“Kinžal” u političkoj upotrebi Moskve

Petar Popović

Putinov “izložbeni salon”, u kojem su i “kinžal” i druga super-sredstva rata, ima za cilj da prinudi Vašington da priđe za sto i pregovara “o izgradnji novog sistema međunarodne bezbednosti”, piše autor ruske Nezavisime gazete
(ilustracija-ruski "kinžal", superbrza raketa na trupu birbenog aviona "mig-31")

Resor vojni Rusije, “lansirao” je u nedelju u orbitu svetskih informacija video snimak još jednog ispaljivanja “kinžala” – projektila deset puta bržeg od zvuka (te i od svih brzinom zvuka letećih krstarećih raketa, bilo da su američke “tomahavk” ili ruske “kalibr”), oslobođenog s jednog od presretača MiG-31 “na probnom borbenom dežurstvu” u Južnom vojnom okrugu.

Kao i većina drugih raketa i “kinžal” (nazvan tim imenom po ruskom dvoseklom bodežu) može biti naoružan ili klasičnim ili nuklearnim nabojem, a kako doseže i na daljinu od dve hiljade kilometara, vojni komentatori pišu – oruđe je “rođeno” da se s bezbedne distance uništi svaki brod pa i nosač aviona. Dabome, i bilo koji objekat na kopnu.

Nije uopšte neophodno da avion s kojeg se raketa ispaljuje zađe u zonu borbenih dejstava. Funkcija aviona je u tome što postiže brzinu i uznosi raketu do određene visine. Posle toga, projektil kreće samostalno i u stanju je da menja trajektoriju leta prikladno terenu.

Raketa leti brzinom od deset maha i za kratko vreme stiže do cilja, za razliku od krstarećih projektila s brzinom zvuka.

rus-kinzal-avio

„Borbeni avion-presretač poleteo je s aerodroma na teritoriji Južnog vojnog okruga u okviru probno-borbenog dežurstva“, navedeno je u saopštenju. ruskog Ministarstva odbrane koje prati video snimak ove operacije

Kao stvoren protiv brodova

Oružje je osvojilo pažnju i ruskih i svetskih glasila. Ruski Sputnjik citira domaćeg vojnog analitičara Viktora Baraneca “koji veruje da će ‘kinžal’ na kraju ostati brend u naoružanju, kao ‘kalašnjikov’, S300, S400 ili ‘iskander´”.

MiG-31 s kojeg se “kinžal” ispaljuje prilagođen je toj upotrebi specijalno, a saglasno Rasijskoj gazeti, novi oružani sistem koji čine avion i raketa već je imao preko 250 poletanja, sličnih tom, publikovanom u nedelju.

Zamenik ruskog ministra odbrane za oružje Jurij Borisov izjavio je listu Krasnaja zvjezda da je “kinžal” raketa koja je “nepovrediva”.

“To je klasa visoko-preciznog oružja s mnogofunkcionalnim bojevim delom, koji omogućuje dejstvo i po stacionarnim i po pokretnim ciljevima. Konkretno, nosači aviona i brodovi klase krstarica, razarač, fregata – pravi su potencijalni ciljevi ‘kinžala”, prenela je Rasijskaja gazeta izjavu Borisova.

Britanski BiBiSi naveo je da je reč o jednom od nuklearno podobnih oružja čije je postojanje nedavno objavio Vladimir Putin.

BiBiSi navodi da je Putin “kinžal” nazvao “idealnim oružjem” jer je i “bodež” deo “nesavladivog” ruskog oružja.

Snimak ispaljivanja rakete načinjen je dan pre objavljivanja, prošle subote, navela je britanska radio i TV stanica.

BiBiSi podseća da je Putinovo izlaganje bilo ilustrovano “video-grafikom koja je, činilo se, prikazivala pad raketa po američkoj državi Floridi”.

Stanica kaže da je Stejt department rekao da to nije “ponašanje odgovornog međunarodnog igrača”.  

Od Buša do Trampa

Sve dotle sve jasno. Međutim, nejasno je čime je Vladimir Putin zapravo bio motivisan, rešivši da u poslanici parlamentu (1. marta) istupi, govoreći krajnje podrobno o ruskom novom hipersoničnom i nuklearnom oružju?

Nemački Dojče vele zapaža, u osvrtu na Putinov korak, “reakciju (Moskve) na izlazak SAD iz ugovora s Rusijom o protiv-vazdušnoj odbrani, 2002.”

Reč je o administraciji Džordža Buša, juniora. DW u tom smislu navodi ocenu politologa Suzan Špan, da je Putinu potrebno da u sferi sile, “ojača poziciju svoje zemlje posebno prema SAD”. Oslobodivši sebe obaveza, SAD su razvile sredstva PRO.

Aleksej Arbatov, ruski stručnjak, član Akademije nauka uočava i noviji mogućni povod. Arbatov dopušta mogućnost da je reč o “svojevrsnom odgovoru Moskve na nedavno veoma agresivno ‘Razmatranje nuklearne politike’ administracije Donalda Trampa”.

“Njegovo centralno mesto – koncepcija i sredstva ograničenih nuklearnih udara, priziva se u stvarnost kako bi se tobože odgovorilo analognoj strategiji i naoružanju Rusije. Tim povodom, u poslanici od 1. marta ispravno je i jasno rečeno: ‘Bilo kakva primena nuklearnog oružja protiv Rusije ili njenih saveznika, mala, srednja, kakve god da je snage, smatraće se nuklearnim napadom na našu zemlju. Odgovor će biti momentalan i sa svim proizilazećim posledicama”, citirao je Arbatov Putina.

Arbatov ističe da Rusija zapravo “i nema koncepciju ograničenog atomskog rata”. Rusija “ne veruje u takvu mogućnost, i nuklearni rat smatra uništenjem savremene civilizacije”, istakao je u izjavi za Aganjok ruski stručnjak.

Moskva, prikazavši čime sve raspolaže u sferi raketnog i nuklearnog oružja, izbacila je rukavicu svojevrsnog izazova, smatra Arbatov. A sa one strane okeana i iz Evrope, u nekom trenutku stićiće i odgovor na izazov. Tako, utrka se samo produžava.

Nuklerne doktrine SAD

Zanimljivo jer stanovište autora Nezavisime gazete Jurija Panijeva, koji zastupa tezu da Putinov “izložbeni salon” u kojem su i “kinžal” i druga super-sredstva rata – ima za cilj da prinudi Vašington da priđe za sto i pregovara “o izgradnji novog sistema međunarodne bezbednosti”.

Formalno, Putinovo izlaganje bilo je namenjeno unutrašnjem auditorijumu. Ipak, ono je bilo i “poziv Zapadu da prizna da se nije uspelo da se Rusija obuzda”.

“I, takođe, da počne razgovor o uspostavljanju novog poretka u vojno-političkoj sferi, kojim bi se uvažili interesi Rusije i njen status velike sile”, piše autor NG.

Svetski trenutak krcat je opasnostima, piše. Vašington je poslednjih meseci doneo tri dokumenta svoje nove vojne doktrine, a njima “ponovo Rusiju, kao i Kinu, udostojava statusa osnovnog suparnika i potencijalnog protivnika SAD”.

Predsednik Tramp je obećao “neograničene rashode za usavršavanje američkog nuklearnog arsenala”. “Februara, SAD su objavile izradu taktičkog nuklearnog oružja male snage i prvi put su izjavile o mogućnosti nanošenja nuklearnog udara u funkciji odgovora na opasnosti nenuklearnog karaktera, pa i sajber-napada.”

Sve to, u uslovima zategnutosti rusko-američkih odnosa, može sniziti prag za započinjanje nuklearnog rata.

Sva težina pogoršanih okolnosti izraziće se 2021, kada ističe rok Sporazuma o smanjivanju strateškog ofanzivnog oružja (SNV3) – ključnog dokumenta za sprečavanje trke u naoružavanju. Za sada, obe strane su spremne da se taj ugovor poštuje ali ni jedna ne preduzima korake da se on produži, objašnjava ruske motive komentator Nezavisime gazete.

U međuvremenu, možda kao stimulans, Rusija isprobava oružja. Minulih dana, baterije lasera i “kinžal”...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...