ČEZ dao milione evra kosovskom lobisti radi korumpiranja albanskih političara

M. Lazarević

Češka policija istražuje korupciju koja je verovatno pratila rad distributivne firme koju je ČEZ 2009. kupio u Albaniji a povukao se 2014. iz nje posle stalnih sporova s vladom u Tirani
(foto, Tirana, glavni grad Albanije)

Češka policija je, na inicijativu sa albanske strane, kako saznaje najtiražniji češki list "Mlada fronta-dnes - MFD" počela da ispituje kako i zašto je ovdašnji elektroenergetski gigant poslao 2009. u dvema transakcijama ukupno sedam miliona evra na privatni račun u Albaniji kosovskog lobiste Nue Kalaja. Albanske vlasti, naime, imaju razloga da veruju da se radi o mitu za tamošnje političare u periodu neposredno pošto je ČEZ kupio nacionalnog distributera električne energije.

To je bilo vreme kada je ČEZ-om, koji je u većinskom vlasništvu države, vladao Martin Roman a šef sektora za akvizicije bio Viktor Šmalc (Schmaz) koji je 2011. otišao iz firme. Novi glavni šef ČEZ-a Daniel Beneš je taj sektor ukinuo. Šmalc je nedavno pozvan na salušanje u policiju.

"Policija nam se obratila s pitanjima u vezi sa ove dve, osam godine stare bankovne transakcije. S obzirom da se radi o istrazi u toku ne možemo detalje bliže komentarisati. Istovremeno, kao i uvek, u ovakvoj stvari pokazujemo punu kooperativnost", izjavio je listu portparol ČEZ-a Ladislav Kržiš (Križ).

cez-skuadra-s

Češka firma u Skadru, pre nego što je ČEZ odlučio da se povuče iz Albanije

Okolnosti u kojima je ČEZ 2009. za 102 miliiona dobio 76-procentno učešće u albanskom distrbutivnom preduzeću, potom preimenovom u ČEZ Špernadarje (Shpernadarje), ispituje specijalna komisija koju je formirao parlament ove zemlje.

Albanska finansijska policija je otkrila pomenutu finansijsku transakciju i o tome obavestila svoje češke kolege koje su potom otvorile krivičnu istragu. Istraga u Albaniji pokrenuta je 2013. kada je dugodišnji predsednik i potom premijer Sali Beriša (Berisha) pao s vlasti. Nova vlada je potom odlučila da se proveri privatizacija nacionalnog distributera električne energije.

Lobista Nue Kalaj tvrdi da je češkoj kompaniji pomagao u poslovnoj politici i da je s ČEZ-om sarađivao "na osnovu ugovora i pravnih veza". Kalaj, za koga albanske mediji tvrde da je bio veoma blizak sa sinom Beriše, ne negira da je lobista, ali odbacuje da ima bilo kakve veze s Berišom, sinom i ocem. Sedam miliona evra je od ČEZ-a dobio na račun, kako saznaje MFD, u vreme kada nije više radio za ČEZ kao ekonomski savetnik i podigao je u gotovini sav taj novac.

ČEZ se iz Albanije, u kojoj je poslovao u stalnim sporovima s vladom, posebno oko cene eleketrične energije, povukao 2014. pošto je s vladom u Tirani zaključio sporazum o poravnanju prema kojem treba da do 2018. u ratama dobije natrag 100 miliona evra koliko je platio za većinski udeo u albanskoj distribuciji. Time je stavljena tačka na spor koji je kulminirao u januaru 2013. kada je vlada oduzela firmi ČEZ Špernadarje licencu za distribuciju električne energije, s obrazloženjem da ČEZ nije osigurao uvoz struje i nije investirao u razvodnu mrežu. ČEZ je na to pokrenuo međunarodnu aritražu i tražio odštetu od vlade koja nije zaštitila njegovu investiciju. Zbog ovog spora Češka je bila spremna da blokira dodeljivanje Albaniji statusa kandidatske zemlje.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...