Tilerson se pakuje za Moskvu

Petar Popović

Državni sekretar SAD i ministar Lavrov pokušaće da ispitaju uslove za eventualni susret Trampa i Putina
(foto, ruski i američki ministri spoljnih poslova Lavrov i Tilerson, 16. februara ove godine u Bonu)

Državni sekretar SAD Reks Tilerson dolazi sredinom iduće nedelje u Moskvu, potvrđeno je u sredu posle podne u Ministarstvu inostranih dela Rusije, nakon što je vest isturena na “internet-oglasnoj tabli” (sajtu) američkog Stejt departmenta.

Razgovoru Tilersona i ministra Sergeja Lavrova, koji dakle predstoji, prethodila je međutim žaoka, zabodena sa američke ali odmah i sa ruske strane – kroz “šalu” Tilersona pred ministrima NATO pakta, pre neki dan u Briselu, da je “za (rusko-američki) tango potrebno dvoje”, da se “s Rusijom i može zaigrati i iz toga možda nešto dobiti”, ali “ne i s Lavrovom, jer njemu ne dopuštaju”.

Bivši šef američkog Eksona, naftaš sa stažom u Rusiji, više je nego dobar lični poznanik i Lavrova i Vladimira Putina. Ali, uz pomoć verbalne paralele s “dopuštanjem” hteo je valjda da kaže da konce rusko-američke političke igre drži u rukama Putin, nikako ministar. Iz kojih razloga, nejasno je. Ali odgovor od Lavrova je stigao: “Meni je takođe mama zabranjivala da igram s dečacima”, poručio je domaćin Tilersona u sredu u Moskvi.

“Čuo sam da je razgovor te sorte vođen sa šefovima MID NATO 31. marta. Ako Reks Tilerson oseća da još ne može da igra sa svima, mi smo spremni da pomognemo. Iskusan je on čovek. Siguran sam da će brzo naučiti”, replicirao je sopstvenom izjavom Sergej Lavrov.

tillerson-on-russia

Reks Tilerson u januaru ove godine pred američkim senatorima odgovarao je na pitanja o mogućem sukobu interesa s obzirom na sankcije Rusiji i njegov prethodni rad u firmi Ekson mobajl

Ohrabreni saveznici SAD u NATO paktu

Veselo, znači. Ali kuda će se dalje s te tačke na ničijoj zemlji politički zamrznutih rusko-američkih odnosa? Horizont na tom pravcu je bez svetlosti. Šezdeset hiljada američke vojske se skupilo i skuplja u Evropi zbog pritiska na Rusiju. 

Navodno, forum ministara klijenata SAD u Paktu (ne mogu biti drugo ako Vašington ovako javno “vuče uši” zahtevajući da više plate za to što ih Amerika drži pod kišobranom!), nagradio je dosetku “s tangom” burnim aplauzom, (preneto je u ruskim novinama iz magazina Politico).

Moglo bi se biti i zloban i kazati, bio je to možda radije uzdah olakšanja u glavnom stanu NATO u Briselu. Da bi Tilerson prisustvovao, ministarski sastanak moralo je da se pomeri značajno unapred, za čitavu nedelju. Vest iz Vašingtona prvobitno – da državni sekretar ne može u Brisel, jer zauzet je poslovima oko posete Beloj kući šefa Kine Si Đinpinga, a i sprema put u Rusiju -  bila je skamenila birokrate vojnog saveza. Donela je zmiju sumnje pod košulju, da predsednik SAD Donald Tramp ipak pokazuje to što je i govorio – da “zastareli” NATO Americi nije više prioritet. Čim šef diplomatije SAD “nema vremena” za Brisel, a drži pred sobom fascikle Kine i Rusije.

nato-us-litvanija

Američki vojnici iz sastava NATO u Litvaniji, aprila 2016. godine

Tramp u zamkama

Srećom po tu kolonu, njen strah ne odgovara političkoj stvarnosti.

U međuvremenu, Trampu su u njegovoj tvit-politici eventualnog razgovora s Rusima, “vezane i noge i ruke” (“Antiruski korset oko Trampa”, Balkanmagazin).

Celi jedan lanac, sve novih i novih svedočenja u telima Kongresa o karakteru i dubini kontakta s Rusijom ljudi iz kruga predsednikovih predizbornih saradnika, ima za cilj da Trampovi oponenti u politci održe vatru upaljenom i, eventualno, spreme teren za impičment predsednika.

U tom smislu, Trampu su “noge i ruke vezane” i u odnosu na NATO – osim pasusa kojim se od članica - slabih platiša zahteva više para. Tilerson je prema tome razuverio Brisel, govoreći birokratiji pakta da nema osnova da strahuje, ukoliko se, dabome, uplati i novac.

U Poljskoj, da brane saveznike od “ruske agresije”

“Dopustite mi da već od svojih početnih opaski budem jasan:  privrženost SAD NATO paktu je jaka i taj savez ostaje temelj transatlantske bezbednosti”, izjavio je Reks Tilerson u Briselu.

“Mi podrazumevamo da je pretnja jednome od nas pretnja svima nama, i odgovarajuće ćemo reagovati. Podržaćemo sporazume koje smo sklopili da branimo naše saveznike”, citirao je državnog sekretara nemački Dojče vele.

Praktičan primer toga je činjenica da jedan bataljon SAD stiže u Poljsku u subotu 1. aprila, da predvodi jednu od četiri borbene formacije odvraćanja “ruske agitacije i ruske agresije”, citiran je Amerikanac.

U trenutku kada je vest dana - objava Stejt departmenta da državni sekretar pakuje kofer za Moskvu, tu njegovu izjavu treba uzeti za koordinatu u razmišljanju o mogućnom učinku. Zadatak ministra je da utvrdi ima li realno postojećeg dnevnog reda za eventualni susret šefova država, Trampa i Putina. I to će biti glavni politički tango.

U slučaju iznenađujućeg uspeha, Tilerson bi mogao da se sretne i sa Putinom, da bude primljen u Kremlju. Bilo bi to ohrabrujuće. Kao teme ministarskog razgovora, Stejt department je naveo stanje u Ukrajini, borbu s terorizmom, bilateralne odnose i druga pitanja, unutar kojih su Severna Koreja i Sirija.

U javnosti, ishod se čeka sa nestrpljenjem. Stanje normalnosti na istoku Evrope je privid. Događaji koji mogu u Ukrajini uslediti svakog časa brzo bi to mogli potvrditi.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...