Telefonom Putinu Tramp ošamutio trabante

Petar Popović

“Tramp je rešen da uspostavi radne odnose s Putinom”, izjavila predstavnica Bele kuće, govoreći zašto je šef SAD čestitao šefu Rusije dobijene izbore uprkos kontrainstrukcijama savetnika
(predsednici Putin i Tramp na samitu G20, jula prošle godine u Hamburgu)

“Nemojte čestitati!”, stajalo je, ispisano krupnim štampanim slovima na papiru-podsetniku Donaldu Trampu za njegov telefonski razgovor s Vladimirom Putinom, u utorak, dan pošto je potvrđeno da je predsednik Rusije izabran još jedanput za najvišu dužnost.

Uputstvo predsedniku SAD ispisali su njegovi savetnici za nacionalnu bezbednost, “brifujući” ga kao i obično kada je reč o važnim kontaktima.

Trebalo je da Tramp bude krut i leden u maksimalno kratkom razgovoru, iz najmanje tri razloga.

Prvo, iz savezničke solidarnosti s Terezom Mej koja je, u još jednom tipično engleski režiranom trileru s bivšim špijunima, bez dokaza i pre svake istrage optužila Kremlj i nastoji da u svoj truli slučaj diktiran potrebama nestabilne vlade uvuče i zapad Evrope i Vašington.

Drugo, zato što Vašington već jeste do grla u talogu političkog neprijateljstva s Moskvom, i već godinu i po ne uspeva da se izvuče iz afere s “ruskim uplitanjem” u američke predsedničke izbore.

I treće, čestitati pobedu podrazumeva da je bilo izbora, a anglo-američki stav je da Rusi nemaju priliku da se izjasne na “slobodnim izborima”.

“Jedan američki predsednik ne predvodi slobodni svet time što čestita diktatorima na dobijenim sramnim izborima. I čineći to s Vladimirom Putinom, predsednik Tramp vređa svakog ruskog građanina kome je uskraćeno pravo da glasa na pravim i fer izborima”, objasnio je to treće Džon Mekejn, senator, već decenijama u rovu iza Čerčilove “gvozdene zavese”

Možda će se sresti

E sad.., mogućno je samo zamisliti šok onog “establišmenta” mimo kojeg se na izborima probio milijarder Tramp, i na drugoj strani velike vode Americi vazda lojalnih Engleza, kada se doznalo kako je šef Bele kuće, i to ufalčlan svim onim “sajlama”, koje službene istrage predsednikovih “proruskih veza” koje i službeno neprijateljske politike Vašingtona prema Moskvi – dohvatio slušalicu i odmah u utorak ljudski se narazgovarao s Putinom.

Prvo je, razume se, čestitao predsedniku Rusije na izbornoj pobedi. Sagovornik je zahvalio. Ton dijaloga smesta je bio taj koji je potreban, i razgovor se dotakao i Ukrajine, i Sirije, i Severne Koreje i opasnog oružja SAD i Rusije, i završio se saglasnošću da bi dvojica šefova svetskih nuklearnih super-sila trebalo svakako da se sretnu.

Podsetnik bezbednjaka sa “Nemojte čestitati!”, ostao je na stolu. Zanemaren je, Trampovim neočekivano pokazanim entuzijazmom.

“Vrlo dobar telefonski poziv”, tvitovao je predsednik SAD čim je spustio tu slušalicu. “Možda ćemo se uskoro sresti”, citiran je šef Amerike u Vašington postu koji je svetsku političku intrigu Tramp-Putin u trenutku isturio na naslovnu stranu: “Trampovi savetnici za nacionalnu bezbednost upozorili ga da ne čestita Putinu. On je to ipak učinio.”

Čestitao mu na pobedi

“Telefonirao sam predsedniku Putinu i čestitao mu na pobedi, njegovoj izbornoj pobedi”, proširio je tu prvu tvit-izjavu Donald Tramp.

“Poziv se takođe ticao fakta da ćemo se možda uskoro sastati da bi smo diskutovali o oružju, možemo razgovarati o trci u naoružavanju. Kao što znate, on je izjavio da nije dobro biti u trci u naoružavanju. To je bilo odmah posle izbora, jedna od prvih izjava koje je dao. Mi ove godine trošimo 700 milijardi dolara na našu vojsku, i uz mnogo šta još, ostajemo jači nego bilo koja druga nacija do sada”, izjavio je Tramp.

Engleski slučaj Skripalja? Ni pomenut, citirana je predstavnica Bele kuće za štampu. “Čestitali su i lideri Nemačke i Francuske”, pokušala je da se izvuče ispod rafala novinarskih pitanja predstavnica za štampu.

“Mi smo nedvosmisleno jasni akcijama...Postavili smo Rusiji čvrste sankcije, i mnogo je drugih stvari gde smo egzaktno pokazali šta je naša pozicija”, citirana je predstavnica. Međutim, izjavila je,“Tramp je  rešen da uspostavi radne odnose s Putinom, da se suoči sa globalnim izazovima, uključujući i suprotstavljanje nuklearnom programu Severne Koreje”, naveo je Vašington post.

Nije na njima da diktiraju

Upitana, da li Trampova administracija veruje u “pravične i slobodne izbore” u Rusiji, predstavnica je izjavila da se administracija “usredsređuje na američke izbore”.

“Nećemo diktirati kako da funkcionišu druge zemlje”, citirana je. “Ono što znamo jeste da je Putin u njihovoj zemlje izabran, i nije stvar da mi njima možemo diktirati kako da funkcionišu”, citirana je predstavnica Bele kuće.    

U Americi, mnogo političkih stručnjaka i mnogo Trampovih političkih oponenata sada govori krajnje naglas, uz različita ne nelogična pitanja. Na primer – “Evropa gleda u nas i očekuje usmerenje, naročito kada je reč o Rusiji, i oni ništa ne shvataju! To obeshrabruje u trenutku kada je našim evropskim partnerima potreban potsticaj!” ( Džuli Smit, ekspert za evropsku bezbednost, svojevremeno savetnik potpredsednka Bajdena ).

Putin o Trampu, nikada rđavo

Mnogo mastila bi trebalo potrošiti da bi se navelo ko sve šta kaže, a opet, još nema “velikog razloga”, jer nema argumenata da bi se reklo da je između Moskve i Vašingtona ovim došlo do svetu toliko potrebnog “otvaranja”.

Ipak, sada je ponešto bolje razumljivo u Putinovoj “američkoj politici” i u odnosu šefa Kremlja prema predsedniku SAD Trampu. Šef Rusije je oštar kritičar američkog militarističkog pristupa u Evropi, nikada međutim nije govorio s nerazumevanjem pozicije u kojoj je Donald Tramp. Čak i sa distance, bez prilike da sednu za sto i pregovaraju Putin je Trampa “odgajao” kao potencijalnog sagovornika.

Nikada nije otpisao mogućnost da eventualno dođe do rusko-američkog susreta. Sreli su se jula 2017, tokom samita G20 u Hamburgu. Onda,“na margini” APEK u vijetnamskom Danangu, u prolazu. Uz poneku izgovorenu reč tokom i posle rukovanja.

Ipak, u intervjuu Vladimiru Salavjovu ( TV Rusija-1 ), Putin je pohvalio Trampove sposobnosti za komunikaciju, rekavši da “uopšte nije rezočaran” njihovim službenim odnosima. “S njim je mogućno pregovarati i tragati za kompromisima”, izjavio je Putin o Trampu. Ali, i bez reči pohvale američkom sistemu, u kome je “teška bilo kakva interakcija, jer je nepredvidiv”.

“Niko ne voli konkurenciju”, rekao je predsednik Rusije kada je upitan o SAD. “Mi smo velika sila i niko ne voli konkurenciju”.

A Tramp? Pa koliko puta je već ponovljeno da je Tramp pre svega trgovac. Pokazivanjem ruskog najmodernijeg oružja, geostratesskom i geopolitičkom pozicijom u Siriji i na Bliskom istoku..,Putin je Amerikancu samo pokazao šta Kremlj ima u izlogu. 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...