Kim Džong-un i mega-bomba

Petar Popović

Južna Koreja počela mega-manevre, SAD koriste priliku da prodaju američko oružje, Kremlj apeluje za nepotsticanje histerije koja svet vodi u ambis
South Korea, 05.09.2017 - arhivska fotografija (4. septembar 2017) lansiranja balističke rakete sa tajne lokacije tokom vojne vežbe u Južnoj Koreji

Severna Koreja isprobala je u nedelju ujutru svoju dosad najmoćniju atomsku bombu (Pjongjang tvrdi, snage oko sto kilotona!) – a svet, zatečen tim događajem, nema mnogo opcija, osim da se pomiri s faktom da sada ima još jednu više nuklearnu silu. One, već poznate vojne velesile zauzele su se većanjem o “uzvratnim merama”, međutim, bez složno donetog zaključka, tako da na neku promišljenu političku akciju treba tek čekati.

Šef Rusije Vladimir Putin apelovao je da globalne sile ne “šire histeriju naoružavanja”, a prema Pjongjangu, da se ne nastupa pretnjama već inicijativom diplomatije. Dabome da je to protivrečno vojnim koracima na koje, više druge nego sebe, upućuje Vašington.  

Neposredno ugroženim od Severa smatraju se Južna Koreja i Japan, koje SAD motivišu da kod Vašingtona naruče i kupe još više američkog oružja. Dok predsednik Donald Tramp, ne ponavlja više tvit-poruke od pre nekoliko meseci ili nedelja, o američkoj spremnosti da Pjongjangu odgovori “ognjem i jarošću”. Američka ratobornost pretočila se u reči pozivanja saveznika u sve novo naoružavanje, vojim nabavkama od SAD.  

mapa-koreja-bombe-s

Mapa ruskog lista Komersant

Poklon-paketići za SAD

Nuklearni eksperiment izveden je “nekoliko časova pošto je Centralna telegrafska agencija Koreje” objavila da je vođa Severa Kim Džong-Un izvršio inspekciju atomskog instituta, “posmatrajući kako vodoničnu bombu smeštaju u raketu”, objavio je ruski Komersant.

Ubojni nuklearni uređaj nije ipak aktiviran u vazduhu, nego pod zemljom, ali pojedinost o “smeštaju u raketu” trebalo je da signalizira “zainteresovanima” (čitaj, Vašingtonu) da Severna Koreja vlada mogućnošću da svoju spravu umontira i u raketu – a da je raketa u stanju da dosegne SAD.    

Ambasador Severne Koreje u UN Han Tae Song, govorio je u utorak na konferenciji o razoružanju u Ženevi i obećao “još mnogo poklon-paketa” Sjedinjenim Državama.

“Nedavne odbrambene mere moje zemlje (... ) su poklon-paket adresiran nikome drugom već Sjedinjenim Državama”, preneo je Dojče vele.

“SAD će dobiti još više ‘poklon-paketa’ od moje zemlje, sve dok se budu oslanjale na tupave provokacije i uzaludne pokušaje pritiska (na Severnu Koreju)”, preneo je DW.

Milionska vojska

Severna Koreja izvršila je pre ovog još pet nuklearnih proba, od čega dve tokom 2016, naveo je nemački Dojče vele.

Saglasno istom glasilu, Pjongjang ima armiju od 700 hiljada aktivnih pripadnika i četiri i po miliona rezervista. U mogućnosti je da u bilo koje doba mobiliše približno četvrtinu ukupnog stanovništva, naveo je DW.

To je dva puta više o odnosu na ljudski potencijal Seula.

Sever takođe ima 458 borbenih aviona, 5025 tenkova i 76 podmornica.

Osim SAD, Severna Koreja smatra svojim glavnim neprijateljima još Južnu Koreju i Japan.

Vašington naoružava i profitira

“Slučaj bombe” iznet je u ponedeljak pred Savet bezbednosti UN, sazvan na vanredno zasedanje – međutim, već na početku bez očekivanja da će vodeće sile sveta znati ili, tačnije, složiti se o eventualnim koracima prema Pjongjangu.

Diplomata SAD pri UN, ambasadorka Niki Heli, nije škrtarila u oštrini reči: Kim Džong-Un prosto “moljaka za rat”. Ili, u slikovitosti opisa:

“Šutnuli smo konzervu dovoljno daleko niz ulicu, nema više preostalog puta” (citirao je u svom raportu iz palate Njujork tajms).

Ali parada reči ne znači da Vašington ima rešenje za novostvorenu situaciju, a pogotovo da je spreman da se bržebolje angažuje vojno.

Grmeći verbalnom osudom severno-korejskog “vatrometa”, Amerikanka “nije zapretila jednostranom vojnom akcijom Vašingtona”. Za pola godine, Severna Koreja je i isprobala rakete čije je lansiranje bilo najavljivano i ispalila svoj do sada najjači nuklearni uređaj. Ipak, iz američke osude tih događaja, mis Heli je izostavila potsećanje na tvit-obećanje šefa svoje države, predsednika Trampa – da se lansiranja jednostavno “neće dogoditi”, i da će, bude li u Americi osećaja neke ugroženosti, SAD odgovoriti “vatrom i jarošću”.

Ko ima bombu ne diraju ga

Ne – u istupanju američke ambasadorke pri UN, sadržano je uglavnom potsećanje ostalih članica SB, najpre suseda Severne Koreje, Kine, da je “vreme da iscrpimo sva naša diplomatska sredstva pre nego što bude prekasno” (citirao je Njujork tajms).

Pouka iz ovog izmenjenog tona Vašingtona jasna je – kada se nađu pred zemljom koja ima “bombu”, SAD umeju da zastanu. U nedelju, saopštivši svetu da je isprobao hidrogensku bombu, Pojongjang je takođe objavio i da se oružje kojim sada raspolaže može namontirati “na raketu u stanju da dosegne Sjedinjene Države”.

Jedna raketa i za sećanje na dedu

Saglasno najavama Južne Koreje, Seula – Pjongjang priprema isprobavanje svoje interkontinentalne rakete (trećeg ispaljenog projektila tokom mesec dana). Mogućno je, da bi se podudarilo i uveličalo tim činom potsećanje na rođendan Kim Il-Sunga, zasnivača komunističke dinastije i dede današnjeg diktatora.

Pentagon je objavio da “izučava opcije”, u slučaju da uspe lansiranje rakete sposobne da dosegne SAD.

Ruski i kineski predlog

Bez obzira na poziv SAD u SB UN “da iscrpimo sva naša diplomatska sredstva pre nego što bude prekasno”, ambasadorka Amerike u UN odbila je da podrži rusko-kineski predlog prvog koraka u formi dva istovremena i paralelna “zamrzavanja”.

Ideja je da Pjongjang objavi “zamrzavanje” svojih daljih raketnih i nuklearnih proba, a da zauzvrat, Seul i Vašington u isto vreme “stave pod led” svoje združene vojne vežbe napada na Severnu Koreju, kakve su i ovog trenutka u toku.

Vašington ovo drugo ne podržava.

“Ne bi bilo mudro skresati treninge sa saveznicima u vreme kada Sever preti Sjedinjenim Državama”, preneo je Njujork tajms šta o tome kaže Niki Heli.

Južna Koreja objavila je u utorak početak masovnih vojnih vežbi. Pokrenuti su ratni brodovi s navođenim raketama. Dejstva iz oružja obavljana su bojevom municijom. Vežbe su duž istočne obale Korejskog poluostrva. Sredstva propagande govore o spremnosti Južne Koreje na odmazdu protiv Severne Koreje. Dan ranije ratni avioni oružanih snaga Seula uvežbavali su “napad na raketne položaje” Pjongjanga.

Bez Kine nema sankcija

SAD su krenule u sondiranje terena za prihvatanje predloga Vašingtona – da se Severu, koji već jeste pod sankcijama, uvede i zabrana prodaje goriva - nafte.

Pogled američkog iščekivanja upravljen je u tom smislu prema Kini. Devet desetina ukupne trgovine Pjongjanga i bezmalo sva uvezena energija obavljaju se i potiču iz Kine. Tokom minulih godinu dana obim tog trgovanja povećan je.

Vašington procenjuje da bi Severna Koreja brzo kolabirala bez kineskog uvoza. Ukoliko bi takav kolaps Severa ikako odgovarao interesima Kine – jer, umesto Severa s kojim se ne slaže, Peking bi u slučaju takvog preokreta imao za suseda američkog saveznika, Seul.

Drugim rečima, nema izgleda da uspe lukavstvo kojim bi se Kina navela da sopstvenim rukama pridavi neprijatelja svog... potencijalnog, većeg neprijatelja. A ovog trenutka očekuje se da šefovi SAD i Kine razgovaraju upravo o toj američkoj ideji, telefonom.

Tramp je u vezi s aferom promtno izrazio spremnost da Amerika Južnoj Koreji proda još više još težeg oružja, za korejske teške milijarde dolara.

Prodaja i naplaćivanje američkog oružja od američkih saveznika je najpostojaniji izraz brige Vašingtona da oko sebe ima saveznike i u što većem broju.   

Histerija naoružavanja

Glavni posao u krizi sa Severnom Korejom poneće, zbog svoje blizine i bezbednosne zainteresovanosti Kina – koja pak, sudeći po neprihvaćenoj inicijativi za dva paralelna “zamrzavanja”, diplomatski sarađuje sa Rusijom.

Državni šef Rusije Vladimir Putin oglasio se međutim i sopstvenom izjavom štampi o pretećoj “globalnoj katastrofi” (preneo je nemački Dojče vele). Predsednik Rusije poziva globalne sile da ne šire “vojnu histeriju” koja obećava sunovrat sveta u ambis.

Putinova pres-konferencija usledila je u utorak, drugog dana posle “bombe”, koja je u nedelju odnela sve novinske naslove i učinila nezapaženim samit grupe BRIKS, u šta je Peking bio značajno investirao politički.

Šef Kremlja je osudio severno-korejsku nuklearnu probu, rekavši da je “provokativna”. Međutim, u slučaju da se protiv nuklearnih ambicija Pjongjanga ne nastupa sredstvima diplomatije, Putin nazire “globalnu katastrofu”, preneo je Dojče vele.

“Širiti u takvim uslovima vojnu histeriju besmisleno je, to je slepi sokak”, izjavio je predsednik Rusije. “To bi moglo odvesti u globalnu, planetarnu katastrofu i ogroman gubitak ljudskih života. Nema drugog puta da se reši severnokorejsko nuklearno pitanje, osim mirnog dijaloga”, rekao je. “Oni neće skresati svoj program naoružavanja ako se ne osećaju bezbednim.”

Putin ocenjuje da bi sankcije možda mogle pomoći, ali “primenjivati samo sancije, beskorisno je”, citiran je šef Rusije.

    


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...