Srbija lider u energetskoj saradnji sa Kinom

J.P.

Kineske kompanije učestvuju u realizaciji najznačajnijih infrastrukturnih projekata u Srbiji, ali su najveće investicije upravo u oblasti energetike. Zbog toga je na današnjem sastanku ministara energetike Kine i 16 država Centralne i Istočne Evrope, koji je održan u Bukureštu ocenjeno je da je Srbija lider u saradnji sa Kinom, poručuje Aleksandar Antić, srpski ministar rudarstva i energetike.

Na današnjem sastanku ministara energetike Kine i 16 država Centralne i Istočne Evrope, koji je održan u Bukureštu ocenjeno je da je Srbija lider u saradnji sa Kinom, koja najveći broj projekata u infrastrukturi i energetici realizuje upravo u Srbiji, izjavio je Aleksandar Antić, srpski ministar rudarstva i energetike.

Antić, kako prenosi Tanjug, kaže da je istaknuto da kineske kompanije učestvuju u realizaciji najznačajnijih infrastrukturnih projekata u Srbiji, ali i da su najveće investicije upravo u oblasti energetike.

"U termoelektrani ''Kostolac'' završili smo prvu fazu vezanu za revitalizaciju bloka B1 i B2 u vrednosti od oko 300 miliona dolara. Sada smo u realizaciji druge faze, koja podrazumeva povećanje proizvodnje uglja na kopu Drmno sa devet na 12 miliona tona godišnje i izgradnju nove termoelektrane snage 350 megavata, a ceo projekat vredi više od 700 miliona dolara'', rekao je minister.

Antić navodi da je na sastanku ministara energetike konstatovano da mehanizam saradnju, koji je uspostavljen na inicijativu Kine, ima dva ključna efekta: jačanje saradnje sa Kinom, kao i jačanje regionalne saradnje.

Konstatujući da su energetska bezbednost i sigurnost snadbevanja regionalna pitanja i da se ne mogu posmatrati izlolovano Antić je rekao: “'Samo mi u ovom trenutku imamo tri ozbiljne interkonekcije koje su u fazi izgradnje ili razmatranja. To je elektroenergetska konekcija sa Rumunijom, gasna interkonekcija sa Bugarskom, a nadamo se da ćemo nastaviti zajedničke planove za gasnu interkonekciju sa Rumunijom''.

Prema Antićevim rečima, na sastanku u Bukureštu je odlučeno da se uspostavi redovna saradnja na nivou ministara energetike, kao i da rumunski Energetski centar preuzme operativnu ulogu u tom procesu. Ministri energetike su se dogovorili i o nastavku saradnje u okviru zajedničkih istraživanja u energetici, koja će omogućiti razvoj projekata, istraživanje, transfer tehnologija, razmenu iskustava.

''Dogovoreno je da eksperti iz naših zemalja odlaze u Kinu, a prva delegacija će otići već u prvom kvartalu 2018.godine. Naši kineski prijatelji su ponudili da sve države pošalju svoje ekspertske delegacije, kao i da oni snose sve troškove što za nas, kao zemlju koja štedi, nije nevažno'', rekao je Antić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...