Rusija će do 2027. potrošiti na vojsku više od 320 milijardi dolara

M. L.

Stabilizacija i oporavak cena nafte omogućuju planiranje izdataka za odbranu Rusije u narednih 10 godina a ukupno, za čitavu deceniju, znatno su manji nego što SAD troše samo u jednoj godini
(ilustracija, najavna fotomontaža reklamnog filma o modernizaciji ruskog naoružanja u 2017. godini)

Ruski predsednik Vladimir Putin ima na stolu definitivni plan desetogodišnjih izdataka za vojsku koji treba da potpiše ovih dana, saznaje dobro obavešteni list "Komersant". Kako se tvrdi, do 2027. Rusija u te svrhe treba da uloži 19 biliona rubalja tj nešto više od 320 milijardi dolara (jedan dolar vredi oko 58 rubalja). Još jedan bilion rubalja ruske oružane snage dobiće za potrebe gradnje infrastrukture.

Ovaj plan je pripreman tri godine. Prvobitno je trebalo da taj plan bude usvojen 2016, a onda je odlučeno da se pričekaju stabilizacija i oporavak cena do čega je, kako se očekivalo, došlo prošle godine. Situacija ni sada nije bitno bolja, ali je odlučeno da se program donese zbog sve složenije međunarodne vojne i političke situacije.

Prethodni desetodošnji plan naoružavanja 2011-2020, s kojim se ovaj plan delimčno preklapa, računao je sa otprilike istim izdacima kao i ovaj novi plan.

Prioriteti ruskih oružanih snaga biće u narednih deset godina nuklearni arsenal, proizvodnja novih, superpreciznih opružja i razvoj tzv hiperzvučnih oružja, naročito superbrzih raketa, sposobnih da u perspektivi zamene sadašnje međukontinentalne balističke rakete.  

Ruski nuklearni arsenal bi se u narednih deset godina trebalo da dopuni novim strategijskim raketama „rubež“ i „sarmat“. Kopnena vojska bi trebalo da dobije nove antiraketne sisteme S-500 i Buk-3M, tenkove i oklopne transportere. Naglasak, prema Komersantu, se stavlja na prilagođavanje oružanih sistema na arktičke uslove.

Vazdušne snage dobiće nove lovce Su-30SM i SU-35, zatim lovce MIG-35, frontovske bombarere Su-34 i strateške bombardere Tu-260M2. Nastaviće se rad na razvoju nove borbene letilice sa startom uvis iz mesta, tj bez poletne staze, i raznih bezpilotnih aparata. Ruska vojna mornarica treba da dobije nove strateške nuklearne podmornice tipa „borej“ a nastaviće se i prozvodnja krilatih raketa „kalibr“.

Ostale ruske naoružane snage, tj vojska Ministarstva unutrašnjih poslova, Ruska garda, kao i obaveštajne službe FSB i SVR dobiće u tom periodu tri biliona rubalja.

Prema tabeli za 2016. godinu, Rusija je bila četvrta u svetu po izdacima za naoružavanje (65,4 milijarde dolara u toj godini, prema podacima Stokholmskog instituta za mir), dok su na prvom mestu bile SAD sa 598 milijardi dolara, na drugom Kina sa 215, a na trećem, Saudijska Arabija sa 88 miljardi dolara godišnjeg vojnog budžeta. I dok Rusija nastavlja da smanjuje godišnji vojni budžet (25,5 odsto u 2017. u odnosu na prethodnu 2016. godinu, stoji u brojkama koje je objavio Ruski državni trezor), američki predsednik je za ovu, 2018. godinu predložio povećanje od oko 10 posto (za oko 54 milijarde dolara), na više od 600 milijardi.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...