NATO vežbanja i manevar „Zapad“

Petar Popović

Ruska predstojeća vežba Zapad uznemirila duhove NATO pakta i ratobornih štićenika SAD uz rusku granicu
(foto, Ruski vojni brod na Nevi u Sankt Peterburgu gde je održana velika smotra povodom Dana Vojno-morske flote Ruske Federacije, 30. 7 2017)

Šef Kremlja, predsednik Vladimir Putin, prisustvovao je u nedelju, u Sankt Petersburgu, smotri ruske ratne mornarice, čije su pojedine jedinice, brodovi različitih borbenih namena i podmornice, “uparađene” na više mesta istovremeno – naspram Kalinjingrada i St. Petersburga u zoni Baltika, Vladivostoka na obali Pacifika, sirijske luke Tartus u kojoj se ruska mornarica bazira u Mediteranu i Krima, glavnog stana flote u Crnom moru.

rus-parada-neva2

Ruski vojni brodovi na reci Nevi u Petrogradu tokom parade 30. 7. 2017.

Događaj je usledio u kontekstu svečanosti povodom Dana ratne mornarice, ali simbolika zbivanja je u nečem drugom. Jedva da ima dvadeset godina otkako je svetska štampa listom zapažala da o ruskoj Crnomorskoj floti, a manje-više i o Baltičkoj i drugim, više nema smisla ni govoriti – jer, uglavnom su to gomile zarđalog starog gvožđa. Sovjetska mornarica podelila je sudbinu nestalog Sovjetskog Saveza. Zapadni vojni stručnjaci nisu se više njome ni bavili, a još manje pretpostavljali, da će se proslavljena Andrejevska zastava takvom snagom zavioriti već za ovo kratko vreme.

Trebalo je da je Rusija od tog trenutka na duže, ako ne zauvek, napustila svetsku scenu.

putin-sojgu-2-parada-

Vladimir Putin, predsednik I Sergej Šojgu, ministar odbrane na otvaranju vojnopomorske parade u Petrogradu 30. jula, povodom Dana mornarice RF

Kampanja uvlačenja u NATO Gruzije

Izostanak fakta raspada, učinio je da se proces repriziranja Hladnog rata, u svojstvu izolacionog pritiska SAD i saveznika na Moskvu, produžava do daljeg. Predsednik Rusije je, koristeći Dan mornarice opomenuo na suočenost ruskih snaga i Rusije “sa novim bezbednosnim izazovima” (citirao je nemački Dojče vele).

“Njegove opaske koincidiraju sa novim američkim sankcijama Rusiji i početkom vojnih vežbi u Gruziji, uz učešće 1600 vojnika SAD i 400 pripadnika vojnog personala iz Jermenije, Nemačke, Slovenije, Turske, Ukrajine i Britanije.

NATO-kandidat Gruzija čeka da se pridruži alijansi od 2008, kada je vodila kratki rat s Rusijom i izgubila dva otcepljena regiona, Južnu Osetiju i Abhaziju”, navodi o čemu se radi sam Dojče vele. Moskva ove godine ćuti. Međutim, “...prethodnih godina, Moskva je upozoravala da takve vežbe mogu destabilizovati region, (što je) optužba koju poriču  gruzijski zvaničnici i diplomati SAD”, objašnjava DW.

Vežbe su preduzete upravo pred posetu Tbilisiju potpredsednika SAD Majkla Pensa, “od kog se očekuje da će podvući podršku Vašingtona želji Gruzije da se pridruži NATO paktu”, navodi nemački medij. To se i zbilo. Pens je podvukao američku podršku učlanjivanju ruskog suseda na Kavkazu u NATO. On je u istovetnoj misiji pošao da ohrabri anti-ruski i već učlanjenu Crnu Goru, u razvalinama Jugoslavije, a i Estoniju uz Baltik, na koju Vašington misli i pri prodaji svojih “patriot” projektila Talinu.

Štaviše, uprkos prethodnim obećanjima da to neće biti slučaj, SAD pripremaju odobravajuću odluku i o isporuci letećeg oružja Ukrajini.

pens-vezba-tbilisi

Tbilisi, 01.08.2017 - američki potpredsednik, sa suprugom, posetio je učesnike multinacinalne vežbe "Noble Partner 2017" u vojnoj bazi nadomak Tbilisija: Majk Pens (Mike Pence), Karen Pence 

Produžetak blokade

Vojni pritisak posredstvom NATO pakta izražava nastojanje da se Moskva nagna u visoke troškove odbrane, dok je u isto vreme blokirana ekonomski, uz sužene mogućnosti da pribavi prihode.

Istovetna strategija je bila primenjivana i prema Sovjetskom Savezu.

Period iščekivanja Kremlja da će u SAD možda administracija Donalda Trampa imati mogućnosti da pokrene stvari u pravcu dijaloga dve sile trajao je “ni minut”. Zakon o sankcijama, utvrđen odlukama američkog Kongresa i Senata, vezao je šefu SAD ruke za bilo kakav pokušaj normalizacije odnosa s Moskvom.

Poslednje izjave Vladimira Putina ruskoj javnosti odisale su nevericom u takvu mogućnost. Bar u doglednoj budućnosti.

Stav šefa Rusije je da zemlja mora izdržati novu etapu konfrontacije, proizilazi iz svega što su o Putinovom reagovanju na sankcije objavili Rasijskaja gazeta, Komersant i drugi.

Smotra ratne mornarice je u tom kontekstu signal spremnosti za bezbednosna iskušenja. A još tvrđa, istovetna poruka će biti predstojeći manevri “Zapad”, koji će trajati šest dana, a očekuje se da počnu 14. septembra.

“Zapad” bi trebalo da pokaže s čim sledbenici jastrebova u SAD treba da računaju ukoliko se uvuku u igru ugrožavanja Rusije.

rus-smotra-parada-

Počasni stroj na paradi mornarice u Petrogradu

Ruske vežbe “blizu granice NATO”

U verziji faktora američke javnosti, ne ugrožava NATO Rusiju nego Rusija saveznike. Ona je ta koja se, manevrišući unutar sopstvene teritorije, opasno primiče NATO paktu.

“Ruske vojne vežbe blizu granice NATO podstiču strah od agresije” – glasi, na primer, naslov Njujork tajmsa iznad teksta o vežbama “Zapad”.

“Rusija sprema da krajem leta pošalje čak 100.000 vojnika na istočni obod NATO teritorije, jedan od najvećih koraka u vojnoj koncentraciji preduzetoj od predsednika Vladimira V. Putina i demonstracija zastrašivanja koja potseća na najteže dane Hladnog rata”, informiše svoje čitaoce NYT.

Sjedinjene Države preduzimaju “mere predostrožnosti, uključujući slanje 600 američkih padobranaca u tri baltičke članice NATO i odlaganje rotacije američki predvođene borbene grupe u Poljskoj dok traju vežbe Zapad”, prikazuje NYT.

pens-estonija-

Talin, 31.07.2017 - susret potpredsednika SAD Majka Pensa sa liderima Baltičkih zemalja u Talinu, Estonija: Majk Pens (Mike Pence) - SAD, Kersti Kaljulaid - Estonija, Dalija Gribauskaite (Dalia Grybauskaite) - Litvanija, Rejmonds Vejonis (Raimonds Vejonis) - Letonija

Prva gardijska tenkovska...

Saglasno Filipu Kerberu, nekadašnjem američkom marincu, danas vojnom stručnjaku na čelu Potomak fondacije, jedne iz grozdova brojnih sličnih organizacija finansiranih iz donacija za propagandna dejstva prema Rusiji – ruska Prva gardijska tenkovska armija će biti kičma formacije spremljene za vežbu “Zapad”.

Prva gardijska tenkovska je elitna armija sa istorijom. U toku Drugog svetskog rata trijumfovala je na nemačkom istočnom frontu, završivši ratni napor u Berlinu, gde je i ostala u okviru sovjetskih snaga ostavljenih u Istočnoj Nemačkoj. Ta armija je odaslana da 1968. umiri Čehoslovačku.

Kerber smatra da je ponovno formiranje Armije, koja je posle povlačenja iz Nemačke dospela u Smoljensk i 1998. tu i raspuštena, svojevrsna poruka današnje Rusije. Armija je obnovljena na Putinovu inicijativu, piše Amerikanac – od najboljih tenkovskih i motorizovanih jedinica izvučenih iz formacija u blizini Moskve, “da bude ofanzivna pesnica” Rusije.

“To ime izabrano je s rezonom”, citiran je u članku bivši glavno-komandujući NATO u Evropi, general Filip Bridlav. “Ono je jasna poruka Baltiku i Poljskoj.”

Pojačanje uz Prvu gardijsku tenkovsku je novoformirana “motorizovana divizija kod Smoljenska, blizu granice s Belorusijom, koja se može upotrebiti kao dopuna. U kombinaciji s visoko-mobilnom tenkovskom armijom, ta snaga ima oko 800 tenkova, više od 300 komada artiljerije i tuce taktičkih raketa ‘iskander”, piše Filip Kerber.

“To je više tenkova nego što ima NATO u aktivnim jedinicama, raspoređenim u baltičkim državama, Poljskoj i Nemačkoj zajedno.”

Već samo prisustvo ove armije u Belorusiji, blizu granice s Poljskom, dovodi NATO u dilemu – “da li da ojačava Baltik ili brani istočnu Poljsku”?

tramp-kabinet

Vašington, 31.07.2017 - američki predsednik Donald Tramp na sednici Kabineta u Vašingtonu

“NATO nema dovoljno snaga i za jedno i za drugo u kratkom periodu vremena. To pridodaje političkom pritisku koji Rusija može izvesti da bi baltičke države i Poljsku održala na liniji”, piše stručnjak čija firma opstaje na propagandi prema Rusiji.

Ruska strana demantovala je tačnost navoda o tobože sto hiljada učesnika manevara. Ruski izvori navodili su podatak od oko trinaest hiljada eventualnih učesnika vežbe “Zapad”.

Ipak, kako će sve izgledati videće se kada vežba počne. Osim motiva samog uvežbavanja. Jer, do američkog prevrata u Kijevu i ustanka Ukrajinaca u istočnoj Ukrajini, prostor između Moskve i ruske granice na zapadu zjapio je nebranjen, bez tu stacioniranih jedinica ruske vojske. Trebalo je da se izvede anti-ruski prevrat, te da se shvati dokle je, prodirući na istok, dospeo NATO.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...