Ponovo pogubljenja u Bahreinu, protesti i sukob s policijom

D. Ćirović

Demonstranti su se još jednom sukobili sa snagama sunitskog režima u Bahreinu, koje su odgovorile suzavcem i gumenim mecima. Novi talas nezadovoljstva izazvala je najava izvršenja smrtne kazne nad dvojicom mladića kojima je, kako se tvrdi, priznanje iznuđeno mučenjem. Ovo je samo jedan u nizu primera represije i političkih progona u zemlji, ističe šiitska opozicija
(foto, Ulične demonstracije u Barbaru u Bahreinu 20. januara - PresTV)

Desetine demonstranata u Bahreinu sukobilo se sa snagama režima zbog još jedne odluke tamošnjih vođa da osude političke disidente i prodemokratske aktiviste. Ponovo se pominje da će doći do novih pogubljenja, te su protestanti u ponedeljak izašli na ulice u gradu Maameru, koji se nalazi na oko 15 kilometara od prestonice Maname, palili gume i bacali „molotovljeve koktele“ na policijske patrole. Režimske snage su uzvratile suzavcem i gumenim mecima.

Hjuman rajts voč je, u međuvremenu, izrazio bojazan da će još dvojica bahreinskih aktivista biti pogubljeni.

„Bahrein ne sme ni pod kojim uslovima da pogubi još dvojicu mladića, naročito kada postoje dokazi da se do priznanja krivice došlo mučenjem i nečuvenim osudama“, rekao je Džo Stark, zamenik direktora HRV-a za Bliski istok.

Protestna šetnja u Dirazu  šeika Ali Salmana

Protestna šetnja u Dirazu uz postere opozicionog lidera šeika Ali Salmana 2016. (AFP-PresTV)

Priznanja iznuđena mučenjem

Naime, iranska stanica PresTV piše da su 29. decembra 2014. Mohamed Ramadan i Husein Ali Mosa osuđeni na smrtnu kaznu zbog navodnog učešća u postavljanju bombe u februaru te godine u gradu Muharaku, gde je tokom eksplozije poginuo jedan policajac. Nekoliko meseci posle njihovog hapšenja, aktivisti za ljudska prava u Bahreinu rekli su Ramadanovoj porodici da je on mučen i da mu je iznuđeno priznanje za nedela koja nije počinio.

Ovo neće biti usamljen slučaj. Jer, Abas al Samea (27), Sami Mušaima (42) i Ali al Singace (21) pogubljeni su streljanjem 15. januara. Smrtna kazna izvršena je nedelju dana posle izricanja presude zbog optužbi da su učestvovali u ubistvu trojice policajaca, uključujući i oficira iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, u selu Al Daih na severu zemlje u martu 2014.

Sukob s policijom u Sitri

Sukob s policijom u Sitri u februaru 2016. (Rojters-PresTV)

Vašington ukorio režim u Manami

Čak su i Sjedinjene Američke Države, najjači saveznik režima kraljevske porodice Al Kalifa, kako navodi PresTV, ukorili Bahrein zbog pomenutih egzekucija.

„Videli smo da su osuđeni bili žrtve mučenja i da se dokazi koji su upotrebljeni protiv njih, temelje na iznuđenim priznanjima“, rekao je portparol Stejt departmenta Džon Kirbi.

U međuvremenu, opoziciona Al Vafa islamska partija najavila je prošle nedelje da će „morati da uzme oružje u ruke, s obzirom da je to izgleda jedini legitiman način da se ispune politički ciljevi“. Lider stranke Sajed Morteza al Sanadi je istakao da Al Vafa ulazi „u novu fazu“, s jedne strane će organizovati proteste na ulicama, „a s druge će držati prst na obaraču“. On je naznačio da partija već šest godina pokušava da apeluje na kraljevsku porodicu i čitav svet da se smiri situacija u zemlji, a da zauzvrat nisu dobili „ništa do suza“.  

Antirežimski protesti održavaju se u Bahreinu gotovo svakog dana još od februara 2011. kada je izbio prvi „arapski ustanak“ u ovoj zemlji. Aktivisti zahtevaju da sunitska Al Kalifa porodica preda vlast i prepusti je nekome „ko će predstavljati sve Bahreince“. Treba podsetiti da je Bahrein većinski šiitska zemlja, a da je na čelu sunitska kraljevska porodica, kojoj često u pomoć priskaču sunitske monarhije iz Zaliva. Tako se dogodilo da je tokom protesta 2011. godine Saudijska Arabija poslala svoje trupe na poziv bahreinskog kralja, da uguši ulične demonstracije u Manami.

Skup Nabela Radžeba 2015.

Skup solidarnosti ispred kuće aktiviste za ljudska prava Nabela Radžeba 2015. (AP-PresTV)

Uhapšeni šiitski vođa i aktivista za ljudska prava

Šeiku Isi Kasimu, šiitskom duhovnom vođi u Bahreinu, oduzeto je državljanstvo u junu prošle godine zbog optužbi da je koristio svoj položaj kako bi „služio stranim interesima i promovisao verske razlike i nasilje“. Početkom januara suđenje mu je još jednom odloženo. Kasim je od podizanja optužbe zatvoren, a suđenje se uporno odlaže uz obrazloženje da još nije doneta „konačna odluka“ po pitanju njegovih „nedela“. I selo Diraz, gde je živeo, pod opsadom je policije skoro šest meseci, a na ulicama se konstantno organizuju protesti podrške.

Treba napomenuti i da je aktivista za ljudska prava Nabel Radžab u zatvoru zbog komentara preko interneta u kojima je navodno „uvredio vladajuću Al Kalifa porodicu i Saudijsku Arabiju“. Suđenje treba da počne ove nedelje. Radžab je osnivač Bahreinskog centra za ljudska prava i optužen je da širio „neistine i glasine u vreme ratnih sukoba“. Ukoliko bude osuđen, preti mu kazna od 15 godina zatvora. Uhapšen je u junu prošle godine zbog kritika koje je objavio na svom Tviter profilu. Držan je u samici tri meseca, te je krajem novembra 2016. odvezen u bolnicu zbog problema sa srcem. Njegove kolege tvrde da je u zatvoru mučen, a građani se organizuju u skupove solidarnosti ispred njegove kuće. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...