Makron reformiše islamsku zajednicu u Francuskoj

M. Lazarević

Oslobađanje od uticaja arapskih zemalja, kontrola školovanja imama, promene u finansiranju gradnje džamija i isplati plata imamima, porez na halal proizvode
(Molitva muslimana na pariskoj ulici Kliši (Clichi), Francuska mart 2017.)

Francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) predstavio je ovih dana francuskoj javnosti plan verovatno dosad najdublje i najopsežnije reforme položaja i života islamske zajednice u Francuskoj, koja je sa svojih pet do šest miliona pripadnika ubedljivo najbrojnija u Evropi.

Francuska je poslednjih godina često kritikovana zato što teško kontroliše imigraciju muslimana zbog čega se šire islamski fundamentalizam i terorizam i dolazi do sve većih problema u svakodnevnom životu u predgrađima većih gradova. Upravo reforma organizacije francuskog islama, kako najavljuje francuski predsednik, najdelotvornije je oružje u borbi protiv radikalizacije muslimana.

Macron-Islam-

Emanuel Makron, predsednik Francuske najavio želju da reformiše francusku islamsku organizaciju

Smanjiti uticaj arapskih zemalja porezom

U pripremi reforme Makron se inspiriše kod intelektualaca i akademika, na primer, kod jednog od najuglednijih u svetu stručnjaka za islam Žila (Gilles) Kepela. Takođe tesno sarađuje s ministrom unutrašnjih poslova Žerarom Kolombom (Gerrard Collombe). Cilj Makrona jeste, kako je izjavio, da stvori "okvir organizacije islama do kraja prvog kvartala 2018".

Centralni zadatak u tome jeste da se francuski islam oslobodi uticaja arapskih zemalja. Džamije se sada često i pretežno, grade sredstvima bogatih zemalja Persijskog zaliva ili zemalja Magreba (Alžir, Maroko, Tunis) odakle potiče najveći deo imigranata. Uglavnom iz ovih zemalja se plaćaju stotine imama u Francuskoj. 

Gérald_DARMANIN-

Žeral Darmanen, ministar državnog budžeta

U cilju zamene ovakvog, netransparentnog finansiranja pominje se, kao novi izvor, uvođenje specijalnog poreza na tzv halal proizvode (onih koje vera dozvoljava muslimanima). Taj porez zagovara bliski saradnik Makrona, inače ministar budžeta Žeral Darmanen (Gerald Darmanin). Taj porez ima, međutim, dosta protivnika, pre svega, jer pogađa pripadnike samo jedne vere.

"Možete biti musliman i ne jesti halal, zar ne", hladno odgovara ministar.

islam-ahmet-ogra

Vodeći predstavnik francuskih muslimana Ahmet Ogra, predsednik Francuskog saveta za muslimansku veru (CFCM), pozvao je u sredu 14. februara francuskog predsednika Emanuela Makrona da se ne meša u organizaciju islama, druge najveće vere u Francuskoj, a taj apel je usledio nekoliko dana pošto je Makron najavio kako će "reorganizovati islam u državi".

Uvođenje „velikog francuskog imama“?

Važna tačka reforme jeste promena u Francuskom savetu za muslimansku veru (CFCM), organizaciji koju je 2003. stvorio s velikim ambicijama tadašnji predsednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) ali za koju, kako pokazuje ankete, zna samo trećina francuskih musliamana. I u tome, međutim, glavnu rolu imaju arapske zemlje koje svoj uticaj protežiraju i realizuju u izboru članova rukovodstva ove organizacije.

Hakim-El-Karoui-

Hakim el Karui, ekspert za islam

Jedan od najbližih savetodavaca Makrona u ovoj oblasti, ekspert za islam Hakim el Karui (Karoui), predlaže uvođenje funkcije "velikog francuskog imama" koju smatra više nego neophodnom. Formirana je već radna grupa koja treba da reši ovaj problem do novih izbora 2019. za CFCM. A za gradnju džamija i obrazovanje imama, predlaže dalje el Karui, bilo bi zaduženo posebno udruženje, nezavisno od CFCM.

Bivši ministar unutrašnjih poslova i odbrane Pjer Ševenman (Pierre Chevenemnt), koji je sada na čelu Fondacije za francuski islam, predlaže osnivanje univerziteta za islam koji bi bio finansiran javnim sredstvima.

Časopis Žurnal di Dimanš (Journal du Dimanche) sproveo je ove godine ponovo istraživanje među Francuzima u kojima je pitao ljude da li smatraju islam za kompatibilan s vrednostima francuskog društva. Pre dve godine islam je za nekompatibilan smatralo 56 posto ispitanika, danas 13 posto manje, tj 46 posto. Ukratko, s vremenom se, ipak, smanjuje otpor odnosno odium prema muslimanima koji najviše bukti kada dođe do nekog masovnijeg terorističkog akta na javnom mestu (takvih je najviše bilo 2015, kada je u njima poginulo 230 ljudi).

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...