Štit Rusije prema Severnoj Koreji

Petar Popović

Najmoderniji PRO sistem “buk M3” i radio-lokaciona stanica “Voronjež DM” na pozicijama u istočnom Sibiru – dok Pjongjang ubrzano sprema isprobavanje i svoje prve interkontinentalne rakete
(foto, "buk M3" sa novim hardverom i naprednijim mogućnostima od prethodnih verzija)

“Kanonada” projektila Severne Koreje, čijim lansiranjem režim u Pjongjangu “svaki čas” istura raketnu pesnicu pod nos Americi, izgleda da nikoga više ne ostavlja ravnodušnim – pa ni Rusiju. Bez obzira što Moskva, kao i Kina, ne skrivajući političku zabrinutost zbog prsta Kim Dzong Ila na nuklearnom orozu, nije sebe svrstala u neprijatelje Severne Koreje.

Predostrožnost Rusa u odnosu na “opasnu igračku” koju diktator ima u rukama, izražena je dopremom u Ulan Ude (glavni grad Burjatije u istočnom Sibiru) ruskog najnovijeg protiv-raketnog kompleksa “buk M3”, objavile su u utorak ruske Izvestija. Ulan Ude je u sastavu Istočnog vojnog okruga.

“Buk M3” je PVO raketni sistem četvrte generacije, koje resor ministra odbrane Sergeja Šojgua tek izvodi na položaj. Prvi primerak raspoređen je koncem 2016, u oblasti Uljanovska. Drugi, početkom 2017, u Južnom vojnom okrugu (Kavkaz, Crno more, Krim), a već treći otpravljen u Burjatiju, što upečatljivo dočarava ruske prioritete. 

“...Pojava tih sistema u istočnom Sibiru je mera predostrožnosti za slučaj zaoštravanja situacije na Korejskom poluostrvu”, navele su Izvestija. Ne previše. Međutim, očigledno, meru publiciteta dozira vojska.

“Preoružavanje brigade PVO u Ulan Ude biće dopunska garantija u slučaju da se okolnosti (na tom poluostrvu) pogoršaju”, citiran je u tom smislu Vasilij Kašin, saradnik Instituta za Daleki istok Ruske akademije nauka.

“Brigada se može prebaciti na istok i angažovati za pokrivanje administrativnih i privrednih centara od mogućnog raketnog i avio-napada. Sve u svemu, to ne može izazvati neko nezadovoljstvo naših suseda, ili poremetiti ravnotežu snaga u regionu. ‘Buk’ je čisto odbrambeni sistem”, citiran je Kašin.

rus-voronezh-dm-krasnoyarsk

"Voronjež DM" nova radarska stanica Sistema upozorenja na raketni napad, postavljena u Krasnojarsku u Altajskoj oblasti (Sibir)

Raketna žurba Pjongjanga

U maju i junu, Severna Koreja je testirala pet raketa za mesec dana.

Saglasno agenciji Blumberg, Pjongjang će do kraja godine isprobati još daljih trinaest do četrnaest projektila, od prilike “po jedan na svake dve nedelje”.

Tokom 2016, obavljeno je dvadeset takvih testova – četiri više nego do tada rekordne 2014. kada je, svega dve godine pošto su raketne probe uopšte i preduzete, izvedeno šesnaest eksperimenata.

Ispaljeni projektili bili su pretežno srednjeg dometa. Saglasno nemačkom Dojče vele, Severna Koreja se, međutim, sprema da u najskorije vreme isproba i svoju nuklearno podobnu interkontinentalnu raketu – što pak u najvećoj meri zabrinjava Vašington.

“Analitičari veruju da su naučnici Severa ovladali ‘long-rendž’ udarnim sposobnostima, ali im predstoji da još savladaju prepreke uspešnog povratka raketne glave nazad u atmosferu, što možda i jeste razlog planiranog lansiranja ICBM” (interkontinentalnog balističkog projektila), citiran je nemački izvor.

koreja-severna-rakete-proba-

Fotografija bez datuma koju je objavila severnokorejska Centralna novinska agencija 7. marta 2017. pokazuje lansiranje četiri balističke rakete Korejske narodne armije u toku vojne vežbe na nepoznatoj lokaciji u Severnoj Koreji

Elektronske oči i uši

Pre vesti o odluci Rusa da se u Burjatiji rasporedi protiv-raketni “buk M3”, moskovska Nezavisimaja gazeta objavila je eksperimentalno aktiviranje ruske prve “radio-lokacione stanice nove generacije Voronjež DM”, instalirane takođe u Sibiru, kod Krasnojarska. Stanica je u stanju “da pokriva i kontroliše celi severoistični deo Tihog okeana”, objašnjeno je.

Uvođenju “Voronježa DM” u probni rad ruska vojska je pridala veliki značaj. Ministar Šojgu i čitav “generalski desant” (izraz NG) je prispeo u Krasnojarsk zbog tog događaja.

Reč je o “radaru, čije tehničke mogućnosti dopuštaju garantovano praćenje nadzvučnih i balističkih raketa verovatnog protivnika na udaljenosti do šest hiljada kilometara”, objasnila je NG.

Stanica će biti “u borbenom rasporedu” već do kraja 2017, objavile su ruske novine.

Dosadašnje isprobavanje moći “Voronježa DM” bilo je uspešno, a uređaj je registrovao svih šest “školskih” raketnih lansiranja ruskih inter-kontinentalnih projektila. Još dva “Voronježa” u ruskom Sistemu upozorenja na raketni napad (SPRN) uključiće se u borbeno dežurstvo 2017, u Altajskom kraju i Oreburškoj oblasti, dok su prva četiri instalirana, već u funkciji i pokrivaju prostor “od Špicbergena do Maroka, uključujući zapadnu i severnu Evropu”.

Uz oslonac na izvor u Ministarstvu odbrane, NG kaže da Rusija, sa uključivanjem nabrojanih modernih lokatora, prvi put “zatvara sve rupe” u sistemu upozorenja na raketni napad (otvorene posle raspada Sovjetskog Saveza) i prestaje da zavisi od radara na teritoriji drugih država. Misli se pre svega na lokaciju Kabala, u Azerbejdžanu, za koju je plaćan visok godišnji zakup a bila je i predmet političkih pogađanja.

rus-satelit-tundra-

Lansiranje satelita "tundra" sa kosmodroma Pleseck, južno od Arhangelska, severna Rusija

Sputnjik Tundra i sistem “buk M3”

Koristeći ovaj povod, Nezavisimaja gazeta iznosi da je, sa kosmodroma Pleseck, krajem maja “izbačen u orbitu već drugi satelit ‘tundra”, i da će “tundrama”, kada prođu probni period ispitivanja, biti omogućeno “praćenje balističkih raketa, ne samo tokom letenja, nego i u trenutku starta”.

“I ne samo praćenje, nego će u slučaju neophodnosti, kroz sistem bojevog usmeravanja na ‘tundri’, moći da se emituje signal za nanošenje uzvratnog nuklearnog udara”, objavila je NG. Planira se da se do 2020. uvede u raspored “oko deset takvih satelita”.

Isturanje na položaj u istočnom Sibiru protiv-raketnog sistema “buk M3”, motivisalo je list Izvestija da podrobno ukaže na visoke borbene moći te usavršene ratne naprave.

Prema opisima u listu, novi protiv-raketni kompleks je doslovno robot. “Mašina sama otkriva ciljeve, klasifikuje ih po značaju i predlaže posadi krajnju odluku o njihovom presretanju. Vojniku ostaje da samo izabere, gađati ili ne gađati”, citirani su stručnjaci za oružje.

Novi sistem ima šest PRO raketa, “spremnih za momentalnu upotrebu”. Njegov novi superbrzi projektil 9M317M raspolaže “glavom samonavođenja” i u stanju je da u istom trenutku dejstvuje protiv 36 ciljeva, “brzine do tri kilometra u sekundi, udaljenih od dva i po do 70 kilometara”, navode Izvestija.

Učestalost ukazivanja na najmodernije tipove ruskog PRO oružja, i podrobnost s kojom se to oružje opisuje u ruskoj štampi, pokazuju  prevashodni značaj i visoko mesto koju odbrana od raketa ima u ruskoj vojnoj strategiji. Drugim rečima, šalju se signali da je Rusija rastuće imuna na iznenadni nuklearni napad – bar u meri da u svakim okolnostima ima vremena da uzvrati sopstvenim uništavajućuim udarom. Što se tiče Pjongjanga, prebacivanje ruske PRO bliže Severnoj Koreji je tek za svaki slučaj.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...