Pobednik na klecavim nogama

Petar Popović

Angela Merkel, pobednik s najslabijim izbornim rezultatom CDU od 1949. (33%), ima priliku za još jedan (četvrti) mandat, ali nema partnera za, kao do, sada stabilnu i odlučnu vladu
(Berlin, 25.09.2017 - konferencija za novinare nemačke kancelarke Angele Merkel u Berlinu, dan posle parlamentarnih izbora u Nemačkoj)

Sudbina Nemačke ostaje u rukama Demohrišćanske unije, lider te partije Angela Merkel ima priliku i za četvrti uzastopni mandat kancelara, mogla bi dužinom boravka na vlasti nadmašiti Helmuta Kola – ali u slučaju da “Mama” prihvati kormilo, karte otvorene ishodom glasanja za Bundestag ne obećavaju moreplovcu mirno more. Plodovi izborne pobede CDU u nedelju su kao žetva u gladnoj godini. Fond glasova pobedničke partije očerupan je dobicima minornih takmaca za ulaz u parlament, najviše FDU (liberalanih demoktrata), prijateljskih u odnosu na Adenaurove i Kolove političke sledbenike, a onda i  svima odreda antagonističke Alternative za Nemačku.

Bilans glasova, koji od ponedeljka nije više prognoza već post-izborni fakat, ukazuje da je CDU pobednik sa svega 33 odsto ukupnih glasova. To je najmanje što je ova nemačka vodeća partija desnog centra imala na nekim izborima od 1949. do danas – od vremena Zapadne Nemačke i Konrada Adenauera.

Milion i 400 hiljada tradicionalnih birača CDU odbilo je da ovog puta glasa za Demohričhansku partiju, govoreći da su u znak protesta glasali za FDU (10,7% ). I još jedan sledeći milion drugih, koji su redovno glasali za partiju Angele Merkel, sada su “pobegli” i glasali za AfD (12,6%).

merkel-2-posle-izbora

Berlin, 25.09.2017 - nemačka kancelarka Angela Merkel u Berlinu uoči sastanka glavnog odbora partije Hrišćansko-demokratske unije (CDU), čija je predsednica

U gnevu okrenuli leđa

Motiv i jednih i drugih u ovoj “izdaji” lidera je revolt. Revolt je izazvan odlukom Angele Merkel 2015. da otvori kapije i pusti u Nemačku više od milion izbeglih sa Bliskog istoka.

Berlin je imao u vidu razloge humanosti. Govorio je da želi da Evropi pruži primer. Ali birači koji su sada iz protesta okrenuli vlasti leđa, gledaju na slučaj drugačije. Birači, osnovano ili ne, masovno useljavanje povezuju s talasom atentata i krvoprolića u gradovima širom Zapada.

Birači nemaju strpljenja za objašnjavanja da je teror delo “islamista”. Kupili su tiket alternativnog tima u nameri da politički kazne vladajuću partiju i Angelu Merkel.

merkel-3-vajdel

Berlin, 25.09.2017 - konferencija za novinare Alis Vajdel, glavne kandidatkinje Alternative za Nemačku (AfD) na parlametarnim izborima u Nemačkoj održanim u nedelju 24. septembra: Alis Vajdel (Alice Weidel)

Britanci hvale, Nemci zabrinuti

Evropska glasila sklona su aplaudiranju izbornom pobedniku.

Britanski Gardian, još u oči nemačkog glasanja je objavio redakcijski stav podrške Merkelovoj, s puno razložnih pohvala vodećem kandidatu i govoreći da je “najmoćniji lider Evrope”.

Dobro je da Angela Merkel ostaje na sceni i ona je dužna da dejstvuje ne samo kao nemački već, u što većoj meri, i evropski političar. Uz nemački izbor “vetar u jedra” dobija i EU, stanovište je tog lista.

Gospođa Merkel je prvi put izabrana 2005, i na putu je da, kao svojevremeno Helmut Kol, postane najduže služeći kancelar. Niko nije mladoj fizičarki iz Istočne Nemačke predviđao u toj meri uspešnu političku karijeru kada se 1990. ukazala na sceni. Ima “talenat za preživljavanje”, napisao je Gardian, potsećajući na okolnosti u kojima se Merkel našla, široko otvarajući vrata Nemačke pred milionskim talasom imigranata 2015.

Mnogo posmatrača je u tom trenutku pomislilo da je nemačka dobrodošlica izbeglicama početak kraja političkog uspeha Angele Merkel, ali “ona je uvek imala instikt za centar terena”, svesna da su u tom političkom prostoru spregnuti interesi većine birača. “Za Nemačku u kojoj se dobro živi i mi to uživamo”, citirao je list parolu koja je izrazila te interese.

Ostanak takve Angele Merkel na vlasti u Nemačkoj dobra je vest za Evropu i liberalnu demokratiju uopšte, saopštio je svoj stav britanski Gardian.

merkel-posle-tvdebate

Berlin, 25.09.2017 - nemačka kancelarka i predsednica Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Angela Merkel i njena šefica kabineta Beate Bauman posle gostovanja Angele Merkel u TV debati sa liderima stranaka u Berlinu, posle parlamentarnih izbora u Nemačkoj

Čime će Merkel uklesati ime

Pojedinim nemačkim uglednim glasilima nije baš sve to tako naprečac jasno kao ostrvljanima, doduše naknadno – pošto je u ponedeljak ujutro već odvagana brojčana validnost pobede CDU.

“(Konrad) Adenauer je staru Federalnu Republiku (Nemačku) ugradio u Zapad. Istočna politika (Vili) Branta vodila je hladonratovskom približavanju. (Helmut) Kol je nadgledao nemačko ujedinjenje. (Gerhard) Šreder je reorganizovao državu blagostanja. Čime će svoj trag ostaviti Angela Merkel?”, potseća i pita, na primer, u jednom od tekstova Dojče vele.

Izbeglicama zbog kojih je pobednik na staklenim nogama? Suočena s dugačkim pregovorima s potencijalnim saveznicima u vladi i ko zna koliko kompromisa na štetu politike CDU, da bi ih pridobila. Sa opasnošću da nacionalistički ostrašćena opozicija koja je u Bundestagu stekla govornicu, iznosi argumente i prodobija dalje pristalice...

merkel-sulc-izbori-

Berlin, 25.09.2017 - kandidat za kancelara Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) Martin Šulc posle govora koji je održao u sedištu stranke u Berlinu   

Istorijska prekretnica

DW aludira na predstojeće teškoće kadidata za kancelara da sklopi jednu harmonično funkcionišuću vladu, koja bi funkcionisala i imala čvrstinu odlučivanja slično pređašnjoj, pouzdano oslonjenoj na SPD (21%).

Glavna urednica DW Ines Pol komentariše nemački “promenjeni politički pejzaž”, i tekst svog osvrta u ponedeljak ujutro počinje rečenicama: “Ovo je istorijska prekretnica. Sa ovim izborima, ova zemlja se promenila. To nije nešto što bi se prihvatilo s lakoćom – ali, istovremeno, nije ni katastrofa. To je izazov.”

Dodatak je uteha. Podstrek protiv gubitka morala unutar vodeće partije, ima čitalac utisak.

“Mandat, ali po koju cenu?”, pita se u sopstvenim razmišljanjima o događaju nemački Špigl. I DW i Špigl imaju u vidu predstojeće teškoće mandatara da – kakvog li paradoksa, od priličnog broja pojedinačno voljnih i podobnih saveznika CSU (bavarske sestrinske Hrišćansko-socijalne unije), FDP, Zelenih.., sastavi jednu uklopivu, funkcionišuću koaliciju za vladu.

“Od politike prema izbeglicama do zaštite klime, zajedničke evropske valute, mnogo je među partijama razlika o kojima treba diskutovati”, objašnjava Špigl. Osim toga, Merkelovu “očekuje da se suoči s diskusijom unutar sopstvene partije o smeru u buduće”, i ne samo povodom razlika koje postoje između CDU i CSU. Pojaviće se “mladi i ambiciozni lideri” unutar partije... Oni će, takođe, imati pitanja za harizmatičnu političarku Nemačke.

 

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...