Ukrajina prozvana za šverc tehnologije Pjongjangu

Petar Popović

Kim Džong Un odložio “vatromet” u vode blizu američke baze Guam – rekavši da želi da još malo izuči “luckaste Jenkije”, objavljuje britanski Gardian
(Dnipro - arhivska fotografija (26. februar 1999) nuklearne rakete SS-19 pre nego što je demontirana u ukrajinskom gradu Dnjepru. Njujork tajms je objavio u ponedeljak 14. avgusta da je brzi napredak Pjongjanga u proizvodnji balističkih raketa, koje mogu da dosegnu do SAD, omogućen zahvaljujući crnom tržištu)

Nije Pjongjang odskočio u raketnoj tehnologiji već je uspešan na crnom tržištu, objavio je u ponedeljak Njujork tajms, izvodeći na nezgodan način Ukrajinu na čistinu – u toj meri u rasulu, da vlast nije uočila, ili ako je uočila nije bila u stanju da spreči, da se motori za najteže interkontinentalne rakete izvlače iz fabrike i napuštaju zemlju u organizaciji kriminala. Naručilac i kupac ilegalno izvezene tehnologije je režim Severne Koreje, naveo je američki list, pozivajući se na izveštaj eksperata Međunarodnog instituta za studije bezbednosti u Londonu ( IISS ), objavljen tog dana.

Osnovne elemente zaključka britanskih stručnjaka objavio je dan kasnije i nemački Dojče vele, a i drugi, među njima i ruski listovi.

Reč je o tipu raketnog motora na tečno gorivo “iz porodice sovjetskih RD-250”, u stanju da pokrene i ponese tešku inter-kontinentalnu raketu, kojom Pjongjang nastoji da se naoruža kako bi bio u stanju da tim projektilom dosegne teritoriju SAD.

Pod naslovom koji kaže da “raketni uspeh Severne Koreje ima veze sa ukrajinskom fabrikom”, i uz ogradu da to “kažu islednici”, Njujork tajms precizira da je reč o transakciji uz pomoć crnog tržišta, ali da je nalaz IISS podudaran s “poverljivim saznanjima američkih obaveštajnih agencija”. U svakom slučaju, to što je obelodanjeno, može sada rešiti misteriju – kako je Severna Koreja tako odjednom počela da niže uspehe posle lanca neuspeha u lansiranju, “od kojih su neki možda uzrokovani američkom sabotažom njenih lanaca snabdevanja i sajber-napadima na lansiranja”, naveo je NYT.

skor-kim-vojska

Pyongyang, 15.08.2017 - frejm iz video snimka severnokorejskog lidera Kim Džong Una u Pjongjangu. Kim Džong Un imao je brifing sa predstavnicima vojske o planovima za raketni napad na područje u blizini ostrva Guam

Po tragu sovjetske proizvodnje

Ključni navodi američkog a i drugih glasila počivaju na saopštenjima Majkla Elmena, raketnog stručnjaka unutar IISS.

Analitičari koji su proučavali fotografije vođe Kim Džong Una u razgledanju novih raketnih motora, zaključili su da su oni izvedeni iz dizajna motora za nekadašnje sovjetske interkontinentalne rakete, u stanju da ponesu deset termonuklearnih glava, naveo je američki list. Te mašine su dovođene u vezu sa svega nekoliko mesta u bivšem Sovjetskom Savezu, naveo je.

“Vladini istražitelji i stručnjaci usredsredili su traganje na fabriku raketa Dnjepro, u Ukrajini. Tokom Hladnog rata, fabrika je proizvodila najubojitije rakete u sovjetskom arsenalu, uključujući gigantske SS18. Ona je ostala kao jedan od primarnih raketnih proizvođača Rusije čak i pošto je Ukrajina dobila nezavisnost. Međutim, od kako je proruski predsednik Viktor Janukovič 2014. uklonjen s vlasti, državno-posedovanu fabriku poznatu kao Južmaš zadesila su teška vremena. Rusi su otkazali dogradnju svoje nuklearne (raketne) flote. Fabrika je poluiskorišćena, zatrpana neisplaćenim računima i srozanog morala.

Eksperti veruju da najverovatnije odatle potiču motori koji su pokrenuli dva, jula meseca testirana interkontinentalna balistička projektila, prvi koji ukazuju da Severna Koreja raspolaže dosegom, ako ne obavezno baš i preciznošću ili tehnologijom bojevih glava, da može ugroziti američke gradove”.

Koliko ih imaju u arsenalu

List se poziva na izjavu Elmena, iz IISS.

“Ima izgleda da su ti motori prispeli iz Ukrajine – verovatno, nezakonito. Veliko je pitanje koliko komada oni imaju i da li im Ukrajinci pomažu i sada. Ja sam veoma zabrinut”, citiran je u NYT britanski stručnjak.

Elmen je potkrepio svoj zaključak “saznanjem istražitelja Ujedinjenih nacija da je Severna Koreja pre šest godina pokušala da ukrade raketne tajne iz ukrajinskog kompleksa”.

Uhvaćena su dvojica Severnokorejaca, a izveštaj UN kaže – informacija koju su pokušali da ukradu ticala se unapređenih “raketnih sistema, motora na tečno gorivo i sistema napajanja vasionskih brodova i raketa gorivom”, naveo je američki list. U sadašnjem slučaju, “istražitelji veruju da je u haosu postrevolucionarne Ukrajine Pjongjang pokušao ponovo”.

NYT pominje da “privatno, obaveštajni zvaničnici već dugo vreme govore to što je sada potvrđeno javno”. Nove rakete Pjongjanga “zasnovane su na tako složenoj tehnologiji, da bi bilo nemogućno Severnim Korejancima da oni sami tako hitro promene brzinu”. Proizilazi, prvi put su novi motor isprobali septembra – što znači, od tog početnog kamena do lansiranja ICBM trebalo im je svega deset meseci. Premalo vremena, osim ako su bili u mogućnosti “i planove, hardver i ekspertizu kupili na crnom tržištu”.

ukr-raketa-sverc-s

Dnipro - arhivska fotografija (26. jul 1996) interkontinentalne balističke rakete SS-19 pre nego što je demontirana u ukrajinskom gradu Dnjepru

Južmaš demantuje tvrdnje

Bela kuća nije komentarisala ni izveštaj IISS ni navode u medijima.

Američki list navodi da je Južmaš prošlog meseca porekao izveštaje da se “fabrički kompleks bori za opstanak i rasprodaje tehnologiju po inostranstvu, posebno Kini”.

Veb-sajt kompanije kaže, kompanija ne učestvuje, nije učestvovala niti će učestvovati u “transferu potencijalno opasnih tehnologija van Ukrajine”.

“Američki istražitelji ne veruju u to poricanje”, mada drže da predsednik Ukrajine Pjetro Parošenko može biti i neupućen u činjenice o događajima u fabrici, dograđuje svoju dugačku priču NYT.

List navodi da je ukrajinski bezbednosti znaničnik Oleksandr Turčinov negirao bilo kakvu mogućnu upletenost Ukrajine u aferu. Turčinov je celu stvar pripisao “provokaciji ruskih tajnih službi u pokušaju da prikriju sopstvena nedela”.

Američka špijunaža zatečena

Američka špijunaža je donekle zatečena, proizilazi iz izveštaja NYT.

“Brzina kojom su oni bili u stanju da dođu do te osposobljenosti je, iskreno govoreći, to što je iznenadilo i Sjedinjene Države i svet”, citiran je bivši direktor CIA Leon Paneta.

Ruski Sputnjik preneo je u utorak izjavu Aleksandra Dektjareva, šefa ukrajinskog konstruktorskog biroa Južnoje, koji opovrgava da je neko od zaposlenih te kompanije učestvovao u izradi planova za Severnu Koreju.

Neko je možda mogao da “negde na drugom mestu uradi neke kopije”, citiran je Dektjarev. Možda u nekoj drugoj zemlji, kaže.

“Ja sam siguran da nijedan od naših kolega nije umešan u pomaganje da Severna Koreja izgradi raketni motor. Ali naši motori jesu visoko vrednovani i cenjeni širom sveta... Možda je neko bio u stanju da negde načini nekakvu kopiju”, izjavio je Degtjarev ukrajinskom Strana.ua.

Kim Džong Un će još malo osmatrati Jenkije

Kremljovska Rasijskaja gazeta takođe je objavila širok prikaz navoda u Njujork tajmsu, ne komentarišući američku senzaciju.

U međuvremenu – novost i u epicentru kriznog žarišta, u Pjongjangu. Lider Severne Koreje Kim Dzong Un, obećavši da će 15. avgusta odlučiti o ispaljivanju famoznog projektila tako da njegovo nenaoružano “zrno” padne, ne u američke nego u međunarodne vode ali blizu ostrva i američke baze Guam – rešio je da još malo izuči “luckaste Jenkije”, pratiće njihove dalje provokacije, obaveštava u utorak britanski Gardian.

Odložio je “vatromet”, ne kazavši za kad.

Faktografija stanja stvari upućuje i na drugu mogućnost.

Sekretar SAD za odbranu Dzejms Matis upozorio je da bi napad “na teritoriju SAD mogao vrlo brzo eskalirati u rat”, “u okviru trenutaka” – ukoliko trajektorija severno-korejske rakete uzme pravac Guama. Guam je američka baza a tamo živi i 160 hiljada stanovnika, državljana SAD.

Ukoliko Amerikanci “istraju u svojim ekstremno opasnim i bezobzirnim akcijama na Korejskom poluostrvu i u njegovoj blizini”, Pjongjang će odobriti lansiranje četiri rakete srednjeg dosega “hvasong 12”, prenela je novinska agencija Severne Koreje, objavio je Gardian.

Nije objašnjeno koje se američke akcije smatraju “opasnim i bezobzirnim”, ali 21. avgusta počinju zajednički manevri SAD i Južne Koreje.

U međuvremenu, zaposlila se punom snagom diplomatija sveta, i postoji nada da će sve rakete i jedne i druge strane ostati tamo gde jesu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...