Šta je na horizontu - sukob ili saradnja Kine i SAD?

N. Stanisavljević

Da li kineska štampa, u jeku napetosti na Korejskom poluostrvu, namerno ćuti ili vraćanjem priče o kinesko-američkim novim, boljim odnosima, zaista veruje u to? Možda kineska štampa malo oponaša Trampov novi stil javne ljubaznosti prema Kini? Ili, možda, odgovora na neke ocene zapadne štampe da je Tramp ponizio Sija kada mu je usred večere koju je priredio za njega saopštio da je, tek tako, bombardovao Siriju? Da li kineska štampa time poručuje SAD šta mogu da dobiju stvarnim prijateljstvom sa Kinom a šta da izgube konfrontacijom?
(foto, kineska i američka zastava u Vašingtonu u veme posete kineskog predsednika američkom kolegi)

Trenuta kriza na Korejskom poluostrvu je veliko iskušenje za budućnost kinesko-američkih odnosa. Za Kinu je mogući rat Vašingtona i Pjongjanga veliki problem. Kao što je problem i raspoređivanje američkog raketnog sistema THAAD  u Južoj Koreji. SAD su u svim ovim „poslovima“ na samoj granici Kine. 

Zato je zanimljivo pratiti promene u tonovima kojima je kineska štampa opisivala kinesko-američke odnose u vrlo kratkom razdoblju - od susreta kineskog predsednika Si Đinpinga i predsednika SAD Donalda Trampa, potom u danima najnovije severnokorejske krize, do dana kada je američka vojska krenula da prebacuje delove sistema antiraketne odbrane THAAD radi raspoređivanja u Južnoj Koreji, što je Global Tajms propratio rečima – „SAD su zabile nož u leđa Kini“.

U trenucima napetosti u ovom regionu, nisu zbunjivale toliko izjave Trampa o toplom odnosu koji je uspostavio sa kineskim predsednikom Si Đinpingom - dok su SAD vojno prisutne na samoj granici Kine - već pisanje kineske štampe koja, mada opominje sve strane da se uzdrže od zapaljivih izjava i akcija dok ne bude kasno, potencira priču da je samit Tramp – Si na Floridi bio „pozitivan i plodan“ i da su dvojica lidera „povećali uzajamno razumevanje i uspostavili lično prijateljstvo“.

 tramp-si-rukovanje-vecera-

Kineski predsednik Si Đinping i njegova supruga Peng Liuan na večeri dobrodošlice čiji je domaćin američki predsednik Donald Tramp sa prvom damom Melanijom Tramp u Mar-a-Lago odmaralištu na Floridi, SAD, 6. aprila, 2017. (Sinhua)

Otkud prijateljski tonovi prema Americi?

Amerika je i za vreme Obamine administracije pritiskala Severnu Koreju da obustavi svoj nuklearni program i slala svoje ratne brodove u vode nadomak Kine, što je kineska štampa uvek pratila oštrom retorikom protiv Amerike. Ovoga puta komentari u kineskoj štampi nisu imali takav ton, naprotiv bili su vrlo obazrivi i suzdržani.

Tramp u svojoj tviter diplomatiji vrlo lako kaže - pa porekne. Pitanje je  koliko zaista misli ozbiljno to što kaže. Neki su skloni da tumače to kao namernu nepredvidivost i Trampovu prednost. Kina, s druge strane, ima konstantne principe i stavove. Mnogi za nju pak smatraju da ume da bude rečita i kada ćuti.

Da li kineska štampa, u jeku napetosti na Korejskom poluostrvu namerno ćuti ili vraćanjem priče o kinesko-američkim novim, boljim odnosima, zaista veruje u to?  Šalje li možda time neku poruku Americi? Da li takvim pisanjem odgovara na eventualne pozitivne signale Amerike na kineske napore ka mirnom rešenju problema denuklearizacije Severne Koreje ili ih time inicira, šaljući usput i blagonaklone savete američkoj strani šta bi valjalo činiti.

Možda kineska štampa malo oponaša Trampov novi stil javne ljubaznosti prema Kini? Ili, možda, odgovora na neke ocene zapadne štampe da je Tramp ponizio Sija kada mu je usred večere koju je priredio za njega saopštio da je, tek tako, bombardovao Siriju? Da li  kineska štampa time poručuje SAD šta mogu da dobiju stvarnim prijateljstvom sa Kinom a šta da izgube konfrontacijom?

Pojavili su se u zapadnim medijima, a i u severnokorejskoj štampi, komentari o „Trampovoj pobedi“ jer je naterao Kinu da radi ono što on želi – naprimer, uvođenje sanckija Severnoj Koreji. Da li je to tako? I možda je ključno pitanje da li kineska štampa „prati“ ton prijateljstva koje promoviše Si zato što je u toku prilika da kineski predsednik ostvari, za Kinu, strateški značajan uspeh dok Tramp namerava da „istrguje“?

A strateški uspeh bi bio da Kina privoli Severenu Koreju da se primiri, da eventualno otpočnu pregovori zainteresovanih strana i, što je najvažnije, da Amerika obustavi raspoređivanje THAAD sistema. Zauzvrat, Kina može da pomogne SAD u oporavku njene ekonomije. Trgovinski rat više ne bi bio ni u najavi, a već nije...

Da li su razgovori predsednika Sija i Trampa nedavno na Floridi bili u tim okvirima - ne zna se. Ono što se zna - prema kineskim medijima – jeste da je sastanak „zaključen u pozitivnom tonu i da su dve strane dogovorile plan od 100 dana za jačanje svojih odnosa“.

Da li će nad senkom severnokorejske krize odnos SAD i Kine ići u pravcu saradnje ili je konfrontacija Kina-SAD na horizontu? A možda se dve strane i dalje procenjuju i testiraju?

koreja-severna-vojnici

Vojnici Severne Koreje slikaju se tokom vojne parade u Pjongjangu povodom obeležavanja 105. godišnjice rođenja Kim Il-Sung 15. aprila 2017.

„Kina ima poverenje da sarađuje s Trampom“

Pod naslovom „Da li je kinesko - američka konfrontacija na horizontu?“,  Global tajms je 20. aprila preneo delove intervjua koji je Vang Ven, dekan  Čongjang instituta nedavno dao za Rusiju danas (RT).

Na pitanje da li je Kina spremna i za mogućnost vojnog sukoba sa SAD, Vang je rekao:

„Kina je spremna na sve sada. Kina ima mnogo istraživačkih centara. Naša vlada je pripremljena za svaku mogućnost. I naša spoljna politika je veoma efikasna. To nam omogućava da izbegavamo sukobe. U proteklih 30 godina, Kina nije imala nikakvu vojnu akciju sa bilo kojom zemljom. Kina je najmirniji zemlja na svetu.“

Na pitanje o mogućoj konfrontaciji Kine i SAD Vang je ukazao da dve zemlje ostvaruju skoro 600 milijardi dolara u trgovini i da su SAD i Kina sada međusobno zavisne. Po njegovom mišljenju „konfrontacija je nešto što dolazi od strane medija“.

Šta Tramp želi od Kine. Jednog dana kaže jednu stvar, drugi dan drugo. Da li mislite da je to deo njegove strategije, da je nepredvidiv, pitanje je na koje je Vang odgovorio:

„Tramp je veoma interesantan lik, a sada uči kako da bude predsednik SAD. Trebalo bi da mu dati vremena. Kina ima poverenje da sarađuje sa Trampom.“

Kina je učinila svoje sad je red na Ameriku

Da li Kina može da ima poverenje u saradnju s Trampom? Ako su dvojica predsednika nešto dogovorila, da li će Tramp opravdati ili iznevereti to poverenje? Na izmaku 25. aprila, kada je bilo izvesno da je Pjongjang na 85. godišnjicu svoje vojske izveo samo artiljerijske vežbe, Global tajms, glasilo KP Kine, je u uvodniku na neki način prozvao Vašington da ispuni svoj deo obaveza. Sve do sada Amerika je prozivala Peking da ne čini dovoljno da obuzda Severnu Koreju. Istom retorikom se sada Global tajms obratio SAD, ukazujući da im napori nisu dovoljni:

„Međunarodna zajednica je priznala kineske napore da u značajnom trenutku spreči Severnu Koreju da izvede šesti nuklearni test ili lansira balističke rakete. Sada iz perspektive Pekinga, napori Vašingtona nisu dovoljni. Savetuje se SAD-u da se iskupi za to“.

„Trampova administracija je, izgleda, odlučila da reši problem. Ali, ako rešenje donosi ratove i žrtve ili čak nuklearnu kontaminaciju, problem nije baš rešen. Tramp će ući u istoriju ako može, bez ozbiljnih troškova, da ubedi Severnu Koreju da odustane od svojih nuklearnih i raketnih programa“, piše list. 

Kakav će biti stav Kine u SB?

Global Tajms u ovom uvodniku, na neki način, sugeriše i da će stav Kine na predstojećoj sednici SB UN zavisiti od spremnosti Amerike za dvosmernu saradnju.

Predsednik SAD Donald Tramp sastao se sa ambasadorima 15 zemalja Saveta bezbednosti UN u Beloj kući u ponedeljak 24. aprila. On je pozvao SB da nametne strože sankcije Severnoj Koreji zbog njenog nuklearnog i raketnog programa. U isto vreme, američka nuklearna podmornica uplovila je u južnokorejsku luku Busan, a američki nosač aviona Karl Vilson ide ka Korejskom poluostrvu.

Global tajms u uvodniku još jednom ukazuje da sila, tj „štapovi, sami po sebi, nisu dovoljni da podstaknu Severnu Koreju da zaustavi svoje nuklearne i raketne aktivnosti. Međunarodna zajednica bi trebalo da prizna značaj šargarepe“.
„Sankcije protiv Severne Koreje treba da budu nametnute po sledećem obrascu - sve dok Severna Koreja krši rezolucije Saveta bezbednosti UN, sankcije će postajati sve teže. Ali, ako Severna Koreja ne sprovede nove nuklearne ili raketne probe u određenom vremenskom periodu, ne bi trebalo da bude  novih sankcija. I sankcije i nuklearne aktivnosti Severne Koreje treba privremeno zamrznuti“. 

„Velike sile treba da pokažu šta Severna Koreja može dobiti kada bude stavila moratorijum nad nuklearnim i raketnim testovima. Savet bezbednosti UN treba da igra aktivnu ulogu da usmeri Pjongjang u tom pravcu... Pjongjang brine da će, kada ukine svoje oružje za nuklearno odvraćanje, Vašington srušiti njihov režim. Trampova administracija mora da dokaže da SAD nemaju nameru da to učine“. 

Bez ovog ključa, štapovi sankcija i vojnih pretnji Severnoj Koreji će samo dovesti do borbe na život ili smrt umesto ka mirnom rešenju nuklearnog pitanja, objašnjava Global tajms.

Kineski ministar inostranih poslova Vang Ji će prisustvovati sastanku SB UN u petak o nuklearnom pitanju Severne Koreje. Vang je najavio da sve zainteresovane strane moraju sprovesti rezolucije usvojene od strane SB UN u vezi Severne Koreje na sveobuhvatan način, preneli su kineski mediji. On je naglasio da sve buduće rezolucije SB UN-a o Severnoj Koreji treba da uključuju dva aspekta – mere koje bi obuzdale nuklearno naoružavanje Pjongjanga i sprečile njegove nuklearne i raketne aktivnosti, s jedne strane a sa druge, treba da naglašavaju mirno rešavanje ovog pitanja i nastavak pregovora šest strana što je pre moguće, uz izbegavanje mera koje mogu da povećaju tenzije.

„Trampovo impresivno strpljenje za diplomatiju“ i „nož u leđa Kini“

Situacija na Korejskom poluostrvu kao da se preokreće na dnevnom nivou. Čajna dejli je 25. aprila, recimo, ocenila:

„Izgleda da su rizici značajno manji sada kada je administracija Donalda Trampa pokazala impresivno strpljenje za diplomatiju - uprkos najavi da je kraj "ere strateškog strpljenja" – i kada, u skladu sa kineskim stavom, traže mirno rešenje... Za razliku od ratne retorike Pjongjanga, Vašington se pojavljuje mnogo usklađeniji sa Pekingom u zalaganju za mirno rešenje, barem za sada“.

„Stvarno se brinem što su SAD i Južna Koreja udarili nož u leđa Kini u u kritičnom trenutku kada Kina i SAD sarađuju kako bi se sprečilo da Severna Koreja obavi novu nuklearnu ili raketnu probu“, reagovao je Global tajms u uvodniku 26. aprila na raspoređivanje američkog THAAD  sistema u Južnoj Koreji. List, međutim, sugeriše da će Kina ipak pristati na oštrije energetske sankcije Severnoj Koreji i da će, pošto je već uvela sankcije na ugalj, uvesti i sankcije na isporuku nafte:

„Iako ishitreno raspoređivanje THAAD sistema remeti međunarodne sankcije Severnoj Koreji, Kina ne bi trebalo da pošalje povoljne signale Pjongjangu... Kina treba čvrsto da podržava rezolucije SB UN i da uvede oštrije sankcije protiv Pjongjanga, uključujući ograničavanje izvoza nafte. Stav Pekinga neće se promeniti zbog najnovijih poteza Seula i Vašingtona“.

Već 27. aprila „Kina je pohvalila novi, naizgled mekši američki ton prema Severnoj  Koreji“, preneli su kineski mediji.

"Primetili smo ove izraze i poruku prenetu u ovim izrazima nade da se mirno reši korejski nuklearni problem, putem dijaloga i konsultacija", rekao je Geng Šuang, portparol kineskog ministarstva inostranih poslova na pres konferenciji. "Verujemo da je ova poruka pozitivna i treba da bude potvrđena."

Trampova administracija saopštila je u sredu da namerava da oštrijim međunarodnim sankcijama i diplomatskim pritiskom postigne da Severna Koreja demontira svoje nuklearne i raketne programe.

Južna Koreja mora da plati cenu svoje arogancije

Primetno je da Global tajms, komentarišući raspoređivanje THAAD sistema, ne upotrebljava uvredljive reči na račun SAD. Umesto toga, obraća se Južnoj Koreji:

„Severna Koreja se smirila u protekla dva dana, ali je onda Južna Koreja donela radikalan akt da počne da raspoređuje američki raketni sistem. Južna Koreja mora da plati cenu za svoju aroganciju. Seul se igra vatrom na poluostrvu, u buretu baruta zajedno sa Severom. To podriva napore Kine da smanji tenzije na poluostrvu, a Kina neće sedeti mirno.

Bez posebnih naprednih tehnologija i s malim tržištem, Južna Koreja je imala sreću da postane omiljena među velikim silama i razvije se... Međutim, ništa nije večno. Kina je, sa porastom moći za strateško odvraćanje, sposobna da se nosi sa situacijom. Putanju severnoazijske geopolitike ne određuje Južna Koreja. Seul bi trebalo da odbaci iluziju da može da deluje po svojoj volji, sa Vašingtonom kao jakim leđima“.

„Kinesko američki odnosi na pravom putu„

U istom danu (26.aprila) - kada je Kina Vašingtonu i Seulu izrazila  ozbiljnu zabrinutost nakon što je vojska SAD počela da prebacuje delove sistema antiraketne odbrane THAAD radi raspoređivanja u Južnoj Koreji - dnevnik Ženmin žibao je doneo tekst o odnosima Kine i SAD koji su „na pravom putu“.

Nedavna odluka Sija i Trampa da nastave dijalog na visokom nivou pojačava očekivanje da je odnos Kine i SAD na pravom putu i ​​doprinosi da se razbije stara ideja da su dve strane predodređene za rat, napisao je Ženmin žibao.

Da li će odnos dve zemlje ostati na pravom putu i ako se nastavi sa raspoređivanjem THAAD sistema ili je moguće odlaganje, makar do 9. maja (što Kina priželjkuje) za kada su zakazani izbori u Južnoj Koreji posle kojih je moguće formiranje vlasti koja nije naklonjena postavljanju američkog raketnog štita?

Kina je pozvala SAD i Južnu Koreju da povuku raketnu opremu i zaustave raspoređivanje, rekao je portparol ministarstva inostranih poslova Geng Šuang. On je ocenio da raspoređivanje THAAD sistema predstavlja pretnju regionalnom miru i bezbednosti, remeti strateški balans u regionu, pogoršava već napetu situaciju na Korejskom poluostrvu i umanjuje šanse za denuklearizaciju Korejskog poluostrva.

„Raspoređivanje je usmereno protiv napora svih strana da reše pitanja kroz dijalog“, rekao je Geng. "Kina će odlučno preduzeti neophodne mere da zaštiti svoje interese", dodao je on.

I Kina najavljuje vojne vežbe - protiv THAAD sistema

I ako se Peking, kao i kineska štampa, kloni oštrih reči protiv Amerike - i Kina „radi svoj posao“. Rame uz rame sa komentarima o prijateljskim odnosima dve zemlje, Global tajms je objavio i vest da je Kina u četvrtak 27. aprila najavila da će sprovesti vojne vežbe kako bi testirala nova oružja u borbi protiv kontroverznog antiraketnog sistema THAAD koji vojska SAD realizuje u Južnoj Koreji.

Jang Juđun, portparol kineskog ministarstva narodne odbrane, rekao je na mesečnoj konferenciji za novinare da će - s obzirom na raspoređivanje THAAD raketnog sistema tokom komplikovane i osetljive situacije na Korejskom poluostrvu - kineska vojska nastaviti da sprovedi vojne vežbe kako bi isprobala nova oružja i vojnu opremu za očuvanje bezbednosti Kine i regionalne stabilnosti.

„U vojnim vežbama će vazduhoplovstvo i raketne snage Narodnooslobodilačke vojske simulirati scenario kontranapada protiv pretnje THAAD“, rekao je vojni ekspert Song Čongping. Kako je precizirao, vežbe će simulirati dve situacije: prvu, kada THAAD rakete krišom kreću bez otkrivanja od strane radara i drugu, kako da se pokrene preventivni napad i ukloni opasnost od THAAD raketa. 

"Moguće je da kineske i ruske vojske sarađuju u anti-raketnoj misiji na osnovu vlasništvu sistema naoružanja pošto je, na primer, Kina kupila S-300 i S-400 rakete iz Rusije", istakao je Song.

kina-vojska-vezba-s

Flota Narodno-oslobodilačke vojske Kine u Istočnom moru sprovodi niz vežbi, uključujući procedure za reagovanje na nuklearni, hemijski ili biološki napad, sredinom marta 2016. godine (Foto / Chinamil.com.cn)

Da li SAD podstiču globalni haos ili stabilizuju odnose?

Posle serije fotografija na kojima Tramp kao da insistira na rukovanju sa Sijom i vesti da je u vreme susreta sa kineskim predsednikom naredio bombardovanje Sirije, Global tajms je 9. aprila objavio stav jednog analitičara pod naslovom „Nestalna američka politika podstiče globalni haos“, uz karikaturu u kojој nejaka Аmerika sebe vidi kao najaču.

kina-karik-amer-ogledalo-s

Ilustracija: Liju Rui / GT 

"Kineski predsednik Si Đinping i njegov američki kolega Donald Tramp održali su dva kruga razgovora o različitim pitanjima. Tramp, izgleda, veruje da Vašington ne mora da pokaže slabost zbog opadanja svoje snage - već čvrstinu i da mora povećati neizvesnost u svojoj spoljnoj politici, tako da drugi ne mogu da proniknu kroz takvu fasadu. Zbog toga, Tramp i njegov tim su zauzeli čvrst stav o nekim međunarodnim poslovima“, objašnjava Global tajms.

U komentaru se ocenjuje da će Trampov „glupi diplomatski model“  „pokrenuti niz štetnih talasa“. Kaže se i da SAD postaju „izvor međunarodnih sukoba“ a Trampova diplomatija se ocenjuje kao „ohola“ i „nestalna“.

Iznenadna promena tona u kineskoj štampi, koja je odjednom počela mnogo pažljivije i odmerenije da ocenjuje odnose dve zemlje, pokazuje koliko su odnosi sa SAD osetljivi. Na stranicama (istog) Global tajmsa 16. aprila izrečena je pohvala Trampu:

„Neki ljudi, zabrinuti zbog čestih neočekivanih ponašanja i izjava američkog predsednika, spekulisali su da bi Si mogao biti predmet grubih sitnih radnji Trumpa. Međutim, uspešan ishod pokazao je da je ta briga nepotrebna. Tramp je pokazao poštovanje i nadu u saradnju sa Kinom“.

Si i Tramp su izgradili odnos poverenja koji je osnova i preduslov za uzajamno razumevanje i poštovanje, piše list posebno naglašavajući dogovor o izgradnji „četiri mehanizma dijaloga“, među kojima i dijalog na temu bezbednosnih interesa.

Lični odnos Sija i Trampa

Na uspešnom sastanku Si Đinping i Donald Tramp su uspostavili  konstruktivni ton, definisali pravac i napravili plan za razvoj bilateralnih odnosa (Sinhua, 16. aprila).

„Trampov izbor mesta za susret sa Sijom – imanje Mar-a –Lago na Floridi - ima simbolički značaj. To podrazumeva da je spreman da uspostavi lični odnos sa Sijem“ (Global tajms, 18. aprila).

„Sastanak u kineskog predsednika Si Đinpinga i njegovog američkog kolege Donalda Trampa zaključen je u pozitivnom tonu a dve strane dogovorile su plan od 100 dana za jačanje svojih odnosa“ (Ženmin žibao, 19. aprila).

Analizujući prvih 100 dana Trampovog predsednikovanja, Global tajms 28. aprila prenosi ocenu kineskih analitičara da su „stabilizovani odnosi Kine i SAD“:

„Nedavni napori Kine i SAD u rešavanju nuklearnog pitanja Severne Koreje su primer efikasne saradnje između dve svetske sile na regionalnim bezbednosnim temama. Kina je uvela oštrije sankcije Severnoj Koreji, dok istovremeno apeluje na uzdržanost, SAD obećavaju da će postići denuklearizaciju na Korejskom poluostrvu na miran način uz pomoć Kine, a Severna Koreja nije sprovela svoju šestu nuklearnu probu u utorak, kako se očekivlo.“

Po oceni analitičara, Trampov sastanak sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom na Floridi 6. i 7. aprila bio je ključni trenutak za dve zemlje, i navode kako je Tramp pohvalio "sjajnu hemiju" između njih.

Trenutni odnos Trampa  prema Kini je pomak u odnosu na njegovu oštru retoriku tokom predizborne kampanje i kao izabranog predsednika. Tramp je često optuživao Kinu za devalvaciju svoje valute i pretio nametanjem carine od 45 odsto na kineske proizvode. U jednom trenutku je čak i rekao "da o svemu može da se pregovora, uključujući i politiku jedne Kine". 

„Pragmatična diplomatija imala je ključnu ulogu u stabilizaciji odnosa", zaključuju kineski analitičari. A u pragamatičnu diplomatsku praksu eksperti ubrajaju i to što je Džek Ma, osnivač kineskog e-trgovinskog giganta Alibaba, u susretu s Trampom obećao da će otvoriti milion radnih mesta u SAD u periodu od pet godina kao i to što je Trampova ćerka Ivanka Tramp prisustvovala u kineskoj ambasadi u Vašingtonu proslavi kineske Nove godine sa svojom petogodišnjom ćerkom Arabelom.

si-tramp-florida-osmesi

Kineski predsednik Si Đinping i njegov američki kolega Donald Tramp tokom razgovora u Mar-a-Lago odmaralištu na Floridi, SAD, 7. aprila 2017. godine / Sinhua Foto 

Gigantsko tržište Kine omekšalo Trampa

„Tramp je bio biznismen, a njegov kabinet je uglavnom sastavljen od direktora multinacionalnih preduzeća“, ukazao je za Global tajms 26. aprila Li Siaogang, direktor Centra za istraživanje stranih investicija, Akademije društvenih nauka u Šangaju.

"Mogućnosti na gigantskom kineskom tržištu, kao i dovoljno investicija kineskih investitora, utiču na Trampa da omekša neke od predrasuda prema Kini i zauzme pragmatičniji pristup", rekao je Li. 

U 2016. godini investicije iz Kine u SAD iznosile su oko 46 milijardi dolara (što je povećanje od 200 odsto u odnosu na prethodnu godinu) i otvorile su oko 50.000 radnih mesta, objavila je agencija Sinhua.

kina-voz-metak-nanking-s

Nanning, 18. maj, 2016 (Sinhua) - fotografija snimljena 13. februara, 2016. pokazuje „metak voz“ (Bullet Train) na velikom mostu Tunli u Nanningu, glavnom gradu autonomne pokrajine Guangksi Žuang na jugu Kine. Guangksi ima brzu železničku mrežu od preko 1.700 kilometara a brzi voz uveden je u Guangksi krajem 2013. (Sinhua) 

Amerika na prvom mestu – samo kroz saradnju s Kinom

Trampova politika "Amerika na prvom mestu" može uspeti samo kroz saradnju sa Kinom, ocenio je bivši zamenik ministra kineskog ministarstva spoljnih poslova u članku "Na Mar-a-Lago, predvidljivost Trampove nesigurnosti" (objavljen na chinafocus. com)

„Kina može da pomogne Trampu da transformiše SAD. Iako Tramp ima jasan stav da transformiše SAD, ne izgleda da ima dovoljno snage da to sprovede...

SAD mogu da ostvare svoj san biti ´veliki ponovo´ i skrate put do cilja - uz pomoć Kine. Inicijativa Pojas i put obezbediće za SAD najbolju priliku u smislu sveobuhvatne saradnje u tehnologiji, izgradnji infrastrukture i finansija i stoga će podstaći potencijal američkog ekonomskog rasta“, preneo je Global tajms 16. aprila.

Ivanka Tramp - meka moć

U SAD Ivanku Tramp ocenjuju kao „kontroverznu“ zbog mogućih sukoba interesa. Ali u Kini Ivanka je cenjena zbog lepote, pozitivnog stava, napornog rada, posvećenosti svojoj porodici ali i posvećenosti promociji kinesko - američkog prijateljstva i saradnje.

Ivanka je karta meke moći američkog predsednika Donalda Tramp, kojom osvaja srca i umove u Kini, objavio je Ženmin žibao 21. aprila. Ivanka inspiriše mnoge mlade Kineze.

Na Veibo (Weibo), kineskom  ekvivalentu Tvittera, postoji čak i online fan klub posvećen "Boginji Ivanki". Video Ivankine kćeri Arabele koja peva kinesku pesmu, na internetu je imao milione prikaza. Na samitu Si Đinpinga i Trampa, Arabela je otpevala tradicionalnu kinesku pesmu Mo Li Hua i recitovala poeziju na kineskom, za predsednika Sija i njegovu suprugu.

Kompanija Ivanke Tramp je 6. aprila dobila odobrenje kineskih vlasti za tri nova robna znaka - za nakit, spa-usluge i ženske torbe. Njena kompanija već ima 16 registrovanih žigova u Kini. Vest je dobila negativan publicitet u SAD, jer mediji veruju da su Ivanka i njena porodica duboko uključeni u političke kontakte sa Kinom.

„Ivanka je više nego dobrodošla da razvije svoj brend u Kini, a kinesko tržište je otvoreno za sve koji se pridržavaju zakona. Američki mediji treba da olakšaju ovaj proces, a ne da podrivaju odnose Kina-SAD“, objavio je Global tajms 23. aprila.

kina-ivanka-cerka-s

Ivanka Tramp (desno) sa ćerkom Arabelom u Mar a Lago, sa visokim gostima iz Kine 6. aprila 2017.

Džek Ma – kineska meka moć

Džek Ma, predsednik Alibabe krenuo je u akciju kako bi ispunio obećanje koje je dao predsedniku SAD Donald Trampu: milion malih i srednjih SAD preduzeća upisao je na svojoj online platformi da prodaju svoje proizvode rastućoj srednjoj klasi u Kini i da bi stvorio milion radnih mesta u SAD, objavila je Čajna dejli 27. aprila.

Ma je saopštio da će Alibaba biti domaćin dvodnevne konferencije u Detroitu u junu da bi podučio američke firme kako da prodaju preko najvećeg svetskog internet sajta koji ima 443 miliona korisnika u Kini.

"Mi smo već kapija ka kineskim potrošačima za hiljade svetskih brendova i kompanija. Mi želimo da omogućimo i američkim preduzetnicima, malim preduzećima i poljoprivrednicima da iskoriste mogućnosti koje im pruža Kina", rekao je Ma.

tramp-ma-s

Džek Ma, osnivač i izvršni predsednik Alibaba grupe i novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp poziraju za medije nakon sastanka u Tramp kuli u Njujorku, 9. januara 2017. 

Povećana saradnja Kina-SAD može da počne od infrastrukture

Infrastruktura bi mogla postati glavni prostor za povećanje saradnje između SAD i Kine, rekao Cuj Tiankai, kineski ambasador u SAD na forumu o međunarodnim finansijama i infrastrukturi u Njujorku, preneo je Ženmin žibao 26. aprila.

Cuj je pozvao Vašington da se pridruži kineskoj incijativi Pojasa i puta čiji je cilj izgradnja infrastrukture, a time i povećanje slobodne trgovine preko Azije, Afrike i Evrope.

kina-cuj-ambasador-

Cui Tiankai ambasador Kine u SAD

Infrastrukturne investicije su centralni deo Trampovog plana za obnovu Amerike. On je obećao da će potrošiti bilion dolara tokom 10 godina za izgradnju puteva i mostova. Sa svojom, bez premca, konkurentnom prednošću u izgradnji infrastrukture, Kina bi mogla da postane najbolji partner SAD u tom njenom ambicioznom planu, objavila je Čajna dejli 17. aprila ocenu stručnjaka. Kineske investicije u infrastrukturu SAD pomoćiće Trampu da ojača američku ekonomiju. Američko ministarstvo saobraćaja procenjuje da u finansiranju za saobraćajnu infrastrukturu nedostaje je oko 900 milijardi dolara.

Samo u protekloj deceniji, Kina je u infrastrukturu uložila više od  11 biliona, a investicije i trgovina između Kine i SAD (koje su dostigle 519,6 milijardi dolara prošle godine) obezbedile su 2,6 miliona američkih radnih mesta i pomogle da svako američko domaćinstvo u proseku uštedi 850 dolara.

Eksperti sugerišu da bi sledeći susret Sija i Trampa kao jednu od glavnih tema mogao da ima upravo saradnju dve zemlje u oblasti infrastrukturnih projekata.

Da li se SAD pridružuju AIIB banci?

Kao nova multilateralna međunarodna institucija koja se fokusira isključivo na infrastrukturu, Azijska infrastrukturna investiciona banka (AIIB) treba da postane platforma za saradnju između Kine i SAD,  rekao je Đin Likun, predsednik AIIB, prenele je Sinhua 24. aprila.

U govoru na Atlantskom savetu (think-tank) u Vašingtonu, Đin je rekao da je bilo dosta skepticizma u SAD i Evropi kada je Kina pokrenula ideju o AIIB pre oko tri godine.

„Od tada je Beloj kući, Stejt departmentu i ekspertima u SAD više puta je objašnjavana ova ideja, a sada su konačno shvatili da je AIIB nova multilateralna razvojna banka, koja se fokusira isključivo na infrastrukturu“, rekao je Đin. "Ovog puta sam imao priliku da se sretnem sa nekim od zvaničnika u novoj vladi", rekao je Đin posle njegove posete Vašingtonu. „Ti razgovori sa Trampovom administracijom bili su fokusirani na to kako američke kompanije i AIIB zajedno mogu da rade u obostranom interesu“, dodao je on.

Nije jasno da li je Trampova administracija izrazila interesovanje za pridruživanje AIIB, ali Đin je rekao da će raditi sa SAD na učlanjenju.

"To bi trebalo da bude platforma za saradnju između dve zemlje", rekao je Đin.

 kina-jin-linkun-banka-s

Jin Likun, predsednik Azijske infrastrukture investicione banke (AIIB) govori na Atlantskom savetu, sa sedištem u Vašingtonu, SAD, 24. aprila 2017.

Zapadnjački šah i kineski sjangći

Kinesko - američki odnosi su očito vrlo kompleksni i osetljivi i možda je upravo ovih nekoliko nedelja na zgusnuti način to i pokazalo. Kao u paralelnim svetovima - napisi koji najavljuju mogućnosti ekonomske saradnje i hvale saradnju u pitanjima od značaja za globalnu bezbednost daju jednu optimističnu verziju odnosa dve zemlje – a s druge strane američke vojne snage nadomak Kine, prenja rata na kineskim granicama, raspoređivanje THAAD raketnog štita, vojne vežbe svih strana, ukazuju na pesimističnu opciju.

Mnogo različitih figura je trenutno na šahovskoj tabli strateške igre između Kine i SAD. Iako su zapadnjački šah i kineski šah ili sjangći u nečemu slični, u logičkim potezima se veoma razlikuju. Zato ne čudi što dve strane vuku poteze sa svog logičkog ali i vrednosnog stanovišta. Svetu jedino ostaje da se nada da će u ovim, možda, istorijskim nedeljama za kinesko-američki odnos, obe strane sačuvati one figure koje predstavljaju mir i saradnju. I da rezultat „partije“ koja se igra neće biti poguban.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...