BRISEL U TRCI SA VREMENOM

Nataša Jokić

"Plan Ahtisari" ne samo da nije zaboravljen u nekoj fioci već je na Kosovu uz pomoć međunarodne zajednice nezvanično sprovođen a namera je da se njegovo sprovođenje i nastavi

Evropska Unija podržava Ahtisarijev plan o nezavisnosti Kosova pod nadzorom i u žurbi je da dobije kakvo-takvo zeleno svetlo UN za njegovo sprovodjenje kako bi što pre poslala svoju civilno-policijsku misiju. Brisel se boji da bi u slučaju odugovlačenja na Kosovu moglo da izbije nasilje i Albanci proglase tzv. "jednostranu" nezavisnost uz podršku SAD i Velike Britanije. To bi destabilizovalo Balkan i dovelo do dubokih podela medju državama EU koje su se teškom mukom saglasile da je nezavisnost Kosova neminovna ali da mora da bude "koordinirana" sa Briselom.

Kako nam je na prošlonedeljnom samitu lidera EU u Briselu izjavio Graham Votson, britanski poslanik i predsednik liberalne grupe u Evropskom parlamentu, Britanija je spremna da prizna nezavisnost Kosova "ali to treba učiniti na oprezan način. Problem je nedostatak vremena. Mi ga nemamo. Cela operacija slanja i uspostavljanja misije na Kosovu, zahtevala bi možda godinu i po dana, a mi to vreme nemamo". Votson je rekao da ne veruje da bi moglo da dodje do novih sukoba na Balkanu kao posledice ocepljenja Kosova ali "to naravno niko ne može sasvim da isključi". On je dodao da će zbog toga medjunarodna zajednica morati da razmišlja o potrebi premeštanja trupa NATO iz Makedonije, ne precizirajući gde bi te trupe trebalo da budu upućene.

Ahtisarijev kalendar

Za sada, očekujući da će moći da ispregovara rešenje o izmenjenoj rezoluciji 1244 UN u koju ne bi ušla odrednica o statusu već samo o misiji EU na Kosovu, Brisel pokušava da za 2008. godinu preslika kalendar koji je Marti Ahtisari predvideo za ovu godinu. "Plan Ahtisari" ne samo da nije zaboravljen u nekoj fioci već je na Kosovu, uz pomoć medjunarodne zajednice, nezvanično i sprovodjen u onim segmentima u kojima je to bilo moguće kao što su pripremanje ustava Kosova, vojske Kosova itd.

Uoči sutrašnje sednice SB zanimjivo je zato podsetiti se Ahtisarijevih reči iz februara ove godine kada je u intervjuu pariskom Mondu, pre objavljivanja svog plana, najavio da će Priština proglasiti nezavisnost posle ukidanja rezolucije 1244 i donošenja nove, kojom se daje mandat Evropskoj Uniji na Kosovu. "Kosovari (kosovski Albanci) će proglasiti nezavisnost i biti priznati", rekao je tada Ahtisari.

"Prelazni period od četiri meseca počinje posle rezolucije UN, ako ona bude donesena. Za vreme tog prelaznog perioda Kosovo će sastaviti ustav koji će sadržati precizna i nediskutabilna načela koja smo utvrdili. Nova rezolucija, ako bude donesena, označiće kraj UNMIK-a posle tog prelaznog perioda. Zatim će Evropska Unija preuzeti nadzornu ulogu. Pretpostavljam da će u datom trenutku Kosovari proglasiti nezavisnost i biti priznati. Nemam tačno datum u glavi ali mislim da bi stvari mogle vrlo brzo da se odvijaju", rekao je Marti Ahtisari u februaru ove godine.

Ova izjava, koja je u isto vreme i najava, poklapa se sa onim što se prošle nedelje moglo čuti u Briselu. Kako je izjavio francuski predsednik Sarkozi, 28 januara na sastanku ministara diplomatije trebalo bi da budu objavljeni detalji civilno-policijske misije koja bi počela posle drugog kruga predsedničkih izbora u Srbiji. Nekoliko meseci kasnije, najverovatnije u maju, trebalo bi da bude definisan status (kako je to izjavio Oli Ren) - odnosno trebalo bi da bude proglašena nezavisnost u Prištini. Već je sada finalizovan predlog novog ustava Kosova, kako predvidja Ahtisarijev scenario, i u njemu odredba o transformaciji postojećih oružanih snaga u Vojsku Kosova.

Nervozni prete

A šta će biti ako Rusija, kako je najavila blokira proces u SB UN, znajući da je varijanta "izmenjene rezolucije 1244 UN" u suštini Ahtisarijev plan prilagodjen novim okolnostima?

Moguće je da će Evropska Unija pokušati da nadje neku rupu u medjunarodnom pravu i, recimo, dogovori da je Generalni sekretar UN pozove na Kosovo i tako dobije pravnu osnovu za svoju misiju. "To je jedan od scenarija", rekao nam je evropski diplomatski izvor u Briselu.

Drugi mogući odgovor na ovo pitanje dao je Ahtisari u pomenutom februarskom intervjuu Mondu: "(Ako Rusija blokira proces) svi u Savetu bezbednosti znaju da bi to stvorilo komplikacije na terenu. Ako ljudi čekaju odluku o svom statusu osam godina i to ne bude učinjeno - oni bi mogli da postanu nervozni i to bi moglo da dovede do incidenata". Ova pretnja možda je upućena na više adresa - jedna od njih je Beograd a druga, svakako, adresa Evropske Unije u Briselu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...