredsednik, Aleksej Kudrin najavio potvrđivanje bescarinskog trgovinskog sporazuma između Srbije i Rusije i obećao da će na sledećoj sednici Vlade Rusije lično pokrenuti to pitanje,

-da će ruski Aeroflot učestvovati na tenderu za privatizaciju Jat Airwaysa, koji će biti raspisan do kraja ovog meseca ali da je, takođe, ova ruska kompanija zainteresovana i za izgradnju kargo centra na aerodromu „Nikola Tesla”,

-da će Silovija mašine konačno ispuniti klirinškim ugovorom preuzetu obavezu i početi remont hidrocentrale Đerdapa I,

-da će Rosoboroneksport napokon prelomiti i kupiti trsteničku Prvu Petoletku,

-da će austrijska Magma, vlasništvo ruskog tajkuna Olega Deripaske, angažovati srpske kooperante za proizvodnju autodelova,

-da su ruske firme zainteresovane i za pančvačku Azotaru i HIP Petrohemiju, kao i za MSK iz Kikinde,

-a pomenut je i nekakav ugovor sa Elektroprivredom Srbije...

Rusi čekaju novu vladu u Srbiji

Ostvarenje bar dela ovih obećanja Srbiji bi, naravno, dobrodošlo. Male su, međutim, šanse da se to uskoro i dogodi jer, Srbija je država koja teško da će letos videti zasedanje novog saziva Narodne skupštine. Posle jučešašnjih političkih prepucavanja oko uspostavljanja skupštinske većine Srbiji se, umesto nove vlade smeše, izgleda, novi parlamentarni izbori. A to zapravo znači da se, ispod plašta takozvane demokratije 21. veka, nastavlja agonija srpske privrede i društva uopšte.

Rusi, prema informacijama Balkanmagazina iz Moskve, ne dele Đelićev optimizam već čekaju da vide ko će imati skupštinsku većinu i ko će formirati novu vladu Srbije. Zanima ih, konkretno i pre svega, ratifikacija naftno – gasnog aranžmana u Skupštini. Dok se to ne desi možda će i doći ali, samo da bi Beogradu rekli da se sa tako ozbiljnim stvarima nije igrati. Ili će, možda, kao zimus,opet nekome od beogradskih lidera stići pismo upozorenja.

Nije povoljno uz skupe ustupke

Đelićev optimizam ne deli ni Danilo Šuković, istraživač Instituta društvenih nauka.

Napominjući da je srpsko – ruski međudržavni aranžman u startu krenuo pogrešno, jer su u jedan projekat veštački spojena dva posla: privatizacija Naftne industrije Srbije AD i gasni aranžman Srbijagasa sa Gazpromom, Danilo Šuković, za Balkanmagazin komentariše da je NIS trebalo prodati na tenderu, jer „jedino tako bi se znala njegova prava cenu“.

-Ovako će biti prodat za 400 miliona evra, nagodbom u sklopu međudržavnog aranžmana. Ne vidim zašto je to bilo neophodno vezivati jer, i druge zemlje su ugovorile prolazak gasovoda svojom teritorijom a nisu taj dogovor spajali sa prodajom nekog preduzeća. U ekonomiji mora da funkcioniše tržište. Nema ljubavi u ekonomiji. Niko nikome ne poklanja ništa, a ako mora da se zauzvrat da neka protivusluga onda to nije povoljan kredit, kaže Šuković komentarišući Đelićeve najave ruskih kredita.

Odlaganje ne valja

Saša ilić, v. d. Generalnog direktora Srbijagasa kaže da nije upoznat sa detaljima pregovora srpske delegacije sa predstavnicima Gazproma u Sankt Petersburgu.

-Čekamo rusku stranu a oni čekaju ratifikaciju, kaže Ilić za Balkanmagazin, ističući da samo formiranje zajedničke kompanije Gazproma i Srbijagasa „u principu brzo može biti spremno“.

Da Rusi čekaju ratifikaciju potvrđuju, doduše nezvanično, i u Naftnoj industriji Srbije. Komentarišući da sada ne može biti finalnog pravljenja ugovora sa Gazpromom, a pogotovo ne usaglašavanja spornih detalja oko Naftagasa, na primer, u NIS-u za Balkanmagazin izričito kažu da „ovo prolongiranje ne valja“.

-NIS samo gubi vreme a suštinsko je pitanje šta će biti ako ne budemo letos imali konstituisan Parlament i novu vladu. Ako se ide na nove izbore proćiće nam uludo ne samo ovo leto već cela godina. Rusi će zauzvrat tražiti ustupke, insistiraće na prolongiranju rokova i redukovanju investicija koje tražimo da uđu u međudržavni sporazum, kažu u NIS komentaišući da je malo verovatno da će Gazpromnjeft odmah po ratifikaciji, kada se to konačno dogodi, krenuti u velike investicije u rafinerije.

Ni u Jat Airwaysu nisu juče bili voljni da komentarišu Đelićeve najave. Ova opreznost skopčana je, izgleda, sa činjenicom da sadašnji menadžment ovih firmi čeka formiranje nove vlade. Jer, za očekivati je da će onaj ko bude pravio skupštinsku većinu dovoljan broj poslanika plaćati i direktorskim funkcijama. To je, uostalom, u Srbiji sudbina javnih preduzeća.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...