Austrija klizi u desno?

Petar Popović

Narodnjaci Sebastijana Kurca, potencijalno najmlađeg austrijskog kancelara, trijumfuju zahvaljujući bekstvu od nemačke, i bliskosti s mađarskom imigracionom politikom
(Posle pobede na izborima Kurc je izjavio da će doneti novu politiku Austriji)

“Crno je vruće!” – glasio je slogan uz koji je Sebastijan Kurc (31), u to doba samo senzacionalno mlad predvodnik Austrijske narodne partije (OVP), 2009. ušao i uspešno izneo predizbornu kampanju svoje stranke. Crna boja izrazila je konzervativizam narodnjaka. Sebastijanove godine, imao ih je u tom trenutku 23, vitalnost narodnjačkih sledbenika u austrijskom biralištu. Brojna je u njemu omladina.

Razume se, omladina generalno “preferira” mlađe lidere. U konkurenciji s političkim vunderkindom OVP teško da je ikako moglo biti mlađeg. Sebastijan se u partiji angažovao pri kraju srednje škole, a već studirajući pravo, brzo je potom postao i njen lider, najmlađi predvodnik Austrijske narodne partije.

Četiri godine posle takvog ispita zrelosti za političara kod kuće, svet je (2013.) dobio priliku da privikne da je 27. godišnji Austrijanac još i šef diplomatije – i, izgledao on dečački ili ne, pogotovo uz recimo tada državnog sekretara SAD Džona Kerija ili Sergeja Lavrova, ministra Rusije, Sebastijan Kurc nije bio neuspeli diplomata.

Sada, taj najmlađi ministar, na pragu je da u 31. godini života, bude i najmlađi austrijski kancelar  – blistava vrata prema tom odgovornom i visokom položaju otvorena su mu pobedničkim rezultatom na parlamentarnim izborima zemlje, održanim u nedelju. O Austrijskoj narodnoj partiji i Sebastijanu Kurcu piše se da je te “izbore dobio na juriš”, ubedljivo. I piše se da je to bitno, jer su liderove namere da kroz poletno preobraženu partiju, u kojoj je konsolidovao vertikalu centralnog odlučivanja, “izmeni i Austriju” (komentarisao je nemački Dojče vele). 

kurc-pobeda-pozdrav-

Sebastijan Kurc

Marševanje desnom trakom?

Saglasno rezultatima u ponedeljak, Austrijska narodna partija osvojila je najveći procenat glasova – 31,6 odsto. Sledeća na listi je Socijal-demokratska partija, do skoro partner narodnjaka u vladi Austrije kojoj je istekao rok, sa 26,9 procenata podrške – dok je treća u redosledu uspešnih, Austrijska slobodarska partija  “anti-imigrantska”, opisuje je DW), sa 26 procenata glasova “za”.

Preračunati u mesta poslanika, procenti podrške pribavljeni izborima obećavaju 62 mandata narodnjacima, 53 socijal-demokratima a 51 austrijskim slobodarcima.

Novi austrijski i liberalni forum (NEOS) sakupio je 5,1 odsto glasova i nada se dobijanju deset sedišta u parlamentu, dok su austrijski Zeleni na glasanju postali jesenje požuteli gubitnici, sa svega 3,9 umesto 8,5 odsto glasova na izborima 2013.

Suveren igre je dakle Kurcova Austrijska narodna partija, jer sada je u stanju da ruku pruži bilo jednom bilo drugom konkurentu za vlast. Ipak, u praksi, među posmatračima događaja se već u ponedeljak nagađalo da Sebastijan Kurc neće ponoviti politički brak sa socijal-demokratima, nego će radije politički krevet podeliti sa desnom Slobodarskom partijom. Desnim političkim kolosekom će usmeriti i Austriju kojoj je nameran da bude najmlađi kancelar. Suštinu tog skretanja izražava parola “Austrija Austrijancima”. Uoči ovih izbora Austrijancima se učinilo da su obespravljeni pred strancima.

“Danas vam mogu obećati – boriću se za promene u ovoj zemlji svom svojom moći”, izjavio je Sebastijan Kurc, čuvši za rezultat glasanja Austrijanaca.

Sebastijan Kurc, bez ozbira na dominantnu poziciju, ni u trenutku trijumfa nije saopštavao namere u vezi sa sastavom vlade. Rano je.

Uostalom, dok se ovo piše, još se iščekuju potvrde rezultata posle provere brojanja, što će se objaviti tek u četvrtak.

“Voleo bih da obrazujem stabilnu vladu, ali ako to nije mogućno, ima opcija...”, izjavio je austrijskom ORD.

Slobodnjaci “u centru društva”

Ali šta je to što je parlamentarne izbore u Austriji “izbacilo” na evropske naslovne strane, jer to nisu, očigledno, ni škrte reči ni mladost, ma koliko atraktivna, njihovog političkog junaka? Teren političke borbe i teme. Ovog puta, utvrdilo se da to nisu ni dobrobit austrijskog životnog standard, ni socijalna briga i staranje, što je bilo u srži (gubitničke) kampanje domaćih socijal-demokrata.

Teren i teme ticali su se imigracije i očuvanja Austrije za njene građane. Ono isto polje po kojem je u Francuskoj neuspešno nastupala Marin l Pen, nadvladana udruživanjem svih ostalih stranaka protiv nje u drugom krugu francuskog glasanja. Ili, polje na kom su se tukli pobornici Alternative za Nemačku, nedavno u Nemačkoj.

U Austriji, pokazale su se dobitničkim protiv-teze svemu onome što je srž imigracione politike Nemačke Angele Merkel, a deluje  blisko gledištima, na primer Viktora Orbana i anti-useljeničke politike Mađarske.   

“Ovo pokazuje da smo dospeli u centar društva. Mi smo ti koji dominiramo političkom debatom”, izjavio je, čuvši svoje mesto na izbornoj tabeli, predvodnik Partije slobode Hans-Kristijan Štahe.

Taj strah od stranaca je, reklo bi se, “u centru društva”. U tom smislu, Austrijanci su u nedelju odgovorili na prolaz 900 hiljada imigranata sa Bliskog istoka kroz Austriju 2015, na putu pravcem Nemačke. Beč je te godine primio 68 hiljada zahteva za azil. Srazmerno broju Austrijanaca (nešto preko pet miliona stanovnika), toliki broj zahteva je kontinentalni rekord, naveo je nemački DW.

Pobednička Narodna partija “osetila je temu”, primakla se terenu Partije slobode i profitirala je. Kurc je obećao da neće dopustiti da se austrijska 2015. ponovi, obećao je da će došljacima preseći pristup austrijskim socijalnim povlasticama... I, pokazalo se, pogodio je raspoloženje, primakavši se svojim parolama bliže političkom terenu na kojem je pravi domaćin Partija slobode. Mogućni saveznik u vladi. Vrlo brzo će se to doznati.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...