Erdogan u Moskvi s Putinom

Petar Popović

Odnosi Turske i Rusije ponovo normalizovani i o tragičnom događaju u prošlosti neće se više govoriti, izjavio ruski saveznik u sirijskoj krizi
(Moscow, 10.03.2017 - razgovor predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana u moskovskom Kremlju)

Posle dve godine mučne pauze, obeležene ne samo ledenim pretnjama i prekidom trgovine nego, u jednom trenutku (posle obaranja ruskog ratnog aviona nad Sirijom), i opasnošću direktnog vojnog sudara – šef Turske, predsednik Redžep Taip Erdogan ponovo je u Moskvi, gde je u petak rekao da je Vladimir Putin njegov “dragi prijatelj”.

Formalni okvir ovog, po svemu prvorazrednog događaja, je “šesto zasedanje Saveta za saradnju” Rusije i Turske, na nivou lidera. Međutim, Erdoganov dolazak u Rusiju sve je, samo ne banalnost, izražena ovako protokolarnim naslovom. Jer, simbolišući geostrateški i geopolitički gabarit Turske – Erdogan je, u stolici naspram Putinove, prvorazredno značajan ruski sagovornik. I kao kontrolor vojnog prolaza u Crno more kroz Bosfor, i kao vođ iz kruga lidera NATO pakta nezamenljivo bitan za tu alijansu, i kao partner Nemačke koji je u Nemačku izgubio poverenje, i kao saradnik EU ubeđen da mu Evropa radi iza leđa i kao državnik-sused Rusije, angažovan s Moskvom i u ratu u Siriji i u potrazi za mirom u toj zemlji.

Rusija je suočena s politički izraženim neprijateljstvom Zapada na najširem frontu. Kremlj, prema tome, mora imati interesa da s Turskom pronađe razumevanje u svakoj od tih nabrojanih pozicija turskih problema i prerogativa.

 putin-edogan-moskva-

Moscow, 10.03.2017 - Vladimir Putin i Redžepa Tajipa Erdogana 

Saradnja resora vojnih

Putinov pokušaj da se između njega i gosta učvrsti međusobno poverenje je ono najvažnije što se u petak događalo iz debelih zidina Kremlja. Napredak u tom pravcu dokumentuje se podatkom da je ovo četvrti lični susret dvojice u godinu dana.

Sasvim logično, o “crvenoj niti” njihovog dijaloga, sastavljenoj od na početku nabrojanih okaca te vrlo važne uloge koju sa stanovišta Rusije ima Turska, u javnim izjavama lidera nema ni reči. Optimizam, kojim je prožeta atmosfera susreta, jedino je na osnovu čega se može nagađati da su se Putin i Erdogan u značajnoj meri razumeli i u stvarima o kojima nisu javno govorili.

Pozdravljajući gosta, Putin je iskazao zadovoljstvo što se rusko-turske “međudržavne veze obnavljaju, i još prilično brzim tempom” (objavljeno je na sajtu Kremlja a i u službenoj Rasijskoj gazeti). Šef Rusije je izjavio da njegova strana “aktivno radi u tom pravcu”.

Rusija i Turska su aktivne i “u rešavanju kriza u svetu, pre svega u Siriji”, rekao je Putin. “Vrlo je prijatno zapaziti kako niko nije očekivao da će se na nivou resora vojnih uspostaviti tako poverljivo-efektivan kontakt”, izjavio je šef Rusije.

Ilustrujući brzu rehabilitaciju rusko-turskih veza, domaćin susreta je zatim pomenuo obnovu trgovine, ekonomske saradnje različitog sadržaja, turizam, investicije, krupne projekte i mnogošta još u kontekstu teze.

putin-erdogan-kremlj-razgovor

Moscow, 10.03.2017 - razgovor Vladimira Putina i Redžepa Tajipa Erdogana u moskovskom Kremlju: Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan

Pomak napred u Siriji

Opet, Erdogan, pošto je Putina opisao kao “dragog prijatelja” – već pri dolasku je izjavio da se nada da će njegov susret sa predsednikom Rusije “pridoneti i razvoju situacije u regionu u celini”.

Šefovi dve delegacije su se nakon ovih pozdrava izolovali, posvetivši dalje trenutke sadržaju zbog koga su se zapravo i sastali. Delegacije dve strane produžile su za to vreme kontakt resorno, razgovorima kojima su dominirali energetika, investiciona izgradnja, trgovina, turizam i drugo.

Posle runde zatvorene za javnost, Putin i Erdogan su ponovo izašli pred predstavnike štampe.

Šef Rusije je izjavio kako se “pouzdano može zaključiti da su se naše zemlje vratile na put višestrane partnerske saradnje”. On je rekao da su domaćin i gost, u konsultacijama, najviše pažnje poklonili pitanju Sirije.

“Zahvaljujući Rusiji i Turskoj, uspelo se da počnu direktni pregovori između zaraćenih strana, u Astani”, izjavio je šef Rusije. “Usled usaglašenih akcija Rusije, Turske i Irana, u Siriji se primirje u celom poštuje. Bitno se snizio nivo nasilnih dejstava. Sporazumeli smo se s turskim kolegama da i dalje aktivno sarađujemo u borbi s terorističkim grupama, pre svega sa ISIL”, izjavio je šef Rusije.

Princip teritorijalne celovitosti

Putin je podvukao da “situacija u regionu nije jednostavna”. Dalje, rekao je da “nije izvodljivo da nas to ne uznemirava”, jer su okolnosti “izvor pretnje globalnog karaktera”.

Terorizam se može pobediti samo objedinjenim naporom, ocenio je Vladimir Putin.

“Potrebno je reći direktno – situacija ostaje složena: vrlo je mnogo faktora neopredeljenosti, protivurečnosti, i u regionu i u Siriji. Postoji oprezni optimizam da će objedinjeni napor i priključivanje drugih solidnih aktera, u tom smislu i SAD, efektivno pridoneti snaženju režima prekida vatre i omogućiti da se na osnovu toga pređe na široko političko regulisanje.”

Međutim, izjavio je šef Rusije – princip teritorijalne celovitosti mora se poštovati. “To je obavezujući uslov za potpuno regulisanje u Siriji.”

Kako u Siriji tako i u Iraku

“Kako u Siriji tako i u Iraku, teritorijalna celovitost je naš osnovni zadatak”, saglasio se predsednik Turske.

Erdogan je i sam podvukao da je dogovor o primirju postignut u Astani (u Kazahstanu) inicirao proces primirja u širem smislu, u regionu. A kao rezultat saradnje Turske i Rusije, uspelo se da se izvuku ljudi zatočeni tokom opsade Alepa.

“Mi želimo da stanovništvo produži da živi na svojim rodnim teritorijama”, izjavio je šef Turske. “Cilj nam je da dosegnemo odnose strateškog partnerstva”, rekao je govoreći o odnosima Turske i Rusije.

Obaranje ruskog aviona “tragedija”

“Na žalost, 2015. godine se dogodila tragedija”, izjavio je šef Turske, aludirajući na rušenje ruskog SU24 raketom turskog “fantoma”.

“To nas je ranilo i mnogo vremena smo izgubili”, rekao je Erdogan. “Ali uspelo je da prevaziđemo provokacione akcije i sve probleme”, rekao je. “Proces normalizacije je okončan i mi o tome nećemo više govoriti. Neophodno je uspostaviti međusobno poverenje i učiniti da politički dijalog bude od koristi ekonomiji”, izjavio je šef Turske.

Erdogan je pomenuo potencijal razmene između dve strane od sto milijardi dolara.

“Turska i Rusija produžavaju tesnu saradnju i to, bez sumnje, uznemirava neke krugove. Ali mi nećemo dejstvovati provokaciono i dopuštati da terorističke organizacije to pomrače”, izjavio je u Moskvi, posle razgovora s Putinom, šef Turske.

Turska, Rusija, SAD

Svakako, ne čekajući izjave, škrte onom na početku hronike pomenutom sadržajnom supstancom susreta Erdogan-Putin, posmatrači na Zapadu već pre događaja su izvukli zaključke o njegovom značaju.

“Putin koristi Tursku da ostvari sopstvene ciljeve”, glasi, primera radi, poruka u jednom od naslova nemačkog Dojče vele. Poenta je izraz onog što tom glasilu kazuje “turski vojni strateg” Metin Gurčan, objašnjavajući da Rusija pružajući ruku Erdoganu “nastoji da oslabi Zapad”.

Putin “se trudi da pridobije Tursku i ostvari cilj odbacivanja u stanje krize NATO”, jedna je od okosnica citirane ekspertize. Analizirajući raspored figura na šah-tabli u Siriji, sagovornik nemačkog glasila izvlači zaključak da, na terenu, Ankara neće biti u stanju da “podjednako udovolji i Vašingtonu i Moskvi”.

“A to upravo jeste ono što Putin želi: Ankara će pre ili kasnije morati da bira između SAD i Rusije, i Putin želi da pridobije Tursku za trenutak u kom će se to dogoditi”, izjavio je vojni stručnjak. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...