Ratne i ostale igre oko Korejskog poluostrva - kineske poruke

N. Stanisavljević

Sudeći po vesti koju je upravo objavila Sinhua može se zaključiti da SAD ozbiljno razmatraju jednostranu vojnu opciju bez saglasnosti SB UN a da kineski predsednik Si Đinping i dalje čini napore da to spreči
(Predsednik Si Đinping u razgovoru sa američkim kolegom Donaldom Trampom na Mar-a-Lagos u Palm Biču, Florida, SAD, 6. aprila, 2017. - Foto / Sinhua)

Senka rata nadvila se nad Korejskim poluostrvom – o tome svet danima bruji, analizujući moguće posledice i tumačeći reči dvojice vrlo nepredvidivih i neodmerenih lidera - američkog predsednika Donalda Trampa i lidera Severne Koreje Kim Džong Una. Trampovi tvitovi obično ne znače ono što je njima rečeno, a i lako ih se odriče, Kimove izjave su na granici iracionalnog tako da to nije pouzdani put za formiranje predviđanja.

Činjenica je da porast napetosti na Korejskom poluostrvu izgleda zagonetno. Zašto baš sada? Ozbiljnom analizom pravog razloga za odabir trenutka za dizanje tenzija moguće je dešifrovati i mogući epilog. Možda se isto tako iznenada, kako je započela, situacija i smiri. Postoje signali da je moguć i da se rešenje postigne dijalogom, mada dvojica nepredvidivih lidera uvek mogu da „pomrse“ najracionalniju opciju. I dalje se ne zna ko više blefira u ratnoj igri na Korejskom poluostrvu i da li blefira.

sev-koreja-parada-

Vojna parada u centru Pjongjanga, 15. aprila, 2017. [Foto / Sinhua]

Prava meta?

Stav i mogući potezi Kine su jedan od najznačajnih elemenata ove slagalice ali i Kina ne otkriva jasno sve karte. Vrlo verovatno da je prava meta SAD zapravo Kina. Severna Koreja je za SAD samo izgovor za geopolitičku prevlast u tom regionu i raspoređivanje THAAD raketa u Južnoj Koreji, čemu se Kina oštro protivi jer to smatra pretnjom svom teritorijalnom integritetu i bezbednosti. Da li je najavljeno aprilsko raspoređivanje THAAD sistema ključ za razumevanje krize na Korejskom poluostrvu? Da li je to Trampova karta za obuzdavanje ili ucenivanje Kine? Predmet trgovine?

„I dalje su sve opcije na stolu“, poručuju SAD. “Ako hoće nuklearni rat, dobiće nuklearni rat“, poruke su iz Pjongjanga. „Kina je pripremljena za svaku mogućnost“, poručuje se sa stranica kineske štampe.

Kineski predsednik  Si Đinping upravo je poručio Trampu da se Kina protivi radnjama koje krše rezolucije SB UN i izrazio nadu će SAD izbegavati akcije koje pojačavaju tenzije na Korejskom poluostrvu.

Novouspostavljeno kinesko-američko prijateljstvo sada je na probi. Da li je i ono bilo samo blef i deo igre? Možda svetski mir zavisi od odgovora na ovo pitanje.

si-tramp-setnja-

Si Đinping i Donald Tramp u šetnji u Mar-a-Lago Resort na Floridi, 7. aprila, 2017. godine pred drugu rundu razgovora u petak (Sinhua / Liu Veibing) 

Južna Koreja zabrinuta zbog uspešnog sastanka Si Đinpinga i Trampa

„Kinesko – američka saradnja je od ključnog značaja za očuvanje mira na Korejskom poluostrvu i severoistočnoj Aziji. Međutim, izgeda da je Južnu Koreju zabrinuo uspešan sastanak predsednika Si Đinpinga i predsednika SAD Donalda Trampa na Floridi. Za Seul je posebno neprijatna mogućnost da Vašington, zarad saradnje sa Kinom, može da odloži raspoređivanje THAAD raketa“, objavio je 19. aprila Global tajms u tekstu u kome tvrdi da „Seul  nije nevina žrtva severnokorejske nuklearne krize“.

U javnosti nisu procureli detalji razgovora Trampa i Sija, niti se u svetskim komentarima i analizama oko severnokorejske krize previše pridavalo značaja  raspoređivanju američkih raketa velikog dometa, na granici Kine. Da li je ova rečenica, upućenog glasila komunističke partije Kine, zapravo signal da je u razgovoru postignut neki dogovor i na ovu temu - koja je ključna za Kinu - ili je ovo njihov probni balon?

Jedan zvaničnik Bele kuće saopštio je pred posetu Majka Pensa Južnoj Koreji da bi bilo najbolje da se sačeka 9. maj i izbor novog južnokorejskog predsednika da bi se donela konačna odluka o rapoređivanju protivraketnog štita  (THAAD), preneo je Global tajms.

Raspoređivanje  (THAAD) raketnog sistema odbrane u Južnoj Koreji odloženo je do neodređenog datuma posle predsedničkih izbora, objavila je  južnokrejska novinska agencija Jonhap, prenela je kineska agencija Sinhua 17. aprila. Prema tom napisu, neimenovani visoki južnokorejski zvaničnik vlade izjavio je da su se Južna Koreja i Sjedinjene Države sagasile da bi bilo fizički nemoguće da se završi raspoređivanje THAAD sistema u Južnoj Koreji pre predsedničkih izbora.

Zvanično, takve najave ne stižu ni iz SAD ni iz Južne Koreje. Naprotiv.

Sjedinjene Države su početkom marta započele slanje prvih elemenata spornog raketnog sistema u Južnoj Koreji, odnosno sistema „Terminalno visoke pozicije protivraketne odbrane“ (THAAD) čija je namena, po njihovim rečima, zaštita od potencijalne opasnosti iz Severne Koreje. Dve mobilne rakete i deo THAAD elemenata su stigle u američku vojnu bazu u Južnoj Koreji početkom marta. Jedna THAAD baterija se sastoji od šest mobilnih lansera, 48 presretača,  AN / TPI-2 radarske i jedinica protiv požara i za kontrola.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang je tada rekao da se Kina protivi raspoređivanju odbrambenog sistema i da će "odlučno preduzeti neophodne mere da bi odbranila svoje bezbednosne interese", dodajući da će sve posledice koje proizađu iz toga snositi SAD i Južna Koreja.

Kina smatra da je THAAD sistem znatno izašao iz okvira potrebe za odbranom na Korejskom poluostrvu. Rusija rapoređivanje ovog sistema, takođe, smatra "direktnom pretnjom" po nacionalnu bezbednost.

Kina apeluje na SAD i Južnu Koreju da odmah zaustave postavljanje THAAD  raketnog sistema, izjavio je 14. aprila portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Geng Šuang, prenela je ovo, još jedno u nizu upozorenja kineske strane agencija Sinhua 14. aprila. Geng je ponovio da se Kina uvek protivi raspoređivanju THAAD sistema i da će preduzeti neophodne mere da zaštiti svoje nacionalno – bezbednosne interese i stratešku ravnotežu u regionu.

Raspoređivanje THAAD sistema ne doprinosi postizanju denuklearizacije na Korejskom poluostrvu, niti štiti stabilnost i mir na poluostrvu, rekao je Geng uz ocenu da je odluka SAD o raspoređivanju ovog raketnog sistema podigla više tenzija nego što olakšava situaciju na Korejskom poluostrvu.

sev-koreja-kim-vojnici-s

Lider Demokratske Narodne Republike Koreje Kim Džong Un sa tenkistima korejske narodne armije 1. aprila, 2017 (Sinhua / KCNA)

Poruke Pekinga Južnoj Koreji

Južna Koreja će sigurno snositi posledice ako izbije rat na poluostrvu. Seul nebi trebalo da podržava scenario kojim se tokom rata ruši režim u Pjongjangu i tako omogućava Jugu da ujedini poluostrvo. Kina se protivi upotrebi sile u rešavanju problema poluostrva, i ako konzervativne snage Južne Koreje deluje nemarno prema Severu to će im sigurno osvetiti, upozorava Global tajms.
U Komentaru Global tajmsa poziva se Seul da, umesto osujećivanja u postizanju konsenzusa zainteresovanih strana, učini više napora za smanjivanje tenzija kako bi se našao izlaz iz ćorsokaka u odnosima Vašington - Pjongjang i stvorili povoljnije uslovi za saradnju Pekinga i Vašingtona.
Računanje na konfrontaciju između Pekinga i Pjongjanga je sasvim sigurno samo san Južne Koreje koji se nikada neće ostvariti, piše u komentaru lista.

Poruke Kine Americi: Štap ne može bez šargarepe

Peking nikada neće podržati ili sarađivati sa Vašingtonom, kada je u pitanju sprovođenje rešenja koja uključuju upotrebu vojne sile protiv Pjongjanga. Niti će Vašington dobiti podršku Pekinga za mere koje uključuju direktno zbacivanje režima u Pjongjang, objavio je u svom uvodniku Global tajms 18. aprila.

Ovaj stav list je izneo povodom izjave potpredsednika SAD Majka Pensa koji je poslao Severnoj Koreji jasno upozorenje da ne testira odlučnost Trampove administracije, niti snagu američkih oružanih snaga. Pensova poruka "Era strateškog strpljenja je gotova" po oceni lista je „bez sumnje, najoštrija poruka koju je u poslednjih nekoliko decenija neki američki zvaničnik uputio Severnoj Koreji“.

Na Pensovo upozorenje da se Tramp nada da će Kina doneti potrebne mere koje bi dovele do promena u politici Severne Koreje i Trampovu poruku da ako Kina neće da se bavi ovim problemom - SAD i njeni saveznici hoće, Global tajms odgovara:

Peking će sarađivati sa Vašingtonom i držati se svojih principa. Peking će verovatno doneti strože mere protiv Severne Koreje, kao što je zabrana izvoza nafte. Čak postoji šansa da Peking takođe kaže "da" SAD – u potencijalnom nametanju finansijske blokade Severnoj Koreji. Međutim, napori Kine u poboljšanju saradnje sa SAD ni pod kakvim okolnostima se neće razviti u bilo kakvu vojnu akciju Kine protiv Severne Koreje. Kineski narod neće dozvoliti da njihova vlada ostane pasivna ako vojske SAD i Južne Koreje započnu rat i pokušaju da sruše režim u Pjongjangu. Kinezi neće dozvoliti da se tako nešto desi, a posebno ne na onoj zemlji gde se borila kineska dobrovoljačka vojska. To je zemlja prekrivena krvlju kineskih vojnika koji su se hrabro borili u ranim 1950-im. Osim toga, ne bi se dozvolila namera da Pjongjang bude preuzet od strane savezničkih vojski SAD i Južne Koreje jer bi to dramatično promenilo i geopolitičku situaciju na Korejskom poluostrvu, upozorava Global Tajms.

SAD ne bi trebalo da samo čekaju da se neko čudo desi u ovoj takozvanoj "prvoj fazi". Sankcije iz Pekinga neće inspirisati instant promene u odnosu na nuklearni program Pjongjanga. Osim toga, ako Vašington ne želi da ponudi fleksibilan stav koji garantuje sigurnost i mir, njegova drastična upozorenja i sankcije će verovatno gurnuti Pjongjang da se odupre kako najbolje može.

Kao što stara izreka podrazumeva, „štap“ i „ šargarepa" se moraju koristiti istovremeno kako bi ostvario željeni cilj.

Poruka Kine Trampu: Ne menjaj samo cipele već i stazu

Osnovni problem nuklearne krize u Severnoj Koreji je u protivrečnosti između Severne Koreje i SAD. Kina nema ključ da ga reši. Peking je dao svoj doprinos striktno prateći rezolucije Saveta bezbednosti UN. Vašington i Seul moraju da učine zajedničke napore sa Kinom kako bi Pjongjang uverili da još uvek može da zaštiti svoju zemlju i režim bez nuklearnog oružja, piše u uvodniku Global tajms 23. aprila.

„Iako je Severna Koreja je pod međunarodnim sankcijama, Pjongjang nije jedini koji je izazvao tenzije na Korejskom poluostrvu. Vašington bi takođe trebao da razmisli o svojim nedelima.

Predsednik SAD Donald Tramp je uvek govorio da je prethodna politika Bele kuće prema Severnoj Koreji bila greška, ali ono što se sada radi ne razlikuje ga od njegovog prethodnika Baraka Obame. Tramp neće doći do pravog odredišta, ako menja samo par cipela, dok nastavlja da hoda duž iste stare staze“, poručuje Global tajms.

Tenzije nastavljaju da rastu na Korejskom poluostrvu. Očekuje se dolazak američkog nosača aviona „Karl Vinson“ u korejske vode, a Pjongjang će verovatno sprovesti svoju šestu nuklearnu probu i takođe pokrenuti interkontinentalne balističke rakete. Bilo koja vrsta vanrednog stanja može da izbije na Korejskom poluostrvu u svakom trenutku, ocenjuje u uvodniku Global tajms 22. aprila.

List piše o kontradiktornim porukama SAD i podseća na Trampov tvit od petka da Kina, samo ako hoće, može da reši severnokorejski problem, kao i na ranije Trampovo pisanje na Tviteru: "Zašto bih ja nazvao Kinu valutnim manipulatorom kada rade sa nama na rešenju severnokorejskog problema". 

Tramp je takođe pokrenuo istragu navodnog dampinga oko čelika u pokušaju da se utvrdi da li uvoz iz drugih zemalja ugrožava nacionalnu bezbednost. To je očigledan primer kako „ne zna leva šta radi desna“ (ruka). Tramp je rekao da ta istraga "nema nikakve veze sa Kinom," dok sekretar za trgovinu Vilbur Ros povezuje istragu sa porastom uvoza kineskog čelika. Takve kontradiktorne primedbe sugerišu delikatan zaključak da Vašington podstiče Peking da pomogne, a otvara i druge opcije koje se mogu koristiti u slučaju da se očekivanja SAD ne ostvare. 

Još jednom Peking se našao u veoma teškoj situaciji. S jedne strane, Peking ulaže napore da ubedi Pjongjang da ga posluša. S druge strane, Kina je predložila "dvostruku suspenziju", inicijativu koja ima za cilj da Severna Koreja obustavi nuklearne i raketne aktivnosti, i da SAD i Južna Koreja u isto vreme obustave velike vojne vežbe, ali ni jedna od strana je ne sluša. Nijedna strana nije bila voljna da razmotri ništa izvan sopstvenog dnevnog reda, a takođe imaju oštro suprotstavljena očekivanja od Kine. Sadašnja situacija  samo osvetljava ogromne razlike između kineskog i Trampovog  rešenja.

Ako stroge sankcije ne mogu zaustaviti Pjongjang da razvija nuklearno oružje i balističke rakete, Vašington i Seul treba da duboko razmisle koliko su doprineli nuklearnoj opsesiji Pjongjanga. Ako Vašington odbija da ispita dublje problem i odgovara samo vojnom silom, reč koja nije korišćena više od pola veka na Korejskom poluostrvu će se vratiti - a ta reč je "rat". 

Poruke Vašingtonu i Seulu: Peking će vrlo brzo ilustrovati svoj stav na jasan način

“Kina je odlučno protiv angažovanja u ratu, ali to nije dovoljno. Kao i druge velike sile u svetu, ona uvek mora biti spremna za rat bilo koje vrste. Tada Vašington i Seul ne bi imali efektivnu mogućnost da ugroze Peking ratom, i sa više poštovanja bi uzimali u obzir predloge Pekinga“, poručio je Global tajms 22. aprila.
Sada bi bio pravi trenutak za Peking da informiše Vašington o svom prethodno utvrđenom stavu o izbijanju rata. Ako Pjongjang nepokolebljivo nastavlja svoj nuklearni program i, kao posledicu toga, Vašington pokrene vojni napad na nuklearna postrojenja Severne Koreje, Peking treba da se suprotstavi potezima diplomatskim kanalima, pre nego da se uključi kroz vojnu akciju.

Bilo bi u najboljem interesu Vašingtona da uzme u puni obzir visok nivo opasnosti zbog napada, koje bi nastale tokom osvete Pjongjanga prema Seulu. Takav osvetnički napad će biti pretežak za Vašington i Seul.
Ako oružane snage SAD i Južne Koreje ipak pređu Korejsku demilitarizovanu liniju u kopnenoj invaziji, kako bi uništili režim  u Pjongjangu, Kina će uključiti svoje alarme i odmah pojačati svoju vojsku. Peking nikada ne bi sedeo i mirno gledao kako strane vojne snage zbacuju režim u Pjongjangu. Ako to nije već učinio, Peking će relativno brzo ilustrovati svoju ukupnu poziciju na jasan način, kako Vašingtonu tako i Seulu.

Kina se protivi nuklearnom programu Severne Koreje, a takođe se protivi promeni statusa kvo na Korejskom poluostrvu putem vojne sile. Kina bi trebalo da blisko sarađuje sa SAD i svim povezanim partnerima kako bi se inspirisao Pjongjang da obustavi svoje nuklearne aktivnosti. Kina bi takođe trebalo da se drži svoje „donje crte“ do kraja, bez obzira na troškove. Sada više nego ikada, Kina ima moć da ostane nepokolebljiva u svojim stavovima, bez potrebe da savije kolena pod stranim pritiskom, a taj suštinski stav podržavaju milioni Kineza, piše Global tajms.

kina-proslava-stroj-s

Mornari postrojeni na svečanosti u Šangaju prilikom proslave 68. godišnjice od osnivanja mornarice i pred polazak tri vojna broda  u prijateljsku posetu u 20 zemalja 23. aprila 2017.

Si Đinping: Vojska da sledi komandu u bilo kom trenutku, u bilo kojim okolnostima

Kineske snage održavaju svoju standardnu operativnu spremnost i održavaju redovnu obuku duž granica između Kine i Demokratske Narodne Republike Koreje (DPRK), navodi se u saopštenju iz Informativnog biroa kineskog Ministarstva odbrane, prenela je kineska agencija Sinhua 22. aprila.

"Izveštaji nisu istiniti", piše u ovom saopštenju kao odgovor na medijske napise da Kina mobiliše bombardere i da je stavila vojne snage u stanje "visoke pripravnosti" zbog napetosti na Korejskom poluostrvu. Britanski Dejli mejl je, recimo, naveo da Rusija premešta trupe nakon izveštaja da je Kina navodno uputila 150.000 vojnika na svoju granicu sa Severnom Korejom.

Kako je Sinhua javila 22. aprila, kineski predsednik Si Đinping sastao se sa visokim oficirima tokom inspekcije Južne komande kineske vojske. Konstatujući da je 2017. godina od velikog značaja za partiju i državu, Si je pozvao kinesku armiju da „ojača ideološku izgradnju, borbenu gotovost i sprovođenje reformi“.

kina-si-vojska-s

Kineski predsednik Si Đinping, koji je i generalni sekretar Komunističke partije Kine (CPC) Centralnog komiteta i predsednik Centralne vojne komisije (CMC), sastao sa vojnim oficirima tokom inspekcije Južne komande Narodnooslobodilačke armije, 21. aprila, 2017. (Ksinhua / Li Banda)

"Mora se osigurati da vojska odlučno sledi komandu Centralnog komiteta KP Kine i armije u bilo kom trenutku, u bilo kojim okolnostima", rekao je Si, prenela je kineska agencija. Ovo  nije neobičan potez ali je moguće da su neke instrukcije vojsci, izvan onog objavljenog, ipak date.

Prvi u Kini izgrađen nosač aviona nije porinut u nedelju, povodom godišnjice osnivanja ratne mornarice Narodne oslobodilačke armije Kine, ali veruje se da se taj dan približava, objavio je Global tajms 24. aprila.

"Fotosi pokazuju da voda već dodiruje trup. Iako nije danas lansiran, to će biti za najviše nekoliko dana", rekao je Global tajmsu Čen (30), pomorski entuzijasta iz Jinhua, u pokrajini Zhejiang na istoku Kine.

Trenutno postoje 23 nosača aviona u službi 10 zemalja, od čega 10 pripadaju SAD, a četiri pripadaju Japanu (iako japanski brodovi samo nose helikoptere). Vlada se nada da će kineski novi nosač aviona povećati pomorsku snagu zemlje. Kineska mornarica je proširila svoju sposobnost ne samo da očuva priobalno područje zemlje, već i da obezbedi interese Kine u otvorenom moru, 68 godina nakon uspostavljanja mornarice Narodnooslobodilačke armije, kažu eksperti, objavio je Global tajms 24. aprila.

U nedelju je u Kini obeležena godišnjica osnivanja mornarice. Flota od tri kineske pomorska broda iz Šangaja se sprema za prijateljsku posete u više od 20 zemalja. U trenutku kada se razmatra i opasnost od rata, to je sve što je zvanično objavljeno o kineskoj vojsci.

kina-nosac-aviona-s

Pogled izdaleka na prvi kineski nosač aviona, domaće izrade, koji će uskoro biti porinut 

Poruke Severnoj Koreji

Severna Koreja ima dva glavna razloga da razvija nuklearno oružje i balističke rakete. Svesna je da kao slaba zemlja nema moć diplomatije a pri tom je zabrinuta od promene režima i zato na ovaj način pokušava da stekne bezbednost.

Međutim, razvijanje nuklearne i vojne tehnologije zahteva veliku sumu novca. Trka u naoružanju sa Vašingtonom i Seulom dovešće do još većeg pada ekonomije Severne Koreje, objavio je Global tajms 19. aprila posle najava iz Severne Koreje da će "obavljati više raketnih testova na nedeljnom, mesečnom i godišnjem nivou“.

Prema CNN-u, Severnu Koreju lansiranje raketa košta 1,3 milijarde dolara samo u 2012. U istoj godini, ekonomija zemlje proizvela je samo 40 milijardi dolara objavila je CIA (CIA World Factbook). Fiskalne mogućnosti Pjongjanga u razvoju nuklearnog oružja i balističkih raketa su ograničene. Usled jačanja sankcija UN prema Pjongjangu, potrošnja zemlje u ovoj oblasti će se neminovno smanjiti. 

„Jedini način da Severna Koreja opstane i postane jača jeste da razvije svoju ekonomiju. Blefiranje ili izazivanje drugih neće je odvesti nigde, osim što će joj biti još gore. Jedini izbor za Pjongjang je da se vrati na put denuklearizacije. Nadamo se da Pjongjang neće rasipati preostali strateški prostor“, piše u Global tajmsu.

Ako Severna Koreja obavi svoju šestu nuklearnu probu, Peking će nesumnjivo podržati UN u usvajanju oštrijih sankcije protiv Pjongjanga, uključujući naftni embargo. Kad Pjongjang zaustavi svoj nuklearni program, kinesko - severnokorejski odnosi mogu da se vrate u normalno stanje, poručuje Global tajms 23. aprila. 

Nuklearni program Severne Koreje ozbiljno utiče na mir i stabilnost u severoistočnoj Aziji i ugrožava glavne nacionalne interese Kine. Sprečavanje Pjongjanga da nastavi da razvija nuklearno oružje je prioritet Pekinga u severoistočnoj azijskoj politici, napisano je u istom tekstu od 23. aprila.

Nuklearno pitanje je u suštini problem koji postoji između Severne Koreje sa jedne i SAD i Južne Koreje s druge strane, ali nuklearne aktivnosti Pjongjanga ne smeju da ugroze Kinu. Predstojeća nuklearna proba potencijalno može biti opasna po severoistočnu Kinu i zdravlje stanovništva koje temo živi. Sankcije Pekinga u okviru UN će se pojačati, tako što će se dramatično smanjitie količina izvoza nafte Severnoj Koreji, piše list. Čini se da je Pjongjang voljan da plati takvu cenu zbog beskompromisnog stava oko svog nuklearnog programa, i da će to učiniti bez obzira na mišljenja ostatka sveta, upozorava list.

Severna Koreja je u nedelju zapretila da je spremna da potopi američki nosač aviona.

Stručnjaci za Global tajms procenjuju da postoji velika mogućnost da će Severna Koreja sprovesti šestu nuklearnu probu ili lansiranje rakete oko 25. aprila, na 85. godišnjicu osnivanja svoje vojske. Kina se i dalje se nada da će Pjongjang vrati za pregovarački sto, kažu eksperti, piše Global tajms od 24. aprila.

„Umesto nametanja oštrijih sankcija Severnoj Koreji, za koje se ispostavilo da su imale mali uticaj na nju, međunarodna zajednica treba da razmotri alternativu u rešavanju problema“, rekao je za Global tajms Đin Kianđi, direktor Centra za istraživanje Azije na Anbian Univerzitetu. "Kompromis može biti postignut ukoliko pet strana - Kina, SAD, Južna Koreja, Japan i Rusija mogu da obećaju Severnoj Koreji stabilnu političku situaciju, kao i ekonomski razvoj", rekao je Đin.

sev-koreja-raketa-s

Balistička raketa prikazana tokom vojne parade u centru Pjongjangu, 15. aprila, 2017. [Foto / Sinhua] 

Poruka Kine svim stranama

Od početka krize na Korejskom poluostrvu Kina se zalaže za mirno rešenje i upozorava da tenzije treba sprečiti pre nego što nepovratno iskliznu u vojni sukob.

Kineski predsednik Si Đinping i američki predsednik Donald  Tramp su telefonom razgovarali o Sevrenokorejskoj krizi. Si je istakao da Kina podržava denuklearizaciju poluostrva i održavanje mira i stabilnosti. On se zalažio za rešavanje problema mirnim putem i ukazao da je spreman da održava komunikaciju i koordinaciju sa američkom stranom po pitanju poluostrva. Ovo je nesumnjivo ublažilo brige svih strana koje su uključene u nestabilnu situaciju na poluostrvu, preneli su kineski mediji.
Kineski ministar inostranih poslova Vang Ji je upozorio je 15. aprila da niko ne bi pobedio ukoliko bi došlo do rata na  Korejskom poluostrvu, objavili su kineski mediji.

"Apelujemo na sve strane da se uzdrže od zapaljivih ili pretećih izjava i dela u cilju sprečavanja eskalacije situacije na Korejskom poluostrvu, pre nego situacija postane nepopravljiva", rekao je Vang. "Dokle god se dijalog odvija, zvanično ili nezvanično, preko jednog kanala ili više kanala, bilateralan ili multilateralan, Kina je spremna da pruži podršku svima njima", rekao je Vang, prenela je kineska državna TV.

Vremena ponestaje. SAD i Severna Koreja moraju da razgovaraju pre nego što bude kasno, objavila je Čajna dejli 18. aprila.

„Ne postoji garancija da će pretpostavljeni američki napad biti dovoljno precizan da zbriše sva nuklearna postrojenja u Severnoj Koreji, pre nego  Pjongjang pokrene nuklearni napad u znak odmazde, prenosi list tekst stručnjaka iz Centra za kinesko-američke odnose odbrane, Akademije vojnih nauka.

Ako se to dogodi, Demokratska Narodna Republika Koreja neće čekati da ispali svoje nuklearne projektile i hiljade haubica i raketnih bacača raspoređenih duž 38. paralele razgraničenja sa Republikom Korejom. Nikakvi odbrambeni sistemi, uključujući i američki protivraketni sistem THAAD, neće moći će da obezbedi zaštitu od takve kiše artiljerijskih granata. Raketa iz Pjongjanga bi mogla da uništi Seul i dosegne čak i Japan.

Razgovori su jedini način da se reši problem.

Ako su SAD mogle doći do sporazuma sa Kubom i Iranom, zbog čega ne mogu to da učine sa Severnom Korejom? Zato kineski predlog za suspenziju neprijateljstava vredi uzeti u obzir.

Peking je predložio da, kao prvi korak, DNRK zamrzne svoj nuklearni program ako, u zamenu, SAD zaustave svoje vojne vežbe sa Južnom Korejom. Predlog je uravnotežen jer ne traži bilo kakve jednostrane koncesije. Ako ni SAD ni Severna Koreja ne budu popustile, povećaće se rizik da situacija na Korejskom poluostrvu izmakne kontroli. Sada je Kina kamen-temeljac mira i stabilnosti na poluostrvu.

Severna Koreja nije Sirija. Ako SAD krenu u preventivni udar na Severnu Koreju, Pjongjang će napasti Južnu Koreju, Japan i američke snage stacionirane u ove dve zemlje. Šta više, rat neće biti blic već produžen, što će zahtevati mnogo energije od umešanih strana.

„U sadašnjoj situaciji, još je i dalje mala mogućnost da će SAD pokrenuti rat na poluostrvu. Međutim, zbog Trampove nepredvidivosti, teško je proceniti njegovu politiku prema regionu“, objavio je Global tajms mišljenje stručnjaka sa Liaoning univerziteta uoči posete američkog potpredsednika Majka Pensa Južnoj Koreji.

Kineski apel za glas razuma

Ministar inostranih poslova Kine Vang Ji pozvao je u nedelju na denuklearizaciju Korejskog poluostrva usred povećanih napetosti zbog severnokorejskih raketnih i nuklearnih programa. Vang Ji pozvao je sve strane da daju prednost glasu mira i razuma po pitanju Korejskog poluostrva, prenela je 23. aprila Sinhua.

Vang je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa grčkim kolegom Nikosom Kociasom rekao da je već dovoljno pretnji silom i konfrontacija i da u ovom trenutku "moramo da slušamo mirne i racionalne glasove." Dodao je da Kina možda nema rešenje za taj problem, ali je srećna zbog toga što sve više strana prihvata njeno gledište.

„Miroljubiva sredstva se moraju primeniti da se reši nuklearni problem Korejskog poluostrva, rekao je Vang. Iako ključ za rešenje nuklearnog problema Korejskog poluostrva nije u rukama Kine ona je iznela legitiman i razuman predlog o ovom pitanju, koji je naišao na razumevanje i podršku više zemalja“, rekao je kineski ministar. On je  dodao da Kina pozdravlja rešenja koja predlože druge zainteresovane strane ako ona sadrže iskreno zalaganje za mir.

Zašto je počelo, kako će se završiti?

Sjedinjene Države ne bi trebalo da insistiraju na bilo kakvim uslovima za direktne razgovore sa Severnom Korejom a predlog Kine "suspenzija za suspenziju" mogao bi da posluži kao osnova za dalje pregovore, izjavio je u nedavnom intervjuu za Sinhua američki ekspert Džoel Vit (Joel Wit), viši saradnik Američko - korejskog instituta na Univerzitetu Džon Hopkins.

Vit je, u intervjuu koji je objavljen 15. aprila, primetio da najnoviji porast napetosti na Korejskom poluostrvu izgleda zagonetno.

"Ne vidim zašto tenzije rastu", rekao je Vit. "Ne postoji ništa što se dogodilo u poslednjih mesec dana da bi bilo potrebno slanje grupe borbenih nosača aviona tamo, ili povećavanje tenzije".

Ako se ne može naslutiti zašto je ovog puta nuklerani program Severne Koreje izazvao ovoliko ratobornih pretnji, teško da se može pouzdano zaključiti i kakav će biti epilog.

Da li je otvoren kanal za dijalog?

Vit je u intervjuu za Sinhua ocenio da ponašanje DNRK nije iracionalno kako SAD misle. Glavni razlog za DNRK da krene sa programom nuklearnog oružja je "da se brani protiv onoga što oseća kao opasnost od SAD i američkih saveznika u regionu, Južne Koreje i Japana", rekao je Vit.

Pre dolaska na Univerzitet Džon Hopkins, Vit je radio kao viši savetnik od 1993. do 1995. godine Roberta Galučija, a zatim je bio  glavni američki pregovarač sa DNRK tokom nuklearne krize 1994. na Korejskom poluostrvu. Kasnije, Vit je postao američki zvaničnik zadužen za sprovođenje američko - severnokorejskog dogovora od 1995. do 1999. godine.

Vit smatra da ne bi trebalo da bude nikakvih preduslova za uspostavljanje "neformalnog sastanka" između Sjedinjenih Država i Severne Koreje. Tek posle prvog koraka obe strane će biti u mogućnosti da utvrde da li neformalni kontakt može da se razvije u formalne pregovore.

"Možemo da nametnemo sankcije, ali to stvarno neće ima efekta. Možemo zajednički zategnuti omču malo više, ali to nikada neće biti dovoljno", rekao je Vit. "Ono što bi bilo zadovoljavajuće jeste da se zategne omča, ali i da se otvori kanal mogućeg dijaloga".

Kineski predlog „suspenzija za suspenziju“ može  biti osnova za dalje pregovore, smatra Vit.

Da li je otvoren kanal mogućeg dijaloga? Ili je za to postojala mogućnost između 14. i 19. aprila, sudeći po tonovima u kineskoj štampi o dobrim odnosima Kine i SAD i američkoj izjavi da neče rušiti režim u Pjongjangu i da ne žele da se svađaju sa Severnom Korejom. Da li je ta mogućnost poslednjih dana negde nestala? Da li može da se vrati ili je pak rat poslednja reč?

ameri-nosac-karl-s

Nosač aviona američke vojske Karl Vinson 

Najnovija poruka Trampu

Sudeći po vesti koju je upravo objavila Sinhua može se zaključiti da SAD ozbiljno razmatraju jednostranu vojnu opciju bez saglasnosti SB UN a da kineski predsednik Si Đinping i dalje čini napore da to spreči.

Kineski predsednik Si Đinping i predsednik SAD Donald Tramp  u ponedeljak su telefonom razgovarali o bilateralnim vezama i situaciji na Korejskom poluostrvu, obećavajući blizak kontakt, putem različitih sredstava, da brzo razmenjuju stavove o najvažnijim pitanjima od zajedničkog interesa.
Kina se oštro protivi radnjama koje krše rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, rekao je Si, dodajući da se Kina  nada da će zainteresovane strane pokazati uzdržanost i izbegavti akcije koje povećavaju tenzije na poluostrvu.
Si je istakao da, ukoliko se strane sretnu na pola puta, mogu da reše nuklearno pitanje Demokratske Narodne Republike Koreje i denuklearizaciju Korejskog poluostrva. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...