Pakao u sirijskoj Guti

Petar Popović

Stotine civila poginulo je u ruševinama prigrađa Damaska, ali ostaci poraženih rivala Bašara el Asada ne prekidaju napade na vladine snage. Ko im pruža nadu na uspeh kada je Islamska država više nepostojeća?
(Foto, Sirija, naselje Guta kod Damaska 24. februar 2018.)

Alepo 2016, u verziji istočna Guta! Takva paralela je jedino čime bi se mogle objasniti vesti o stradanju nedužnog stanovništva na periferiji Damaska, gde armija Bašara el Asada i rusko vazduhoplovstvo nastoje da likvidiraju neke od poslednjih formacija njegovih islamističkih protivnika.

Kao i pri borbama za Alepo, u otsustvu kompromisa, taj sudar vlasti i njenih naoružanih oponenata nemogućno je zaustaviti (ulog je gospodarenje Sirijom!), dok cenu plaćaju nedužni građani u kvartovima iz kojih se puca u režim.

Zapad, koji je u političkom, a velikim delom i u ekonomskom ratu s Rusijom (sankcijama SAD i evropskim), okrivljuje za takvo stanje Rusiju. Ruska avijacija pomaže sirijskim trupama dejstvima iz vazduha. Dok Rusija, u veoma zategnutim i političkim i vojnim odnosima sa SAD i NATO paktom, pronalazi alibi za svoju saradnju u tome što je priskočila i brani svog legitimnog sirijskog saveznika.

Siria-mapa Damascus-Guta

Guta je naselje u neposrednoj blizini sirijskog glavnog grada Damaska

Ruski prekid vatre

Ipak, u ponedeljak, Moskva je objavila prekid vatre, s namerom da se iz istočne Gute uspostavi “humanitarni koridor”. Odluku o pauzi u bombardovanju saopštio je ministar odbrane Sergej Šojgu, objasnivši korak nastojanjem da se obezbedi prolaz kojim bi se iz zone pod ratnim dejstvima izvukli civili.

Predsednik Rusije Vladimir Putin želi da pokaže da nije gluv za svetsko javno mišljenje. Verovatno i za rusko, ima li se na umu da za dve nedelje predstoje ruski predsednički izbori, a da u zemlji ima i onih koji ne odobravaju njegovu sirijsku misiju. Uočljivo je da među njima ima i onih koji misle da Rusiji nije potreban toliko dubok raskol sa Zapadom.

U svakom slučaju, ruski potez jeste izraz lojalnosti prema apelu UN na zaraćene strane u Siriji – da prekinu neprijateljstva i dopuste da u inače razorenu zonu istočne Gute stigne humanitarna pomoć.

Šojgu je izjavio da će Rusija pomoći da se utvrde izlazni pravci iz mesta na udaru, za evakuaciju civila. U toj zoni poginulo je “više od pet stotina civila”, preneo je iz vesti agencija (AP, DPA, AFP, Rojters ) nemački Dojče vele. Saglasno DW, “ruski avioni su integralni deo ofanzive” sirijske armije.

Od početka sukoba 2011, u Siriji je poginulo “više od 300 hiljada ljudi”, objavio je isti izvor.

sisrija-guta-SB-prekid

Savet bezbednosti 25. februara odlučio je o prekidu vatre u Siriji

Model Alepo

Predložena mogućnost skrojena je “po modelu Alepo”, u vreme kada je taj grad (decembra 2016.), pre nego što je konačno oslobođen, pretrpeo velike ljudske žrtve i teška razaranja. I tada su naznačeni koridori za izlaz, ali i tada su Asadovi naoružani rivali kao i sada, neretko tukli i po koridorima, da zastraše stanovništvo od pokušaja evakuacije.

Stanovništvo je štit. A osim toga, uz fakta o pogibiji žena, dece i staraca, uvek i najefikasnija poluga lobiranja u javnosti Zapada za stvar protiv Asada.

Prekid vatre u istočnoj Guti predložen je za utorak ujutro, u trajanju od 09.00 do 14.00 po lokalnom vremenu, s tim da se pauza ponavlja čak i mesec dana.

Istočna Guta je jedno od poslednjih pobunjeničkih uporišta i Damask, čije su snage uz pomoć Rusije zavladale većim delom teritorije, ne dopušta da najortodoksniji delovi bivše IS i Al kaide zadrže posed na periferiji same prestonice. Te de-fakto pozicije jedne i druge strane biće značajne kada se jedanput, u formi pregovora o miru, dođe za sto razgovora o političkoj budućnosti Sirije.

sirija-guta-27-feb-

Guta, 27. februar 2018.

Nadvlačenje konopca u SB UN

Odluka Rusije o prekidu vatre nailazi posle istovetne odluke Saveta bezbednosti UN, u subotu, o “humanitarnom prekidu vatre” na 30 dana, za koju su glasale sve sile zastupljene u tom telu – evropske, SAD, Kina i Rusija. Odluka je doneta posle pipavo biranih  formulacija teksta, s obzirom da je Rusija zapretila da će u protivnom uložiti veto na dokument.

Vašington, mada je na kraju procesa od nekoliko dana pridružio i svoju saglasnost rezoluciji, nije propustio priliku da za situaciju u Siriji još jedanput okrivi Moskvu – uz onoliko patetike koliko se toga ugrađuje i u komentare anti-ruski nastrojene zapadne štampe.

“Sa svakim minutom koji Savet (bezbednosti) propušta, čekajući na Rusiju, uvećava se i ljudsko stradanje”, citirana je od agencija Niki Hejli, diplomata SAD u Ujedinjenim nacijama. Rus u Ujedinjenim nacijama Vasilij Njebenza odbacio je te optužbe, rekavši da se nisu trošili “minuti” nego se tragalo za prekidom vatre koji je “izvodljiv”.

Posle dokumenta u promet je puštena “mašina reči”. Evropa je pozdravila odluku Saveta bezbednosti. Predsednik Francuske Emanuel Makron i kancelar Angela Merkel konferisali su u nedelju istim povodom s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, telefonom. Oboje su nastojali da se teret odgovornosti za dalje stanje stvari položi uz ulogu i uticaj Rusije u Siriji.

Predsednik Makron razgovarao je istim povodom i sa šefom Turske Redžepom Taipom Erdoganom – predlažući da se režim obustave vatre proširi i na Afrin. U Afrinu, Turska je vojno angažovana protiv sirijskih Kurda – međutim Erdogan je odbio sugestiju.

SYRIA-GHOUTA-n1

Guta, 23. februar 2018.

Prvi incidenti

“Nije se mastilo..,” a u utorak je i na Zapadu i u Rusiji javljeno o prvim prekršajima prekida vatre.

Moskovska Rasijska gazeta prenela je saopštenje ruskog Centra za pomirenje neprijateljskih strana da su “pobunjenici u vreme ‘humanitarne pauze’ produžili sa napadima na pozicije vladinih snaga, u zoni naselja Hazrama i Našabija, a posle 13.00 prešli u nastupanje i u drugim pravcima”. Ta dejstva “praćena su intenzivnom artiljerijskom vatrom i vatrom iz pešadijskog naoružanja”, preneo je ruski list.

Nemački Dojče vele je objavio da su “avioni i artiljerija sirijskog režima bombardovali istočnu Gutu u utorak”, uprkos ruskom koraku s prekidom vatre.

Međutim, DW prenosi i izjave Damaska i Moskve da su “pobunjenici bombardovali rutu za evakuaciju”. Dojče vele navodi stanovište Moskve, po kojem je uspeh moguć jedino ako pobunjenici obustave napade na vladine snage.

Govornik UN za humanitarna pitanja Jens Lerke, potvrdio je samo da konvoji upućeni prema opsađenima u istočnoj Guti “nisu prošli”.

Stanje stvari u istočnoj Guti ima veze s dve, politički međusobno konkuretne sile, Rusijom na strani Bašara el Asada, i SAD koje se ne mire s mogućnošću da njegov režim ostane na vlasti – sve dok u Siriji ima makar i jednog naoružanog pokreta protiv vlasti. Naročito ako na alternativi pomirenja svih Sirijaca, kako je izraženo “inicijativom iz Astane”, rade rame uz rame Iran, Turska i Rusija.

Nisu SAD u stanju da politički progutaju bilo kakav “ruski proizveden mir”, pa ni taj sirijski.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...