Junker pomenuo nastanak država Litvanije, Letonije i Estonije, a zaboravio Čehoslovačku, Poljsku, Jugoslaviju

Milan Lazarević

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker u godišnjem obraćanju Evropskom parlamentu napravio nekoliko previda
(foto, Junker, prekjuče u Evropskom parlamentu)

Predsednik Evropske komisije (EK), koji je u sistemu evropskih institucija i funkcija neka vrsta premijera EU, Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker) u svom jučerašnjem, godišnjem obraćanju Evropskom parlamentu napravio je gaf kakav, makar i uzgredan, čoveku na takvoj funkciji ne bi smeo da se desi. 

Ukratko, on je u delu govora, okrenutom prema idućoj, tojest 2018. godini, napomenuo da će to biti stogodišnjica od proglašenja nezavisnosti tri baltičke republike, članice EU - Litvanije, Letonije i Estonije. To zaista nije morao ali neki ga je đavo na to naveo, jer neshvatljivo je da pri tome ne pomene da je te iste 1918. proglašena nova država - Čehoslovačka, čije su republike – Češka i Slovačka, postale samostalne 1992. a 2003. i članice EU, istovremeno kada i pomenute tri baltičke državice. 

Česi prvi primetili

Nije pomenuo da je te 1918. obnovljena nezavisnost Poljske, koja je 1795. podeljena između Nemačke, Austrije i Rusije. Poljska je, inače, daleko najveća i po broju stanovnika i teritoriji od svih novih članica Unije. I, na kraju, što ne znači da je manje važno, nije pomenuo ni stvaranje te iste 1918. nove države - Jugoslavije, čije su delovi, kasnije, republike - Slovenija i Hrvatska, postale članice EU 2003. odnosno 2013, a čije sve ostale bivše republike, tzv zapadni Balkan (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Makedonija), kandidati su i u predvorju za stupanje u Uniju. (U međuvremnu, on je uputio i neko pismo Evropskom parlamentu iz koga se da zaključiti da su Srbija i Crna Gora kandidati koji bi trebalo da budu primljeni najkasnije do 2025). Zaista čudna, gotovo neverovatno olaka omaška...

Tu "omašku" je zapazio najtiražniji češki nedeljnik Tiden (Tyden) i, štaviše, stavio ju je na naslov teksta u kome se prenosi sadržina celog govora. Primetili su je već, ili će je primetiti verovatno i drugi kojih se to tiče, i to zbog toga što je dobar deo ovog govora Junkera posvećen upravo njima. Na primer, Junker ističe da "Evropa mora disati na oba svoja pluća, i zapadno i istočno", kao i da se "moraju prevazići razlike koje se pojavljuju između starih i novih članova Unije". Tu nije zaboravio da napomene da je "osnova Unije vladavina prava, a presude Evropskog suda obavezne za sve zemlje" (verovatno zbog toga što tako ne misle i suprotno tome se ponašaju upravo dve nove članice).

Razlike u platama

Nije, naravno, zaboravio da pripomene kako je nedopustivo da u EU postoje "građani prve i druge kategorije", misleći na afere i proteste koje su se pojavili u novim članicama Unije zbog toga što im nadnacionalni trgovinski lanci "uvaljuju" lošiju robu od one koju, pod istim etiketama,  prodaju u "starim" članicama EU.

Štaviše, za Junkera je nedopustivo da u EU postoje "zaposleni druge kategorije", on je za to da zaposleni svuda u EU za isti rad na istom radnom mestu treba da dobijaju iste plate. Pošto je svestan velikih, da ne kažemo drastičnih, razlika koje postoje između plata u "staroj i novoj Evropi", on se založio u apstraktno-humanističkom, frazerskom maniru da pravila Unije o mobilnosti radne snage moraju da budu "pravedna, efektivna i jednostavna" i predložio da se osnuje evropski organ koji će nadgledati tržište rada u EU i obezbeđivati da se na njemu primenjuju pomenuta pravila.

O tome kako se u novim članicama EU gleda na takva uveravanja o "ujednačavanju plata" kao što su Junkerova, govori tekst u današnjim češkim Hospodarškim novinama (HN - najugledniji privredni list u postkomunističkim zemljama) čiji su analitičari pokušali da utvrde kada će "češke plate da stignu nemačke" (to je češki san snova još od "plišane revolucije"). Češka je, inače, po ekonomskim merilima i razvoju jedna od najuspešnijih  i najrazvijenih novih članica EU ali računica pokazuje da će se ovo stizanje plata dogoditi tek "negde oko 2080". Kako je neki čitalac primetio u onlajn komentaru "pre će čovek stići na Mars nego što će naše plate stići nemačke".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...