Bugarska: Makedonija bliža započinjanju pregovora sa EU

M. L.

To je, posle najave pomaka u rešavanju makedonskog spora s Grčkom, ocena Bugarske koja započinje predsedavanje Evropskom unijom
(foto, Ekaterina Zaharieva, vicepremijerka Bugarske)

Makedonija bi mogla ubrzo da reši spor s Grčkom o svom nazivu što je glavna prepreka na njenom putu ka Evropskoj uniji, izjavila je u četvrtak novinarima evropskih medija u Sofiji vicepremijerka i ministarka spoljnih poslova Bugarske Ekaterina Gečeva-Zaharova. Bugarska je, inače, predsedavajuća zemlja u EU tokom prvog polugođa ove godine koja će u tome, kako je već najavljeno, kao jedan od prioriteta imati približavanje Uniji zemalja zapadnog Balkana.

Ukoliko se u tome uspe, što je prema šefici diplomatije ove zemlje, realistična je pretpostavka da bi Makedonija, koja sada ima status kandidatske zemlje, mogla da započne pregovore o pristupanju Uniji. 

Uslov na tom putu biće, svakako, da ova dvomilonska, najmanja od zemalja zapadnog Balkana, nastavi ambiciozan programa reformi države, od obaveštajne službe preko ekonomije, do borbe protiv korupcije.

Makedonski premijer Zoran Zaev je pre nekoliko dana najavio "brzo rešenje" spora s Grčkom oko imena zemlje o čemu se sa Atinom poslednja dva meseca vode intenzivni pregovori.

Bugarska ministarka je podvukla kao glavni aktuelni zadatak diplomatije svoje zemlje da obnovi interes zapadno-balkanskih zemalja za "evropsku perspektivu". S druge strane Unija, kako ona kaže, "pati od umora od svog širenja i zaokupljena je rešavanjem nekoliko vlastitih kriza – od finansija, preko bregzita do imigracije".

Samit Unije i zemalja iz regiona nije, kako je ukazala, održan ima već 18 godina  dok se samiti s zemljama tzv Istočnog partnesrtva drže svake dve godine. Zbog toga Bugarska namerava da takav skup organizuje već krajem februara ove godine.

"Sada vidim da se taj pristup menja. Evropska perpektiva za zapadni Balkan nije važna samo za te zemlje, nego i za svaku evropsku zemlju. Stabilni i bezbedni Balkan znači, takođe, stabilnu i bezbednu EU.  Geopolitički, ako mi nismo prisutni, doći će tu Rusija i Turska koje imaju za te zemlje dogoročni interes", upozorila je Gečeva-Zaharova.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...