Umesto rešenje, Nemačka postala problem EU

Nataša Jokić, Strazbur

Evropske reforme zaleđene sve dok traje kriza vlade u Berlinu. Bez stabilne vlade Nemačka ne može da prihvati pruženu ruku Francuske i pokrene očekivane reforme EU
(foto, Angela Merkel i Martin Šulc, da li će Nemačka imati stabilnu vlast?)

Prošlo je šest meseci od izbora, a u Berlinu još nema vlade. Umesto da bude rešenje, Nemačka je sada postala problem EU. Promene unutrašnje evropske arhitekture su zaleđene sve dok traje politička kriza u najjačoj ekonomiji Unije. Bez stabilne vlade Nemačka ne može da prihvati pruženu ruku Francuske i pokrene očekivane reforme. 

Posle neuspelih pregovora sa Liberalima, kancelarkin desni centar uspeo je da se dogovori o velikoj koaliciji sa levim centrom - socijaldemokratama. Sada se čeka da do 4. marta članstvo Socijaldemokrata (SPD) izglasa podršku novoj "velikoj koaliciji". To međutim nije sasvim izvesno.  

Sumnjiv uspeh

"Uspeh" u sklapanju koalicije konzervativaca sa socijaldemokratama je međutim velika reč u ovom slučaju. Naime, obe ove tradiconalno najveće političke grupe na izborima dobile najlošije rezultate od 1950. godine, a zatim su se i u redovima Socijaldemokrata i demohrišćana CDU/CSU, razbuktali unutarpartijski sukobi.

Niko još ne zna kakve će biti posledice ovih unutrašnjih borbi unutar velikih tradicionalnih partija kako na nacionalnom nemačkom planu, tako i u EU. Ne treba zaboraviti da je populistička desna stranka AfD postala treća po snazi u Nemačkoj i da za samo nekoliko poena zaostaje za Socijaldemokratama.

Kancelarku Merkel njena sopstvena stranačka baza i mediji prozivaju da pripremi svoj odlazak i političke naslednike.

Istovremeno i baza socijademokrata (SPD) pobunila se protiv svog rukovodstva koje je, prihvativši neoliberalizam i sklopivši savez sa desnim centrom u prošlom mandatu, po mnogima izdalo osnovna načela stranke. Mnogi sada pretpostavljaju da bi partijska baza SPD mogla da se pobuni i iskoristi priliku da glasajući protiv "velike koalicije" zapravo zbaci staro i, zbog ustupaka, kompromitovano partijsko rukovodstvo.

Francuski analitičari zapažaju da čak i ukoliko "velika koalicija" dobije "zeleno svetlo" članstva SPD uz malu razliku u glasovima - nije sigurno da će takva koaliciona vlada opstati tokom čitavog mandata.

Merkelova – poslednja šansa

Naime, u koalicionom ugovoru između CDU / CSU i SPD postoji jedna kaluzula koja kaže da će rad i funkcinisanje koalicione vlade biti ocenjivani na polovini mandata. Po mnogim mišljenjima i strahovanjima, ova klauzula otvara vrata za raspad koalicije.

Pariski Figaro naglašava, kao za utehu, da Merkelova neće tako lako da napusti kancelarsku funkciju. Jednom kada postane kancelarka samo ona može da odluči da li će biti održano glasanje o poverenju posle koga može da dođe do raspuštanja Parlamenta - Bundestaga.

Iz Brisela i Pariza ova se zbivanja posmatraju sa zabrinutošću pre svega zbog toga što sve ukazuje da u Berlinu u dogledno vreme neće biti političke stabilnosti. Bez političke stabilnosti u Nemačkoj nema ni dobrih uslova za reformu EU, ni političke stabilnosti  u EU.

Sve u svemu Nemačka je najnoviji na listi problema EU -  pored Bregzita, pored migranata, pored rasta desnog populizma, pored sve hitnije potrebe reforme evro-zone...

Šta god da se sada desi Evropa neće imati onakvu stabilnu Nemačku kakvu su svi očekivali. 

U najboljem slučaju kancelarka Merkel će početi svoj novi mandat u martu ukoliko partijska baza socijaldemokrata prihvati koaliciju sa desnim centrom. Merkel je dala do znanja da namerava da ostane na kancelarskoj funkciji do 2021. godine. Ukoliko članstvo SPD ne podrži "veliku koaliciju", biće raspisani novi izbori i nestabilnost bi mogla da potraje do leta.

Ogromna većina analitičara bilo nemačkih bilo u evropskim medijima - zaključju da je počeo kraj ere Angele Merke i da njena moć počiva samo na "slabostima drugih". Teški pregovori izneli su na videlo da se njen politicki ugled kruni s obzirom da je SPD - u morala da ustupi ministarstvo finansija, pravosuđa i spoljnih poslova.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...