Uhapšen Nikola Sarkozi, bivši predsednik Francuske

Aleksandar Manić

Prema vestima koje su bile objavljene 2012. godine na sajtu magazina “Mediapart”, Gadafi je 2006. godine dao dozvolu da se podrži kampanja predsedničkog kandidata Sarkozija i da se za to deblokira 50 miliona evra
(Nikola Sarkozi, bivši predsednik Francuske)

Nikola Sarkozi, bivši predsednik Francuske, uhapšen je i stavljen u pritvor 20. marta, jer se sumnja da je za predsedničku kampanju 2007. godine, dobio ilegalne fondove od ondašnjeg libijskog predsednika Gadafija. Od 2013. godine, više istražnih sudija rade na ovom dosijeu i tokom zadnjih pet godina prikupljeno je dovoljno dokumenata i svedočenja da bi se prešlo u narednu istražnu fazu

Prema vestima koje su bile objavljene 2012. godine na sajtu magazina “Mediapart”, Gadafi je 2006. godine dao dozvolu da se podrži kampanja predsedničkog kandidata Sarkozija i da se za to deblokira 50 miliona evra. Po rečima redakcije, oni su informacije i dokumente dobili od bivših libijskih visokih političara koji su živeli u ilegali.

sarko-gadafi-

Guean i Sarkozi sa Gadafijem tokom zvanične pukovnikove posete Francuskoj

Gadafi ilegalno finansira predsedničkog kandidata Sarkozija

Dokument o sastanku održanom oktobra 2006. godine nosi potpis Muse Kuse, Gadafijevog šefa špijunaže (1994-2009). Na libijskoj strani pregovorima su prisustvovali Abdala Senusi, šef tajne policije i Bašir Saleh, nekadašnji šef Gadafijevog kabineta i tadašnji predsednik Libijskog fonda za afričke investicije. Sarkozija je zastupao njegov stari prijatelj i kasniji ministar unutrašnjih poslova Bris Ortefe, koga je pratio, ali bez prisustvovanja pregovorima, libanski biznismen Ziad Takiedin, već umešan u razne mutne poslove za račun francuske desnice. Takiedin je, takođe, bio ključni čovek u uvođenju Sarkozijevih bliskih saradnika u Libiju, među kojima je bio i Klod Gena, drugi ministar unutrašnjih poslova.

Sasvim očekivano, Nikola Sarkozi je tada negirao bilo kakvo finansiranje njegove prve predsedničke kandidature od strane libijskog Vođe Revolucije, kao i bilo kakav kontakt sa Gadafijem. Međutim, Gadafi je bio jedan od prvih državnika koga je Nikola Sarkozi posetio 2007. godine, a potom pozvao da dođe za Francusku, još na samom početku svog mandata. Gostovanje Vođe Revolucije, njegovo šetanje po Parizu i hvaljenje Sarkozija da će sa Gadafijem biti potpisani ugovori u vrednosti od nekoliko stotina miliona evra, bili su objavljeni u svim nacionalnim medijima.

Shodno svom karakteru i moralu, Sarkozi je negirao bilo kakve komercijalne projekte sa Libijom. Međutim, jedan komunike francuskog ministarstva za inostrane poslove iz jula 2009. godine, kaže da je potpisan “dogovor o kooperaciji za razvoj mirovne upotrebe nuklearne energije sa Abdelatijem Ibrahimom el Obeidijem, libijskim ministrom evropskih poslova”. Ovaj dokument dodaje da su preliminarni dogovori bili potpisani 25. jula 2007. godine kada je Nikola Sarkozi posetio Muamera Gadafija u Tripoliju. Dokument su potpisali ministri Bernar Kušner i Mohamed Šalgam. Potom, 21. oktobra 2010. godine, francuski ministar industrije Kristijan Estrozi, potpisao je u Tripoliju ugovor o strateškom partnerstvu kojim bi se okončali pregovori oko konstruisanja francuske nuklearne centrale u Libiji.

sarko-takiedin-

Ziad Takiedin, ključni čovek u prenošenju novca iz Libije do Sarkozijevog izbornog tima

Novi elementi protiv Sarkozija

Novembra 2016. godine, dok je predizborna kampanja ulazila u središnju fazu, Ziad Takiedin je potvrdio da je, krajem 2006. godine, iz Tripolija doneo pet miliona evra gotovine. Novac je predao Klodu Geanu i Nikoli Sarkoziju, tadašnjem ministru unutrašnjih poslova i predsedničkom kandidatu. Istovremeno, istražne sudije su dobile zabeleške pokojnog Šukrija Ganema, nekadašnjeg libijskog ministra za naftu. Prema zabeleškama se jasno vidi da je Gadafi davao gotov novac kandidatu Sarkoziju.

Takođe, policijsko odeljenje za borbu protiv korupcije sudijama je, nedavno, predalo čitav dosije sa svedočenjima na koji način je novac cirkulisao u Sarkozijevoj ekipi tokom predsedničke kampanje. Na osnovu tih dokumenata, francuske istražne sudije su od britanskih vlasti zatražile izručenje iz zatvora, Aleksandra Djurija, nekadašnjeg bliskog saradnika Bešira Saleha. U istražnom postupku nalazi se i Klod Gean, bivši ministar, koji je u Parizu kupio stan neprijavljenim novcem, najverovatnije iz libijskih izvora.

sarko-djuri-s

Aleksandr Djuri, bliski saradnik Bašira Saleha, nekadašnjeg šefa Gadafijevog kabineta

Odluka da se Nikola Sarkozi stavi u pritvor mogla bi da znači da su sudije prikupile dovoljno dokaza o nelegalnom finansiranju predsedničke kampanje 2007. godine. Takođe, pretpostavlja se da su i libijske vlasti odlučile da sarađuju, a i nekoliko Gadafijevih ministara i moćnika su doneli nove elemente i nova svedočenja.

S druge strane, Nikola Sarkozi od 2012. godine tvrdi da su svi dokumenti, kao i sva svedočenja lažna i da on nikada nije imao nikakve dogovore sa Gadafijem, niti državničke, niti lične. Hapšenje Sarkozija i nastavak istražnog postupka možda će doneti odgovore na pitanja koja nisu razrešena već dvanaest godina.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...