Tramp afirmiše liderstvo Poljske

Petar Popović

“Ovo je druga poseta inostranstvu predsednika Trampa, i ona započinje u Poljskoj. To ukazuje da je naša zemlja važna, i ojačava našu poziciju unutar Evropske unije”, izjavio je predsednik Poljske Andžej Duda
(Varšava, 05.07.2017 - ameički predsednik Donald Tramp, sa suprugom Melanijom, na dolasku u Varšavu)

U četvrtak posle podne, američki predsednički avion Donalda Trampa sleteo je na aerodrom u Hamburgu, gde u petak počinje samit G20 – međutim, doletevši ne iz SAD, već iz Varšave.

U diplomatiji, koja “govori” gestovima, ovako sklopljen Trampov itinerer već ovog trenutka je predmet pomnih analiza. Zaključak mnogih je da Bela kuća skreće pažnju da u Evropi, osim na zapadu, ima i na istoku centara potencijalno velikog uticaja i Americi bliskih prijatelja.

S nekima od njih, Tramp se možda bolje i razume, na primer s Poljskom.

Varšavi nisu tuđi Trampovi naglasci, da u odnosima sa saveznicima, Ameriku zanimaju prvenstveno njeni, nacionalni, američki interesi. Varšava istovetno zastupa u odnosima Poljske i Brisela.

Trampovi stavovi učinili su hrapavom glatku nit tradicionalnog američko-evropskog zajedništva u “trans-atlantskim interesima”. Zamaglili su na primer horizont međusobne neograničavane trgovine. Razjašnjavanje političara EU i SAD oko toga, pre svega domaćina G20 Angele Merkel ali i Francuza i funkcionera Brisela, “uflekalo” je blistavo čiste odnose “saveznika na dve obale Atlantika”, karakteristične za “epohu” Baraka Obame. I sada, dok je sve još u procesu nastojanja da se kroz maglu izađe na put – evo Trampa iz pravca Varšave, gde je sreo dokazane prijatelje SAD u Evropi – Poljake.

Poklon Kaćinskom

Dolazak šefa SAD u Varšavu je dragocen politički poklon Jaroslavu Kaćinskom. Njegova Partija prava i pravde kontroliše parlamentarnu većinu, međutim u sporu je sa “liberalnom Evropom”, pod optužbom da je utonula u konzervativizam i afirmisanje poljskog “tradicionalnog “ i “nacionalnog” na račun drugih prava.

Ima trvenja između Brisela i Varšave zbog toga – ali slučaj koji je drastično izrazio tvrdokornost vlade u Varšavi, oličen je u njenom odbijanju da prihvati “kvote” useljenih izbeglica. U tome, Poljska je na liniji bliskoj onoj koju u Mađarskoj sledi vlada Viktora Orbana, takođe kritikovana zbog “neevropskog gušenja građanskih sloboda”.

Sada, pošto je Poljskoj došao u goste Tramp,  svetski moćan promoter politike “Amerika pre svega i pre svih”, Kaćinski i vladajuća partija, imaju satisfakciju da je Varšava u tome kako vodi Poljsku u pravu, i da i sama ide izabranom stazom moćnog saveznika.

U klubu predvodnika

“Ovo je druga poseta inostranstvu predsednika Trampa, i ona započinje u Poljskoj. To ukazuje da je naša zemlja važna, i ojačava našu poziciju unutar Evropske unije”, izjavio je predsednik Poljske Andzej Duda.

Poljska “je preuzela mesto jedne od vodećih nacija Evrope”, rekao je šef Bele kuće, govoreći u četvrtak na varšavskom Trgu Krasinski.

Događaju je pridat prikladan istorijski kontekst. Varšava ne izlazi iz rova animoziteta prema Rusiji, bez obzira na politiku i epohe. Ali ni SAD, čime je onemogućen pokušaj da se u Hladnom ratu II koji je raspolutio Evropu išta u dogledno vreme promeni. Tramp je, sledeći taj kontekst “predodređenosti za sva vremena” potsetio na stradanje Varšavljana patriota u poljskom pokretu otpora, tokom nacistički ugušenog Ustanka u Varšavi – ali i na ponašanje Sovjeta, koji su bili pred Varšavom, povukli se i sačekali da Hitlerovci “reše problem” građanski orijentisanih Poljaka.

U istoriji Drugog svetskog rata ta epizoda je poznata. Trampu, ona je poslužila da reafirmiše značaj sadašnjih finansijskih izdvajanja za oružje unutar NATO pakta.

Šef SAD je ukazao na pozitivan primer visokih poljskih odvajanja za naoružanje. U trenutku posete, iz Vašingtona je baš stigla vest da je potpisan memorandum, kojim se reguliše prodaja Poljskoj američkih PRO raketa “patriot” – onih, koje su već instalirane u Rumuniji.

Apostrofiranje Rusije

U petak, Tramp će se prvi put sresti s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, uz krajnju neizvesnost javnosti kada je reč o sadržaju razgovora.

U Varšavi, koja s najvećim žarom afirmiše svoje tradicionalno anti-ruske stavove, šef SAD se nije zapleo u konce takve retorike. Ali, apostrofirao je Moskvu.

“Mi apelujemo da Rusija prekine svoje destabilizujuće aktivnosti u Ukrajini i drugde i svoju podršku neprijateljskim režimima, uključujući Siriju i Iran, i da se umesto toga pridruži zajednici odgovornih nacija u borbi protiv zajedničkog neprijatelja i odbrani same civilizacije”, rekao je – govoreći o borbi protiv terorizma.

Dolazak Trampa u Varšavu, umesto pravo u Nemačku, upućuje na lidersko mesto Poljske u EU, ne manje značajno u odnosu na ono Nemačke ili Francuske. Pogotovo otkako je u EU ostala upražnjena stolica Engleske ( Velike Britanije ), posle njenog neočekivanog glasanja za izlazak iz unije. Ovo, gestom posete iskazano stanoviše Amerike, mnogo više nego rečima – da u usmeravanju EU “i treba da se pita i Poljska”, a ne samo Berlin i Pariz, dovodi zemlje istočne Evrope u položaj direktnog komunikatora s Vašingtonom.

U pojedinim stvarima, istok Evrope je “EU za sebe”. U vojnim stvarima “EU za sebe” se odlikuje i posebnim vojnim sporazumima sa SAD, ne oslanjajuci se samo na NATO. To podrazumeva da je za istočno krilo EU bitnije šta o pojedinim stvarima kaže Vašington nego Brisel i evropski Zapad. I u tom smislu, u odnosima SAD i istočnog dela Evrope vlada harmonija.

Natrljao nos kritičarima

Trijumfom u Poljskoj, Tramp je natrljao nos “liberalnoj Evropi”. Na Trgu Krasinski, govoreći u četvrtak Poljacima, predsednik se nije bavio “ljudskim pravima”. Radije je naglašavao potrebu naoružavanja i pohvalio je Poljsku zbog njenih značajnih finansijskih izdvajanja za odbranu. Izrazio je priznanje Poljskoj što izrasta u evropsku silu.

Oko hiljadu američkih vojnika stacionirano je u Poljskoj. Sa stanovišta Varšave, SAD a ne NATO, su glavna bezbednosna garantija Poljske.

Za razliku od Nemačke, gde ga u Hamburgu očekuju povici negodovanja sto hiljada demonstranata, šef Bele kuće je mogao biti siguran da mu je kao predsedniku SAD u Varšavi spremljena najtoplija dobrodošlica. Iz razloga koji su istorijski, Amerika se u Poljskoj doživljava kao specijalni prijatelj te zemlje. Trampu je bilo potrebno da uz dobrodošlicu bude dočekan u Evropi, gde su njegovo predsedničko kandidovanje, izborna pobeda i početak vladanja, odasvud na Zapadu pretežno kritikovani – i dobio je to dočekom u Varšavi.

Blok između tri mora

Posetom Varšavi dominirao je američko-poljski dijalog. Međutim, dolazak Trampa iskorišćen je da Varšava istupi kao mobilizator samita zemalja “između tri mora”, Baltika, Jadrana i Crnog mora, i pokaže se kao regionalni lider unutar EU za istok i jugoistok.

Dvanaest zemalja je prisustvovalo tom susretu istočnog i jugoistočnog krila Unije sa šefom SAD.

Upitan od britanskih medija, profesor sociologije u Saseksu Aleks Ščerbjak je izjavio da je to izraz napora Varšave da “Poljsku afirmiše kao regionalnog lidera”, van EU strukture moći pod dominacijom franko-nemačke dvojke.

Dolazeći na taj događaj, Tramp je odaslao poruku da se SAD ne osećaju obaveznim “da sarađuju samo s postojećim evropskim elitama” i “da im odgovara” da izgrađuju odnose “i sa vladama koje u određenim stvarima čine izazov Briselu”, citiran je Aleks Ščerbjak.

Ima još nešto, ali ne poslednje po značaju, zbog čega je šefu SAD bio interesantan susret s liderima “između tri mora” – svi su oni voljni da od Amerike kupuju američki tečni prirodni gas. Prvi transport američkog gasa uplovio je u Baltik prošlog meseca. 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...