DIMITRIJE MEDVEDEV, NOVI PREDSEDNIK RUSIJE

Ljubinka Milinčić

Putin se dugo dvoumio između dva modela buduće ruske vlasti – liberalnog, oličenog u Medvedevu i autoritativnog, koji bi sprovodio “čekista” (bivši KGB-ovac) Ivanov

Ukoliko se ne dogodi čudo, Dimitrije Medvedev biće 2. marta izabran za predsednika Ruske federacije. Njega su predložile četiri partije - dve parlamentarne (“Jedinstvena Rusija” i “Pravedna Rusjia”) i dve koje nisu uspele da pređu cenzus na nedavnim izborima (“Agrarna partija” i “Građanska snaga”).

Naravno da sam taj čin ne omogućava da se sa potpunom sigurnošću predviđa ishod izbora tri meseca ranije, pogotovu što se još ne zna ni koliko će biti kandidata, ni ko će biti među njima. Ali činjenica da su predstavnici pomenute četiri partije, zajedno sa svojim budućem kandidatom, došli kod Putina i zatražili njegov blagoslov, drastično menja situaciju.

Blizak poznanik

Rečenica Valdimira Putina: “Ja Dimitrija Anatolijeviča veoma blisko poznajem više od 17 godina i u potpunosti podržavam tu kandidaturu”, bila je ravna inauguraciji novog, trećeg po redu predsednika Ruske federacije.


med.put


Način na koji je Medvedev kandidovan posebno se dopao Putinu - činjenica da ga predlažu četiri partije koji predstavljaju različte slojeve i različite interese stanovništva, predstavlja garanciju da će vlast u Rusiji biti stabilna i da će nastaviti “da sprovodi kurs koji je donosio rezultate poslednjih osam godina”, rekao je on.

Rusko tržište akcija reagovalo je takoreći trenutno na ovu vest - sve akcije su poletele gore, a najviše, naravno, akcije “Gasproma” u kome je budući predsednički kandidat predsednik upravnog odbora.

Predsednik održao obećanje

Predsednički izbori u Rusiji biće održani 2. marta 2008. godine. Iako je Vladimir Putin bezbroj puta ponavljao da se neće kandidovati treći put, jer to protivureči Ustavu RF, sve do današnejg dana razni političari i politički analitičari, tražili su i predlagali različite modele za izvrdavanje zakona. Njegova podrška Medvedevu konačno će staviti tačku na dalja nagađanja, tako da je kandidat suštinski već postao predsednik - u državnim informativnim agencijama on je direktno nazvan “Putinovim naslednikom”.

Istini za volju, predlagači će morati malo da izmene formu kandidovanja, jer prema ruskim zakonima kandidata može da predloži samo jedna partija. Ukoliko je ona paralamentarna, onda se kandidatura direktno prihvata a ako nije, mora da prikupi dva miliona potpisa. Zato će, u ovom slučaju, partija predlagač biti “Jedinstvena Rusija koja će na svom kongresu 17. decembra zvanično objaviti ime svog kandidata. Ostale tri partije predstavljaju samo dekoraciju koja treba da pokaže da Medvedev odgovara celom spektru ruske politike - od desnih do levih.

Dug put do odluke

Dimitrije Medvedev već dugo važi za mogućeg Putinovog naslednika. U trenutku kada ga je Putin postavio za prvog vicepremijera i dao mu zadatak da se bavi rešavanjem socijalnih problema (najtežih u Rusiji), a državna televizija počela da prati svaki njegov korak, izgledalo je da je sasvim sigurno da će upravo on stati za kormilo Rusije. Ali Putin ne bi bio Putin kad bi njegove odluke bile tako jednostavne i predvidljive. Uskoro se Medvedvu pridružio još jedan prvi vicepremijer - Sergej Ivanov, tadašnji ministar odbrane, koji je zadužen za bezbednsot uopšte.

Mesecima su ruski birači imali prilike da mere koliko je vremena kome od njih dvojice udelila televizija, ko stoji bliže Putinu, ko češće putuje s njim... Zavisno od toga, njihovi rejtinzi su skakali i padali a analitičari su se sve češće hvatali za glavu kad god je trebalo izjasniti se o budućnosti ruske vlasti.

Sitaucija je u septembru dodatno zapetljana postavljanjem za premijera Viktora Zupkova, starog Putinovog druga iz Peterburga, koji je poslednje godine svoje bogate karijere proveo istražujući finansijske mahinacije ruskih oligarha. Takav izbor “otkrio je” Putinovu želju da se “konačno obračuna“ s onima koji su opljačkali Rusiju a same oligarhe ne malo uplašio. Do tada nepriskosnoveni “naslednici” (Medvedev i Ivanov) odjednom su postali neinteresantni, a rejting Zupkova koji je dotle određivan rečenicom da je “jedan od 100 najznačajnijih političkih ličnosti u Rusiji”, odjednom je poleteo u nebo. Za prvih nedelju dana dostigao je čak 33 odsto.

Nastavak Putinovog kursa

Stvorena je takva klima da je bilo potrebno samo da Putin pokaže prstom u nekoga i da taj bude izabran. Ali on to nije učinio, očigledno je da se dvoumio između dva modela buduće ruske vlasti - liberalnog (oličenog u Medvedevu) i autoritativnog, koji bi sprovodio “čekista” (bivši KGB-ovac) Ivanov. A da bi se opredelio, morao je znati kakvi će biti rezulatati parlamentarnih izbora. Odlučivši da stane na čelo izborne liste “Jedinstvene Rusije” i time doprinese da podrška partiji bude što veća, on je zapravo poručio biračima da bi mu bilo draže da Rusijom rukovodi liberalni kandidat. Ali da bi to bilo moguće, neophodna je što veća podrška naroda. U protivnom, morao bi da se odluči za “čvrstu ruku”. Kao i uvek do sada, bilo je onako kako Putin želi. Mnogi veruju da će tako biti i dalje i da je izbor Medvedeva - nastavak Putinovog kursa.


med.


Govoriti danas kakav će predsedsednik biti Medvedev, suviše je rano, ne zato što se o njemu ne zna mnogo. Naprotiv, poznato je da je imao veoma uspešnu karijeru, da je odličan pravnik, radio je u ekipi poznatog gradonačelnika Petrograda Sopčaka koji se smatra prvim demokratom tadašnje Rusije... Razlozi su savim drugi - u senci tako jakog čoveka, kakav je sadašnji ruski predsednik, vrlo je teško biti jak. Možda će sve biti jasnije kad se na političkoj sceni nađe sam i kada prođe tradicionalnih 90 dana. U svakom slučaju, kao Putinov čovek, imaće bar u prvo vreme, podršku o kakvoj bi svi drugi mogli samo da sanjaju. A šta će biti kasnije, ostaje da se vidi. Istorija je prepuna primera kad se naslednik odricao svog “oca”. Poslednji takav primer u Rusiji je sam Putin koji je u prvih tri meseca svoje vladavine Jeljcinov kurs promenio toliko da ni kamen na kamenu nije od njega ostao.

A da će i dalje uticati na odluke koje će se donositi u Rusiji, Putin je i danas, još jednom, pokazao. Pozvao je celu vladu i saopštio joj da država do predsdeničkih izbora mora da funkcioniše “kao najbolji sat”. Svestan da će državni činovnici sad, kad znaju ko će im u budućnosti postati šef, početi da se prestrojavaju i traže sebi najbolje moguće mesto u stroju, Putin im je stavio do znanja da njihova dalja politička karijera zavisi od toga kako budu radili u predstojeća tri meseca. Čovek koji odlazi sa vlasti, ne govori tako.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...