Turska ispazarila ruski S400

Petar Popović

Zapadna štampa zapaža u poslu Rusa i Turaka s raketama “najjasniji znak naginjanja Erdogana Rusiji a udaljavanja od NATO i Zapada”
(PRO sistem S400 trijumf)

Posle ne malo promišljanja, političkog ali pre svega bezbednosnog – Moskva je odlučila da Turskoj ipak proda S400, svoj svetski superioran PVO sistem u stanju da “skine” s neba “i muvu u letu”, obelodanila je minulog utorka Ankara. S400 “trijumf” nadmašuje sposobnostima svako drugo slično oružje pa i američko, saglasan je “forum” svetskih stručnjaka.

Nema ga u rukama mnogo armija. Imaju ga Rusija i Kina, kojoj je Moskva prodala izvestan broj svojih, sopstveno proizvedenih projektila, i imaće ga u izvesnoj meri Turci, sledi iz vesti o uspehu pregovora. 

Novost o gotovom poslu kupoprodaje objavila je Turska. Šef države, predsednik Redžep Taip Erdogan izjavio je turskim glasilima “da je Ankara položila depozit za raketne baterije S400, sposobne, saglasno proizvođaču, da u dosegu do 400 kilometara obore do 80 ciljeva u isto vreme”, preneo je nemački Dojče vele. Moskovski Komersant potvrđuje i navodi da je reč o dve milijarde dolara novčane protivrednosti. Projektili za “četiri diviziona” PVO i PRO isporučiće se Turcima, međutim ima i još konačno neutanačenih pojedinosti.

“Nisu do kraja rešena pitanja odobravanja Turskoj kredita i transfera tehnologije”, kaže ruski list. U tom smislu, predstoje i rusko-turski “dopunski pregovori”, obaveštava Komersant. Međutim, štampa, zapadna i ruska, prenosi izjavu Erdogana turskom Hurijetu.

“Naši prijatelji su već potpisali (saglasnost) povodom S400, a koliko znam uplaćen je takođe i prvi iznos. Proces će se produžiti kreditom koji će nam odobriti Rusija. I ja, i Vladimir Putin, odlučni smo o tom pitanju”, citirao je iz turskog lista ruski Komersant.

rus-s400-parada-crveni-trg-

Moskva, maj 2013, AP, parada, S400 na Crvenom trgu

Iz neprijateljstva u zagrljaj

Golicava pojedinost rusko-turskog trgovačkog posla ne tiče se, međutim, ni robe ni cene, u meri u kojoj se tiče politike, s obzirom da je Turska ne samo član, nego jedan od stubova NATO pakta. Rusiji neprijateljske organizacije.

NATO je osnovan i postoji da bi se konfrontirao s Moskvom, a Erdogan u njoj ovim povodom vidi “prijatelja”, i ne kupuje američko nego rusko oružje! To je poenta rusko-turskog trgovanja raketama, pa tek potom borbene prednosti i moći S400, a ima ih dabome.

Svojstvo Turske kao sile – i u regionu, gde je zbog složenih okolnosti Bliskog istoka Ankara u posebnim odnosima sa skoro svakim od ostalih blisko-istočnih faktora, a i unutar NATO, kome je na južnom krilu amfiteatra prema Rusiji ona stub-oslonac, ne samo drugi po veličini donor “glava pod šlemovima”, dočarava količinu strpljenja i filigransku finoću diplomatije koja je pomogla da se dospe tu gde su stigle Moskva i Ankara.

U “prijateljstvo”, koje pominje Erdogan (“Naši prijatelji su već potpisali...”), moralo se uskočiti iz bezmalo stanja zaraćenosti dve države. Nije li neprijateljstvo obeležilo odnose Moskve i Ankare, tada, kada je nad Sirijom oboren ruski SU24? – pre manje od dve godine.

Dospeće dve sile na sam rub, učinilo je da Vladimir Putin i Redžep Taip Erdogan pređu na “ručno upravljanje” okolnostima. Može se pretpostaviti - ne može se znati (o situacijama te vrste nema podataka) – koliko direktnog gledanja u oči, i ćutanja, u grozničavamom razmišljanju i procenjivanju, je bilo potrebno da bi se u Siriji, iz proksi-sučeljenosti krenulo stazom međusobnog poverenja?

I ruska, upravo objavljena prodaja Turskoj S400 takođe je ishod ličnog pregovaranja Putina i Erdogana. Pojedina ruska glasila navode da su “bezbednjaci” te strane imali (a i zadržali) mnogo sopstvenih pitanja povodom pristanka na posao. Sistem S400 je poslednji hit PRO tehnologije. Zar se treba odreći ekskluzivnosti posedovanja takvog oružja?

Jeste, prodaja S400 doneće Moskvi para (mada, piše se, Rusija kreditira izvoz) – ali, za SAD i Zapad, glavno pitanje je o čemu su sve još mimo Sirije i raketa, i u kojoj meri, Putin i Erdogan u stanju da se dogovore?

rus-s400-sirija-hmeim

Fotografija protivavionaske baterije S400 trijumf, objavljena u Sputnjiku (25.11.2015.) uz vest o postavljanju ovog oružja u Siriji, pored aviobaze Hmeim (Hmeymim)

Erdoganova izjava

U objedinjenom izveštaju dopisnika iz Istanbula i Moskve, američki Njujork tajms zapaža u poslu Rusa i Turaka s raketama “najjasniji znak naginjanja Erdogana Rusiji a udaljavanja od NATO i Zapada”.

Paralelno, NYT uočava zategnutost Ankare u odnosima sa SAD i Evropom. List pominje nastojanje Vašingtona i Brisela da Ankaru održe “dalje od zone uticaja Rusije”, ali bez uspeha.

Navode se informacije iz Brisela da do sada nema članice NATO koja koristi ruski raketni sistem. Navodno, problem je ne u tome što se ne kupuje američko oružje već fakat da ruski PRO raketni sistem “nije kompatibilan” s naoružanjem NATO.

“Unutar-operativnost ujedinjenih oružanih snaga je esencijalna za NATO u preduzimanju naših operacija”, citiran je u tom smislu u američkom glasilu neimenovani funkcioner NATO pakta.

Iz izveštaja ipak proizilazi da je Zapad iritiran tvrdokornošću Ankare. Ona je izražena  devizom predsednika Erdogana – “bezbednost Turske - turska stvar”.

“Niko nema pravo da debatuje o principima bezbednosti Republike Turske ili njenim nezavisnim odlukama o odbrambenoj industriji. O svojoj nezavisnosti mi donosimo odluke”, prenet je u američkom glasilu citat Erdoganove izjave turskom listu Hurijet.

NYT navodi ocene posmatrača da je šef Turske izgubio poverenje u Zapad posle neuspelog pokušaja državnog udara u Atini. Erdogan je ubeđen da se konci zavere protežu prema SAD.

rus-s400-moskva-obuka

Moskva, maj 2017, Sputnjik, obuka u bateriji S400 jedinice moskovskog regiona

Erdoganovo objavljivanje vesti o S400 sledi pošto je Berlin suspendovao izvoz nemačkog oružja u Tursku, posle izveštaja o rđavom stanju ljudskih prava u Turskoj, preneo je NYT. 

Nemački Dojče vele dodaje “da je Vašington dugo upozoravao Ankaru protiv kupovine” kod Rusa, a da je osim diskretnih poruka bilo i halabuke u američkom Senatu.

Moskva se ne oglašava opširnim ili prenaglašenim objašnjenjima.

“Mogu vas uveriti da sve odluke u vezi s tim ugovorom striktno odgovaraju našim strateškim interesima. S tog stanovišta, reakcije pojedinih zapadnih zemalja koje nastoje da izvrše pritisak na Tursku sasvim su nam razumljive”, citiran je od DW Vladimir Kožin, saradnik predsednika Putina nadležan za “turski posao”.

Sasvim logično i prilično jasno, reklo bi se sa strane.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...