Sirijska opozicija bojkotuje samit u sočiju

Danijela Ćirović

Zvanična delegacija Damaska odbacila je u Beču predlog rezolucije koju su pravile, između ostalih, SAD i Saudijska Arabija, dok je opozicija za vikend najavila da se neće pojaviti na takozvanom svesirijskom kongresu u ruskom Sočiju 29. i 30. januara
(Predstavnici opozicije u Astani u julu, Rojters-Al Arabija)

Ambasador Sirije pri UN i vođa delegacije Damaska u mirovnim pregovorima oštro se usprotivio predlogu nekoliko zemalja (među kojima su i SAD i Sadijska Arabija), kojim bi navodno trebalo da se reši sirijska kriza. Bašar al Džafari je za ovaj predlog rezolucije rekao da „nije vredan ni mastila“. S druge strane, sirijska opozicija je najavila da će bojkotovati sastanak u ruskom Sočiju 29. i 30. januara, na koji je već pozvano više od 1.600 učesnika.

Ambasador iz Damaska se obratio novinarima u petak, na kraju dvodnevnih indirektnih pregovora između opozicije i predstavnika vlasti u austrijskoj prestonici. U pitanju je neformalni dokument, kako je rekao Džafari, koji se bavi političkim procesom pominjanim u Ženevi, a koji su predložile SAD, Velika Britanija, Francuska, Saudijska Arabija i Jordan.

„Svaka reč i rečenica ovog neformalnog papira je odbijena. Nije vredno ni mastila kojim je pisan predlog, jer narod ni sad ni ubuduće neće prihvatiti rešenja koja se svode na padobrane i tenkove“, istakao je Džafari, a prenosi iranska stanica PresTV.

Basar-al-Džafari-Beč

Bašar al Džafari u Beču u petak (AFP-PresTV)

„Crni humor“

Džafari je za dokument rekao da je „crni humor“, imajući u vidu da su države potpisnice predloga „učestvovale u krvoproliću sirijskog naroda“, dok je Vašington „stvorio, finansijski podržao i štitio terorističku grupu Islamske države“.

„Kako mogu SAD, kojima je na rukama sirijska krv i koje su direktno napadale Siriju, sada da govore o političkom rešenju i budućnosti države? Kako mogu zemlje poput Britanije i Francuske, koje prate američku politiku, da sada prave bilo kakvo političko rešenje u Siriji?“, pitao je Džafari u Beču.

Šef delegacije Damaska nije propustio da pomene i Jordan i Saudijsku Arabiju. Za prvu zemlju je rekao da je otvorila granice „za inostrane teroriste“ i da je postala „utočište za kampove za obuku“, dok je za Rijad naznačio da je „sve sem vesnika slobode na istoku“.

Džafari je, međutim, dodao i da je zvanična delegacija imala konktruktivnu diskusiju sa izaslanikom UN za Siriju Stafanom de Misturom, te da se razgovaralo o nastupajućem sastanku u ruskom gradu Sočiju.

Marija-Zaharova

Marija Zaharova najavila 1.600 zvanica (PresTV)

Više od 1.600 zvanica

Rusija je, naime, najavila da će organizovati veliki samit o Siriji u Sočiju početkom ove nedelje, uz podršku Irana i Turske. Iz Moskve su stigla i saopštenja da je na samit pozvano više od 1.600 ljudi, stručnjaka koji će se baviti pitanjem rešenja sedmogodišnje krize. Portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova objasnila je da će u Soči doći brojni međunarodni posmatrači, uključujući i predstavnike UN. I ruski šef diplomatije Sergej Lavrov je najavio svoje prisustvo.

Međutim, sirijska opozicija od početka odbacuje sastanak u Sočiju. Kako prenosi PresTV, 40 opozicionih grupa odmah se izjasnilo da nije zainteresovano za ovu rusku inicijativu, iako je u planu da jedna od tema u Sočiju bude i donošenje novog ustava i uspostavljanje tranzicione vlasti. Tako se moglo očekivati i da će i za vreme razgovora u Beču opozicija izaći sa sličnim stavovima. Naime, Visoko veće za pregovore, koje PresTV dovodi u vezu sa Saudijskom Arabijom, s obzirom na to da ima punu podršku Rijada i vodi se kao saudijski „favorit“, već je najavilo da im trebaju „dodatni detalji“ kako bi doneli konačnu odluku o učešću na samitu u Sočiju.

„U korist Asada“

No, kako prenosi saudijska stanica Al Arabija, opozicija je već u subotu, odmah posle Beča, saopštila da će bojkotovati mirovni kongres u Rusiji.

„Rusija, koja je pomogla da se rat u Siriji okrene u korist njenog saveznika prdsednika Bašara al Asada, pozvala je 1.600 ljudi u odmaralište na Crnom moru kako bi se dao grub nacrt novog ustava. Sastanak su podržali Iran i Turska, dva ključna igrača u razornom sedmogodišnjem sukobu, ali opozicija i zapadne zemlje su više nego skeptični. Oni se plaše da bi ovaj sastanak ostavio UN po strani i utabao put u korist Asada“, objavljuje Al Arabija.

Osam rundi pregovora iz Ženeve nisu donele velike pomake, najviše zbog neslaganja opozicije i zvanične delegacije oko ostanka sadašnjeg režima na vlasti. Paralelni razgovori u Astani u Kazahstanu, koje organizuju Rusija, Iran i Turska, imali su više uspeha i doveli su do sporazuma o prestanku borbi u određenim delovima zemlje, te uspostavljanju takozvanih bezbednih zona, kako bi uopšte moglo da se počne sa razgovorima o političkom rešenju krize. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...