Šreder prihvatio funkciju u nadzornom odboru Rosnjefta

M. L.

Bivši nemački kancelar odbacuje kritike nemačke štampe na račun svoje odluke i Rosnjefta
(Putin i Šrededr na ekonomskom forumu u Vladivostoku 2015.)

Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder (Schroder) prihvatio je funkciju u Nadzornom odboru najveće ruske kompanije Rosnjeft. Pri tome je odbacio kritike nemačke štampe i nekih političara Hrisćansko-demokratsdke unije (CDU)  na račun ove firme da je navodno "produžena ruka" ruskog predsednika Vladimira Putina, kao i da je nezakonito "progutala" firme Jukos i Basnjeft. 

Šreder, koji je bio šef Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) i nemački kancelar u periodu 1998-2005, izjavio je da će prihvatiti ponudu za funkciju u Nadzornom odboru Rosnjefta jer, kako je rekao, odlučuje "sam o svom životu, a ne nemačke štampa". Na tu temu se oglasila i nemačka kancelarka Angela Merkel koja smatra de to što Šreder čini "nije u redu jer je firma Rosnjeft na sankcionom spisku EU zbog ruske aneksije Krima".

sreder rosnjeft

Gerhard Šreder

Šreder joj je odgovorio da je Rosnjeft standarna kompanija-koncern u kojoj, osim države, udele ima niz drugih firmi. Ruska država je vlasnik polovine koncerna, Britiš (Britisch) Petroleum drži 19,75, Katar a Glenkor (Glencore) 19,50 posto akcija. Lane je Rosnjeft imala prihod od 65 milijardi dolara i bila je na svetskoj listi firmi s najvećim prihodom - na 51. mestu. Konstitiusanje Nadzornog odbora treba da se obavi 29. septembra, a predsednik odbora bi trebalo da bude Šreder.

Nemačka štampa, posebno dnevnik Cajt (Zeit), tvrdi i dalje da se Rosnjeft "podigao" kada su ruske vlasti 2006. naterale u bankrot dotad najveću naftnu firmu Jukos zbog navodno neplaćenih poreza. Zbog toga je uhapšen vlasnik firme Mihail Hodorkovski i odležao u zatvoru devet godina. Rosnjeft se, navodno, pravnim mahinacijama dočepao svojine Jukosa i postao tako najveća ruska naftna kompanija. Time je nafta vraćena pod kontrolu države, a novi direktor Rosnjefta Igor Sečin je ovu firmu učinio najmoćnijom u državi (svake godine u budžet države ubaci oko 20 milijardi evra). Rosnjeft je 2013. kupila svog glavnog konkurenta TNK-BP za 55 milijardi dolara.

Rosnjeftu se prebacuje i sporna akvizicija firme Basnjeft, lane u novembru, za sumu od 5,2 milijarde dolara. Tada je, naime, uhapšen sada već bivši ruski ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev, koji je posredovao u ovoj transakcije, zbog mita od dva miliona dolara. Ubrzo potom uhapšen je i šef Basnjefta Vladimir Jevtušenkov zbog navodnih finansijskih prevara njegove firme AFK sistema koje se on potom odrekao. Krajem avgusta ove godine sud je odlučio da ova firma ima da plati štetu Rosnjeftu od dve milijarde dolara, koja je nastala u vreme kada je bila vlasnik Basnjefta.

Iako je funkcija Nadzornog odbora i njegovog predsednika neoperativna i, naizgled, više dekorativna, možda najvažniji zadatak na tom mestu jeste nadgledanje i reagujovanje na eventualne pojave kršenja berzanskih zakona.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...