Zaliv ne odustaje od rata u Siriji, dok god ne padne Asad

D. Ćirović

Bogate sunitske monarhije nastaviće da finansiraju pobunjeničke sirijske grupe – čak i ako one budu isterane iz Alepa i pretrpe sveopšti poraz, kao i po cenu stotina hiljada stradalih u sukobima – jer su se u građanski rat u Siriji i uključile kako bi bio smenjen režim Bašara al Asada. Nadaju se „odlučnijoj“ pomoći Donalda Trampa i Zapada, za razliku od „mlakih“ stavova Baraka Obame
(Povređeni civili tokom sukoba u Bab al Najrabu u istočom delu Alepa 24. novembra, AFP-Al Arabija)

Zalivske zemlje neće tek tako odustati od podrške sirijskim pobunjenicima, koji su podeljeni u različite grupe od početka petogodišnjeg građanskog rata, a koje Zapad uzima za predstavnike opozicije, takozvane „umerene borce“, dok ih arapske monarhije „guraju u prvi plan“ kao alternativu režimu Bašara al Asada.

Ma koliko se dovodila u pitanje podrška grupama, od kojih su neke tokom prethodnih godina čak čitave prelazile u redove ekstremista (sirijskog ogranka Al Kaide, Al Nusra fronta, ili džihadističke organizacije Islamska država), i bez obzira na to što izveštaji s terena pokazuju da je gomila njihovog oružja ipak završila u rukama terorista, Zaliv nije spreman da odustane od svrgavanja vlasti u Damasku. Bogate arapske monarhije će nastaviti da podržavaju pobunjenike, „čak i ako je sva prilika da im se sprema poraz“, piše portal Midlist monitor.

Opozicione grupe su u poslednjih nekoliko nedelja bile prinuđene da napuste većinu delova grada Alepa, nekada najvećeg sirijskog grada, a držali su istočna naselja još od 2012. godine. Poraz u Alepu za njih će značiti da su izgubili poslednje veliko urbano uporište. Pobunjenici su izgubili i važna sedišta u okolini Damaska, „a Asad izgleda da je sada bliži pobedi nego ikada pre, otkad su protesti protiv njega prerasli u oružane sukobe“. Ovo je bacilo vođe muslimanskog sunitskog sveta u razmišljanje, jer godinama se zalažu za svrgavanje Asadovog režima i zarad toga podržavaju opozicione grupe i rat u kojem su stradale stotine hiljada ljudi, navodi portal.  

Tereza-Mej--saudijski-kralj-Salman

Britanska premijerka Tereza Mej sa saudijskim kraljem Salmanom u Bahreinu 7. decembra (Rojters-Al Arabija)

Koordinacioni centar u Turskoj

Tokom većeg dela sukoba, zemlje poput Saudijske Arabije i Katara naoružavale su umerene pobunjenike, kako ih je Zapad nazvao, i to kroz koordinacioni centar smešten u Turskoj, objavljuje portal. Oni su pružili i diplomatsku pomoć opozicionim grupama koje sebe smatraju alernativom režimu u Damasku, i ohrabruju ih da prihvate samo ono konačno rešenje krize, koje će uključivati i ostavku Bašara al Asada.

Iako opozicija deluje sve slabije, analitičari u regionu tvrde da bogati Zaliv ne planira da od njih odustane. Čak i ako pobunjenici izgube uporišta u gradskim, važnim oblastima, Zaliv će nastaviti da naoružava grupe u ruralnim delovima. Sunitske monarhije koje smatraju da Asada sponzoriše šiitski Iran, njihov najveći rival, pokrenule su pre dve godine i vazdušnu intervenciju na Jemen, i tako otvorile još jedan front protiv tamošnjih šiitskih Huta, koje navodno takođe podržava Teheran. Time se produbljuje interes da se rat u Siriji nastavi, čak i ako pobeda bude van domašaja, ističe publicista Khaled al Dakil za Midlist monitor.

Sve oči uprte u Zapad

Zalivske zemlje se nadaju da će ih podupreti Vašington, naročito u svetlu promene administracije u SAD. Odlazeći predsednik Barak Obama po njihovom mišljenju bio je previše neodlučan i nije se posvetio vojnoj operaciji protiv Asada, a i prema Iranu se pokazao kao prilično „mlak“, objašnjava Dakil. Zato se sada nadaju drugačijoj politici od Donalda Trampa. Iako je do sada davao pomešane signale po pitanju američkih planova na Bliskom istoku, od Trampa se ipak očekuje da bude „tvrđi“.

Tako je predsedavajući Šura veća Saudijske Arabije zadužen za bezbednost Saud Humaid Asubaji nedavno istakao da zvaničnici iz Rijada čekaju Trampovu reakciju na situaciju u Siriji. Zaliv veruje da bi odlučniji Obamin stav doveo do sasvim drugačijeg ishoda u ovoj zemlji, dodao je Asubaji. Obama je „pretio“ da će pokrenuti vojnu akciju protiv Asada posle optužbi za korišćenje hemijskog oružja 2013, ali je u poslednjem trenutku otkazao ovaj poduhvat kada je Asad, pod uticajem Rusije, pristao da dozvoli međunarodnim inspektorima da posete sirijska hemijska postrojenja.

pobunjeničke-snage

Pripadnici pobunjeničkih snaga među ruševinama (AFP-Al Arabija)

Iran diktira akcije Zaliva

Katarski diplomata, koji je želeo da ostane anoniman, objasnio je da su arapske države prevashodno svoj stav formirale u odnosu na Teheran.

„Ponašanje Irana diktira akcije i planove Zaliva. Da je Iran otvoreniji za saradnju, to bi smanjilo brige i usporilo vojnu eskalaciju u regionu. Ali, ako Teheran nastavi da se meša u unutrašnju politiku drugih zemalja, arapske zemlje će ubrzati vojne napore da bi zaustavile širenje njegovog uticaja“, naveo je on, a objavljuje Midlist monitor.

Činjenica da se pobunjenicima smeši sve izvesniji poraz, navodi portal, znači da će arapske vlade tražiti krivca za takav ishod. Pojedini analitičari smatraju i da je podeljenost među sunitskim monarhijama i dovela do opadanja efikasnosti pobudnjeničkih boraca. Naime, Saudijska Arabija i Katar povremeno su čak podržavale različite grupe. Egipat, najmnogoljudnija arapska zemlja, počela je da „menja stranu“ poslednjih meseci, pa je tako javno pružila podršku Asadu, na zaprepašćenje Rijada, koji je godinama „upumpavao“ milijarde dolara u egipatsku ekonomiju. Upravo činjenica da Zaliv nije imao jedinstven stav, umanjio je njegovu ulogu u sirijskom sukobu, zaključuje portal. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...