Putin i Tramp saglasni da se sretnu

Petar Popović

SAD i Rusija kreću zajednički na ISIL i spremaju agendu širih pregovora, nastojeći da se razumeju i prošire saradnju, saopštio Kremlj
(foto, Vladimir Putin i Donald Tramp, razgovarali u subotu 45 minuta telefonom)

Tokom 45 minuta razgovora telefonom, prvog posle stupanja izabranog šefa SAD na dužnost, predsednici Amerike i Rusije Donald Tramp i Vladimir Putin nagovestili su potencijalno novu stranicu u odnosima te dve sile, izjavom dobrih želja jednom i drugom narodu i odlukom da sednu za sto pregovora, čim službe jedne i druge strane usaglase vreme i mesto susreta.

Saglasno Kremlju (Kremlin.Ru), razgovor šefova država ukazao je na želju obe strane da aktivno sarađuju u stabilizaciji i razvoju odnosa “na osnovi konstruktivnosti, ravnopravnosti i uzajamnosti”. Tokom razgovora pomenuto je sve što je aktuelno od međunarodnih problema, “uključujući borbu s terorizmom, stanje stvari na Bliskom istoku, izraelsko-arapski konflikt, sfera strateške stabilnosti i neširenja, situacija u vezi sa iranskim nuklearnim programom i Korejsko poluostrvo”, rečeno je na sajtu Kremlja.

“Dotaknuti su, takođe, i aspekti krize u Ukrajini”, rečeno je.

“Uslovljeno je uspostaviti partnersku saradnju u tim i drugim pravcima”, naveo je Kremlj. Pri svemu tome, “dat je prioritet objedinjenom naporu u borbi s glavnom opasnošću – međunarodnim terorizmom”, rečeno je u ruskom saopštenju.

“Predsednici su se izjasnili za uspostavljanje stvarne koordinacije ruskih i američkih dejstava s ciljem da se razbije ISIL i druge terorističke grupe u Siriji”, rečeno je.

U razgovoru je podvučena “mogućnost uspostavljanja uzajamno korisnih trgovačko-ekonomskih veza između poslovnih krugova dve strane”, što bi moglo dodatno da koristi odnosima dve zemlje.

Donald Tramp je “zamolio da se prenesu želje ruskom narodu za sreću i napredak, primetivši da se narod SAD sa simpatijama odnosi prema Rusiji i njenim građanima”, saopštio je Kremlj. Sa svoje strane, Vladimir Putin je naglasio da “u Rusiji imaju analogna osećanja prema Amerikancima”.

Putin je saopštio sagovorniku da je Rusija tokom više od dva veka podržavala Ameriku, “bila joj je saveznik u dva svetska rata i sada gleda na SAD kao na najvažnijeg partnera u borbi s međunarodnim terorizmom”. Lideri su se dogovorili da ostanu “u regularnom ličnom konatktu”.

“Razgovor je protekao u pozitivnom i radnom ključu”, završna je rečenica u saopštenju Kremlja.   

putin-tramp-

Predsednici Amerike i Rusije Tramp i Putin nagovestili su potencijalno novu stranicu u odnosima te dve sile

Tramp plus radni štab

Rusko-američki razgovor zakazan je za podne po američkom vremenu. Ne mnogo pre tog časa, nagovešteno je da na američkoj strani, uz sagovonika ima i prisutnih saradnika. Ta vest “o prisustvu i trećeg” preneta je u Moskvi tipično “po kremljovski”. U subotu, ruska Kremlju bliska Rasijska gazeta objavila je “da ruska strana ne planira da u razgovoru Putin-Tramp sa ruske strane učestvuje još neko”. Novost je puštena posredstvom sekretara Kremlja za štampu Dmitrija Peskova:

“Peskov prokomentarisao plan SAD - uključiti Pensa u razgovor Putina i Trampa”, glasio je naslov. Peskov “je na taj način prokomentarisao izjavu Bele kuće da će, sa američke strane, u razgovoru takođe učestvovati potpredsednik SAD Majk Pens”, objavila je RG.

Kasnije, kada je u javnost data prva fotografija, video se uz Trampa ne samo Pens, nego celi mali štab saradnika.

Tramp je podigao slušalicu sedeći za stolom u Ovalnom kabinetu, videlo sa na fotografijama. Na snimku su se videli potpredsednik Majk Pens, savetnik za nacionalnu odbranu Majkl Flin, šef administracije u Beloj kući Rajans Pribas, viši savetnik Stiven Benon i šef za štampu Šon Spajser.

Prisustvo čitavog malog foruma potvrdilo je značaj ovog prvog dijaloga na relaciji Vašington-Moskva, makar i telefonom.

tramp-1-pens-putin-

Washington, 28.01.2017 - američki predsednik Donald Tramp razgovarao je danas putem telefona sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, iz Ovalne sobe u Beloj kući: Donald Trump, Reince Priebus, Mike Pence, Sean Spicer, Michael Flynn 

Ruski kratki scenario

Dan ranije, Peskov je “otkrio podrobnosti” predstojećeg razgovora, donela je Rasijskaja gazeta. Putin će “američkom kolegi čestitati stupanje na dužnost”. Zatim, “lideri će izneti jedan drugome gledišta o stanju odnosa” dve zemlje. “Ali jedva da treba očekivati razgovor o takvim ptitanjima kao što je Ukrajina”, rečeno je povodom agende.

Putin će prvo čestitati, a kakva je praksa – obično se u takvim situacijama kažu reč-dve o odnosima zemalja, protumačeno je.

Očigledno, kod Rusa, čabar hladne vode je spremljen i ostavljen pri ruci, u nastojanju da se eventualno prevelika očekivanja od ovog jednog razgovora “privedu bliže stvarnosti”. 

peskov-s.

Dmitrij Peskov

O Japanu, promtno

Izjavu Bele kuće prenele su ruske RIA novosti, uz napomenu da će Tramp, pre nego što se čuje sa Putinom, imati još dva za “novo postrojavanje” važna telefonska razgovora – s  liderom Nemačke Angelom Merkel i sa premijerom Japana Sindzo Abeom. U svetu “s Trampom”, obe nacije dobijaju ključnu ulogu – Nemačka u pokušaju da se očuva EU, čak i u odsustvu američke doskorašnje privrženosti tom bloku, a Japan, u svojstvu potencijalno još jačeg saveznika SAD, naspram Kine. Njen dalji uspon Tramp će svim sredstvima zadržavati.

Karakteristično, pošto su “telefon-događaji” usledili i prošli, brzo se pojavila vest o ishodu uspešnog američko-japanskog dijaloga. Razgovor Trampa i Abea krunisan je odmah dogovorenom posetom premijera Japana Americi, već 10. februara, takoreći za koji dan. Čak je Tokio odmah nagovestio i sastav japanske ekipe “za odlazak u goste” koji sam za sebe kazuje. Uz premijera, na put u Vašington će poći ministar finansija Japana, ministar trgovine i ministar ekonomije. Potvrdili smo “važnost američko-japanskog saveza”, izjavio je Sindzo Abe.

tramp-2-putin-

Washington, 28.01.2017 - američki predsednik Donald Tramp razgovarao je danas putem telefona sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, iz Ovalne sobe u Beloj kući

Pokušaj Tereze Mej

Rusko-američki dijalog telefonom iščekivan je uz grozničavo nagađanje zapadne štampe.

Dan ranije u Beloj kući je bila primljena premijerka Britanije Tereza Mej, u grozničavom nastojanju Londona da se dokaže izuzetnost britanskog prijateljstva sa Amerikom. Mimo toga, gošća je uložila trud, dabome, u meri u kojoj to dopušta značaj Britanije na Trapovoj skali političkih vrednosti – da savetuje veliku rezervisanost u odnosima SAD i Rusije, da se baš ne kaže privrženost relacijama Hladnog rata.

Gardianov Dejvid Smit iz Vašingtona, javio je o tome s mesta događaja. Tramp i Mej afirmisali (tradicionalno) “specijalne odnose” SAD i Britanije, međutim, ostavili “utisak nesaglasnosti” o sankcijama. Tramp nije podržao britansku privrženost zadržavanju sankcija, objavio je Gardian.

Dejvid Smit saopštava utisak da su domaćin i gošća “studiozno” pazili da se ne zapazi “nesaglasnost” o Rusima.

“Obavešten sam da je zakazan razgovor, videćemo šta će biti”, citiran je u Gardianu Tramp. “Ako je o sankcijama, rano je govoriti o tome, ali mi gledamo da imamo odlične odnose sa svim zemljama, u idealnom slučaju. Što se neće obavezno i dogoditi.”

“Za nevolju, možda se s mnogim zemljama neće dogoditi... Ali ako bi smo mogli imati odlične odnose sa Rusijom, i Kinom, i svim zemljama, ja sam sasvim za to, to bi bilo izvanredno dobro. Nema garantija, ali ako možemo, bilo bi pozitivno, ne negativno”, citiran je.

Reč je o delovima Trampovih odgovora na pitanja štampe, posle američko-britanskih razgovora, a pitanja su postavljana u najširem tematskom rasponu, tako da je sadržaj koji se tičke “rusko-američke teme” neizbežno iz izjavnih “zakrpa”.

To nije bilo dovoljno da bi se naslutilo čega će se ticati i u kom pravcu će teći predstojeći razgovor.

tramp-tereza-mej-s

Vašington, 27.01.2017 - konferencija za novinare američkog predsednika Donalda Trampa i britanske premijerke Tereze Mej

O Rusiji, unapred ni dobro ni rđavo

“Ako je reč o Putinu i Rusiji, neću reći dobro, rđavo, ili svejedno – ne poznajem gospodina. Nadam se da ćemo imati fantastične odnose. Mogućno je, ali mogućno je takođe i da nećemo. Videćemo šta će se dogoditi (... ) Ja ću zastupati američki narod vrlo, vrlo snažno, vrlo silovito i, ako imamo odlične odnose sa Rusijom i drugim zemljama, i ako zajedno krenemo na ISIS – to zlo se mora zaustaviti – to bih smatrao dobrom stvari, ne rđavom”, citiran je u Gardianu Donald Tramp, sa konferencije za štampu na kojoj se pojavio sa Terezom Mej.

Nije bilo ipak nikakvih nedoumica, te time ni ohrabrenja za predsednicu britanske vlade da pitanje odnosa SAD i Rusije zadrži na koloseku neprijateljstva i unapred pretpostavljenog antagonizma prema Moskvi.

Sve što je Terezi Mej u ovoj prilici još mogla bilo je da doslovno isprovocira Trampovu podršku NATO paktu:

“Gospodine predsedniče, ja mislim, Vi ste potvrdili da ste 100 odsto uz NATO?”

“Istina”, potvrdio je “tihim glasom” Donald Tramp.

Danilovgrad s neba u Gardianu

Gardianov Šon Voker, komentarisao je predstojeći dijalog iz Moskve, uz krajnje neočekivanu ilustraciju članka fotografijom jednog “bilborda” s likom Trampa i Putina – u Danilovgradu, u Crnoj Gori. Fotografija je autorsko delo Steva Vasiljevića, reportera Rojtersa, i sa stanovišta “slika i prilika” Balkana, komentar joj, reklo bi se, nije potreban – a nema sumnje da je takvim ilustrovanjem članka iz Moskve nešto hteo i Gardian (“Putin and Trump set for phone call as US president considers lifting sanctions”, The Gardian, UK) .

“Diplomati i političari u mnogim svetskim prestonicama će s napetošću posmatrati razgovor, s obzirom da Trampova pozitivna retorika o Rusiji preti da prekine zapadni konsensus o održavanju pritiska na Moskvu zbog njene intervencije u Ukrajini”, komentarisao je Voker već u prvom pasusu teksta svog ruskog raporta, pa dodaje kako taj događaj iščekuju bez daha i mnogi američki senatori, i među njima i pojedini republikanci “duboko zabrinuti” zbog mogućnog približavanja Moskve i Vašingtona.

Nema ničeg novog, ali citira ono Trampovo ključno – sve opcije su na stolu!

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...