Trampova energetska politika kao sredstvo dominacije

M. Lazarević

Američki predsednik pozvao na povećani izvoz gasa, uglja i nafte čime počinje "nova energetska politika SAD"
(Predsednik Donald Tramp (u sredini), sa proizvođačima uglja i sekretarom unutrašnjih poslova Rajanom Zinkeom (sa leve strane), administratorom za zaštitu životne sredine (EPA) Skotom Pruitom (Scott Pruitt), sekretarom za energetiku Rikom Perijem (Rick Perri) i potpredsednikom Majkom Pnesom (Mike Pence), 28, marta 2017, u sedištu EPA u Vašingtonu kada je potpisao dalekosežnu izvršnu naredbu kojom se eliminišu brojna ograničenja na proizvodnju uglja, nafte i gasa. Foto: AP )

Američki predsednik Donald Tramp (Trump) nije ostao samo na najavi otkazivanja Pariskog sporazum o klimi - krajem prošle sedmice on je, kako prenosi Rojters (Reuters), na sastanku u Ministarstvu energetike, euforično najavio "zlatnu eru" i "učvršćivanje dominantnog položaja američke energetike u svetu". A da bi se to postiglo, on je pozvao na "novu energetsku politike zemlje" koja se ogleda, pre svega u "povećanju izvoza, gasa, uglja i nafte"...

tramp-peri-energija-s

Donald Tramp, američki predsednik i Rik Peri ministar za energetiku, bivši guverner (2000-2015.) Teksasa, američke države - proizvođača nafte 

Ministar energetike Rik Peri (Rick Perry) je tom prilikom odgovorio kritičarima najavljenog američkog istupanja iz Pariskog sporazuma o klimi, koji tvrde da će to ugroziti američke odnose sa svetom. Naprotiv, kako je rekao, pojačani izvoz američke energetike samo će učvrstiti prijateljstke veze SAD s mnogim zemljama i "omogućiti im da se izvuku iz energetske zavisnosti i pozicije talaca drugih zemalja, prvenstveno Rusije".

U okviru "politike energetske dominacije", Tramp namerava da pokrene novi impuls izvozu tečnog gasa (LNG) na tržišta Istočne Evrope i Azije, s čime se već počelo u vreme vladavine predsednika Obame. SAD će zatim ponuditi isporuke uglja Ukrajini čije energetsko tržište je pogođeno smanjenjem isporuka ruskog plina. Planira se i izvoz uglja kao i ukidanje restrikcija na kreditiranje projekata gradnje novih rudnika uglja u inostranstvu. A nešto se već i postiže u tom pravcu. Posle niza godina pada, američka proizvodnja uglja je u prvih pet meseci ove godine bila veća za 19 posto nego u istom periodu lane.

Izvoz LNG iz SAD Tramp namerava posebno da podrži na najavljenom sastanku tokom ove sedmice u Varšavi se najvišim predstavnicima zemalja srednje i istočne Evrope, tojest regiona koji je energetski veoma zavisan od Rusije. A skup zemalja G-20 on vidi kao priliku, pre svega, za sređivanje američko-ruskih odnosa. Na tom skupu, pretpostavlja se, on će se po prvi put sresti s ruskm predsednikom Vladimirom Putinom.

Posle niza decenija u kojima su SAD bile najveći svetski uvoznik gasa, najkasnije iduće godine one će postati „čisti izvoznik“, zahvaljući eksploataciji iz škriljaca. Kao eksporter, SAD će imati najjače konkurente  u Australiji, Kataru i Rusiji.

Trampova admninstracija namerava da ukine restrikcije iz Obamine ere i da poveća eksploataciju nafte u Atlantskom i Severnom ledenom okeanu. Američka eksploatacija nafte i zemnog gasa je u stalnom usponu poslednjih godina, kao i izvoz, a Tramp obećava još veću eksloataciju i izvoz. Kako tvrdi, njegova inicijativa doneće milione novih radnih mesta u enrgetici. Nadavno je dato i zeleno svetlo za gradnju naftovoda do Meksika, kapaciteta 180 hiljada barela dnevno.

Tramp, prema Rojtersu, veruje da SAD mogu dominirati izvozom nafte, gasa i uglja na tržišta širom sveta, uz istovemenu podršku nuklearnoj energetici i obnovljivim izvorima. Dok je još januara ove godine Agencija za energetske informacije (EIA) procenjivala da će zemlja postati "čisti izvoznik" u energetici 2026, prema najnovijooj proceni Bele kuće to će se desiti već 2020.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...