Turska protiv američkog naoružavanja Kurda

D. Ćirović

Ankara je odbacila odluku Vašingtona da se dodatno oružje dopremi kurdskoj jedinici u okviru zajedničkih Sirijsko demokratskih snaga, a kako bi se borci pripremili za napad na Raku, poslednje veliko uporište terorista Islamske države u Siriji. Turci na sirijske Kurde gledaju kao na ogranak Radničke partije Kurdistana, dok ih Amerika smatra glavnim saveznikom koji na terenu može da porazi džihadiste. Damask, ponovo, niko nije konsultovao
(Kurdski borci u Darbasiji u blizini granice sa Turskom, Rojters-Al Arabija)

Zvanična Ankara je u sredu istakla da je neprihvatljivo da Vašington dostavi dodatno oružje i vojnu opremu kurdskim jedinicama, koje se bore protiv terorista Islamske države u Siriji.

Zamenik turskog premijera Nuretin Čanikli rekao je da ovakav potez "ne koristi nikome", komentarišući saopštenje Sjedinjenih Država prethodnog dana da je američki predsednik Donald Tramp odobrio novi kontingent oružja za vojne snage Kurda, prenosi saudijska stanica Al Arabija.

U saopštenju Pentagona se, naime, navodi da je "opremanje Kurda u okviru zajedničke jedinice Sirijskih demokratskih snaga neophodno kako bi se osigurala pobeda nad ID-om u gradu Raki". Ovaj sirijski grad, inače, glavno je uporište ID-a otkako je organizacija preuzela kontrolu nad velikim delovima Sirije i Iraka u leto 2014. Pentagon snabdeva oružjem Kurde u susret najavljenoj ofanzivi na Raku, da bi se preuzela kontrola nad poslednjim značajnim uporištem ID-a u Siriji.

Americka--vozila-Sirija-s

Američka vojna vozila na severu Sirije krajem aprila (Rojters-Al Arabija)

Ankara postavila uslov

Turska je spremna da se uključi u operaciju oslobađanja Rake, dodao je još zamenik turskog premijera, "ali pod uslovom da ova akcija ne uključuje učešće kurdskih boraca iz Sirije".

Podsećanja radi, turski predsednik je prošlog meseca rekao da bi Ankara i Vašington, ukoliko udruže snage, "mogle vrlo brzo da pretvore Raku u groblje militanata".

S druge strane, iz kurdsko-arapske jedinice (Sirijske demokratske snage) stižu pozitivne reakcije da će novo naoružanje "ubrzati poraz" džihadista.

Damask (još) nije konsultovan

Američki državni sekretar Džejms Matis istakao je u utorak u Danskoj, gde prisustvuje samitu o borbi protiv Islamske države, da je namera da SAD "u dogovoru s Turskom zauzmu Raku", kao i da će se u razgovoru sa turskim zvaničnicima pronaći način da se to učini, a u svetlu nove odluke Pentagona. 

Iranska stanica PresTV, međutim, navodi da ovakva odluka dolazi uprkos činjenici da je Vašington prethodno saopštio da bi svaka, američka ili turska, operacija za oslobađanje Rake trebalo da bude koordinisana sa zvaničnim Damaskom, "jer je u suprotnom nelegitimna".

Erdogan u Vašingtonu

SAD na Narodnu jedinicu zaštite Kurda gleda kao na naboljeg saveznika u borbi protiv džihadista u Siriji, dok Ankara ovu organizaciju optužuje da je teroristička, odnosno da je sirijski ogranak Radničke partije Kurdistana, koju smatra odgovornom za ubistva hiljade Turaka od 1984. do danas.

Saopštenje Pentagona dolazi upravo u susret poseti predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana Vašingtonu iduće nedelje, gde bi trebalo da se sretne sa Donaldom Trampom, po prvi put otkad su obojica postali predsednici država.

Obama se dvoumio, Tramp potpisao

Treba podsetiti da je administracija bivšeg predsednika Baraka Obame takođe naginjala ka naoružavanju Kurda u Siriji, ali se dvoumila zbog uticaja koji to može da ima na odnose sa Turskom, koja je saveznik i član NATO-a te značajan "igrač" na Bliskom istoku. Međutim, napredak Sirijskih demokratskih snaga koje su se približile Raki, poslužio je kao povod da se snabdevanje oružjem ipak odobri.

Tenzije između SAD i Turske po pitanju kurdskih boraca pojačale su se prošlog meseca kada je Ankara preduzela niz vazdušnih napada na Siriju i Irak, pravdajući ih potrebom da se unište "kurdske baze". Kurdi iz Sirije saopštili su da je 20 njihovih boraca i aktivista ubijeno tokom ovih napada, kao i da su iza toga usledili prekogranični sukobi. Amerika je od tada preduzela niz razgovora sa Turskom kako bi se našlo rešenje da se ne ugrozi operacija preuzimanja Rake. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...