Da li je Rijad oteo libanskog premijera

Danijela Ćirović

Prvi čovek Vlade u Bejrutu otišao je u posetu Saudijskoj Arabiji, a onda putem televizijskog obraćanja podneo ostavku iz Rijada, uz tvrdnje da postoji „zavera Hezbolaha i Irana“ i da mu je život ugrožen. Regionom je buknula vest da je Sad Hariri zapravo otet i da ga saudijske vlasti drže u kućnom pritvoru
(Ostavka Sad Haririja preko saudijske stanice iz Rijada, foto Al Arabija)

Ako je suditi po reakcijama u regionu, otvara se novi front na Bliskom istoku. Saudijska Arabija je, kažu pojedini, „završila posao“ u Siriji, Iraku, Jemenu, a sada se okreće sledećoj zemlji sa jakom šiitskom strujom koja uživa podršku Teherana – Libanu.

Naime, situacija se naglo uskomešala prošle nedelje, nakon što je saudijski ministar upozorio Bejrut da mora da se obračuna sa (šiitskim) Hezbolahom, a nekoliko dana kasnije premijer Libana podneo ostavku tokom televizijskog obraćanja - iz Rijada. Regionom je prostrujala vest da je premijer Sad Hariri otet, odnosno da ga saudijski režim drži u kućnom pritvoru.

Ostavka iz nebuha

„Ništa nije nagoveštavalo da će Hariri podneti ostavku 4. novembra“, piše portal Midlist monitor. „Samo dan ranije je prisustvovao konferenciji, govoreći o opštoj i političkoj stabilnosti u zemlji.“ Znalo se da je bio u poseti Saudijskoj Arabiji, mnogi su mislili i da se vratio.

„A onda se, bez ikakvog upozorenja, pojavio na televiziji, obraćajući se iz Rijada, da bi podneo ostavku. Tek kasnije je pozvao i predsednika Libana da ga obavesti da se povlači sa funkcije. Uz ovo je izdao saopštenje koje je više delovalo kao objava rata Hezbolahu i Iranu, i njihovom delovanju u Libanu, preteći da će ’odseći ruku koja doseže do Libana gde bi da dominira’“, navodi Midlist monitor.

Rukovanje-sa-kraljem-Salmanom

Rukovanje libanskog premijera Haririja sa saudijskim kraljem Salmanom 11. novembra u Rijadu (SPA-Al Arabija)

Rijad: Arapi ili Persijanci

Libanski mediji podsećaju da je ostavci prethodilo upozorenje saudijskog ministra za odnose u Zalivu, Tamera al Sabana, koji je istakao da Bejrut mora da izabere stranu – „arapsku ili persijsku“, nazivajući delovanje Hezbolaha „agresijom na Saudijsku Arabiju“. (Ovaj termin se otada često može čuti u državnim saudijskim medijima.)

Saudijska TV stanica Al Arabija objavila je ranije da je kralj Salman obavestio libansku vladu o „agresiji Hezbolaha“, dodajući da Bejrut mora da bude svestan „opasnosti koja preti od ove grupe“. Ministar Saban je sada samo dodao da „teroristički napadi“ Hezbolaha prete Rijadu i da će kraljevina preduzeti „sve političke i druge mere“ da bi se suprotstavila „stranci đavola“.

Povratak „za nekoliko dana“

I sam Hariri se u međuvremenu ponovo obratio, takođe iz Saudijske Arabije, rekavši da je zemlja „pod velikim pritiscima sa raznih strana“, da je njegov zadatak da očuva jedinstvo države, te da ga je kralj Salman „nazivao sinom“, a prestolonaslednik mu „iskazao puno poštovanje“, i da su obojica „zabrinuti za stabilnost Libana“. Hariri je najavio, kako prenosi Al Arabija, da će se u Bejrut vratiti „za nekoliko dana, čim završi sve bezbednosne pripreme koje su u skladu sa tvrdnjom da mu je život ugrožen, a koju je izneo kada je podnosio ostavku“. On će se vratiti u zemlju, kako je rekao, „da razgovara o interesima Libana“.

Ovo poslednje bilo je upućeno predsedniku Libana Mišelu Aunu, sa kojim je Hariri napravio kompromisni politički dogovor, i za koga se tvrdi da je blizak Hezbolahu.

Saudijska državna agencija SPA je prosledila i fotografije Haririja kako se rukuje sa kraljom Salmanom 11. novembra, a tamošnji mediji poslednjih desetak dana obavljuju objašnjenja raznoraznih analitičara, koji odgovaraju na pitanje „zašto Hezbolah i Iran prete libanskom premijeru“.

Zvanicnik-Hezbolaha-Sajed-Hasan-Nasrala

Zvaničnik Hezbolaha Sajed Hasan Nasrala 10. novembra (AFP-PresTV)

Hezbolah: Objava rata Libanu

Sa druge strane, i Hezbolah i Iran su odbacili ove optužbe. Hariri je, između ostalog, pomenuo i da je osetio „da se kuje zavera“ protiv njega. Iranska stanica PresTV, međutim, objavljuje da je libanska služba bezbednosti već izdala saopštenje da nema saznanja o postojanju bilo kakve zavere. Reporter ove kuće iz Bejruta javio je da se u zemlju vratio Haririjev telohranitelj, koji je tokom ispitivanja tvrdio da libanskog premijera „drže u kućnom pritvoru“ i da mu je ograničeno kretanje. Pročulo se i da su zvaničnici Libana tražili od zapadnih zemalja da posreduju u pregovorima „za puštanje Haririja“.

Oglasio se i generalni sekretar Hezbolaha Sajed Hasan Nasrala, koji je 10. novembra rekao da su saudijske vlasti „time što drže premijera Haririja kao taoca i što su ga prisilili da podnese ostavku“, „jasno i otvoreno objavile rat Libanu“. Nasrala je podsetio da je ovo otvoreno mešanje u unutrašnje stvari zemlje, odbacujući optužbe da je ova grupa pretila Haririju.

„Te optužbe su izmislili Saudijci da bi zaveli javno mnjenje. Čak su i tekst Haririjeve ostavke pisali Saudijci“, tvrdi Nasrala.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...