Sumnjivo lice američkih izbora

Petar Popović

Protivnici Donalda Trampa zovu na uzbunu jer je njima neomiljenu ličnost budućeg predsednika do vlasti dovela - Rusija
(Ko veruje da su ruskli hakeri po nalogu Putina, omogućili pobedu Trampu na američkim predsedničkim izborima? fotomontaža Businesinsider. com)

Kao i uvek, američki Tajm kreće u susret Božiću s koricama na čijem je udarnom mestu Tajmov izbor “ličnosti godine”. Ove godine, “ličnost” je Donald Tramp, novoizabrani predsednik SAD u iščekivanju da preuzme dužnost. Gardianov Džonatan Fridland, međutim, piše – “ličnost” ne bi trebalo da bude Tramp već Vladimir Putin. Autorova sugestija kipti cinizmom, ali Fridland samo zastupa ono što i čitav “anti-trampovski” deo elite u američkoj vlasti – da su SAD u Trampu dobile predsednika kojeg je na vlast “doveo” Putin.

putin-trump-cnn-s

(fotomontaža CNN)

Glavna američka tema – zgodna za filmovanje

U drugoj deceniji prvog veka tekućeg milenijuma čovek, hteo-nehteo, dnevno titra između stvarnog opipljivog i stvarnog neuhvatljivog – nečeg što je proizvedena stvarnost. Kojoj od te dve stvarnosti pripada tvrdnja da su ruski “hakeri” izveli “sajber-prepad” na SAD, da su iz elektronski zbrinute arhive izvukli fascikle štetne za kandidatski integritet Hilari Klinton, i da su u kritičnom trenutku izborne kampanje, taj tako pribavljeni plen prepustili uvidu američkih birača?

Kremlj je tobože tim putem osujetio da izbore dobije Klinton, a pomogao je da ih dobije Tramp. Rusija veruje u bolje razumevanje sa SAD, ako na čelo SAD dođe Tramp.

Neko bi rekao, zgodno za film, ali epizoda nije film. Tvrdnja da su SAD dobile predsednika po ruskom izboru bila je minulih dana američka glavna tema i u krajnje ozbiljnim listovima, za kakav važi Vašington post.

trump_obama-bbc-s

Tramp i Obama, 10. novembra 2016. u Beloj kući, foto BBC

Obama zatražio bezbednosni izveštaj

U petak, predsednik Barak Obama zatražio je da mu FBI, CIA i drugi u obaveštajnoj zajednici SAD dostave “pregled cajber-napada i spoljnog mešanja u nedavne predsedničke izbore”, saopštila je Liza Monako, predsednikova savetnica za unutrašnju bezbednost. Predsednik je od bezbednosne zajednice zatražio “potpun izveštaj o tome šta se dogodilo tokom izbornog procesa 2016”, izjavila je Monako.

Savetnica je rekla da Obama očekuje da mu se izveštaj podnese “pre nego što on 20. januara napusti, a Donald Tramp preuzme predsedništvo”.

Izveštaj će biti odaslat različitim instancama a i zakonodavcima u Kongresu, citirana je Liza Monako.

Krivi su ruski hakeri?

Po štampi, matica sumnje sledi iz pravca Centralne obaveštajne agencije (CIA).

“CIA veruje da je Rusija intervenisala da pomogne da Donald Tramp osvoji predsedništvo”, navodi nemački Dojče vele, prenoseći američke medije. Jedan od medija je i Vašington post.

Po sugestijama propuštenim u štampu, Kremlj nije težio da samo potkopa američki izborni proces, nego “da jednog kandidata favorizuje nad drugim”. Dakle, Trampa naspram Hilari Klinton.

“Cilj Rusije je bio da Tramp bude izabran”, protumačena je natuknica američkih bezbednjaka štampi. Navodno, odsek SAD za unutrašnju bezbednost i direktorat Nacionalne obaveštajne službe još pre izbora su saopštili da je “Rusija orkestrirala sajber-napade da potkopa izbore”.

“Ruska vlada usmerila je nedavne e-mail poruke ličnosti i institucija SAD, uključujući i političkih organizacija SAD. Ta krađa i obelodanjivanje namenjeni su uplitanju u izborni proces SAD”, citirano je iz upozorenja obaveštajnih agencija.

Epizoda “usmeravanja” tiče se poznatog dosijea o navodno bezbednosno rizičnom tretmanu službene e-pošte u komunikacijama Hilari Klinton, puštenog u javnost uz pomoć VikiLiks-a. Autori navoda o sajber-napadu smatraju da je poduhvat VikiLiks-a inspirisala Rusija.

putin-trump-assange-

Putin u Moskvi, jula, Asanž na terasi ekvadorske ambasade u Londonu, februara i Tramp u Kllivlendu jula, ovu fotomontažu magazin Tajm objavio je još 27. jula 2016.

Mogao je biti bilo ko

Predsednik-izabranik odbacio je navode kao neutemeljene.

“Ne verujem da su se uplitali”, izjavio je Donald Tramp u intervjuu Tajmu. “Mogla je biti Rusija. Mogla je biti Kina. A mogao je biti i neki momak, iz stana u Nju Džerziju”, izjavio je izabrani kandidat Tajm-magazinu (citirano po AP, AFP i Rojtersu).

Snažan je utisak da se u celoj aferi najmanje uzbuđuje Donald Tramp, a najviše demokrati iz tabora koji je izgubio izbore.

Bez obzira šta Tramp misli, priča o Rusima i Trampu dobija krila. Gardian u nedelju navodi kako “unutar obaveštajnih agencija SAD” narastaju napetost i bojazni, s obzirom da je “Tramp javno odbacio ne samo navode već i osnovnu kompetentnost obaveštajnog aparata”. List potkrepljuje navod citiranjem Roja Vajdena, predstavnika Demokratske stranke iz Oregona u komitetu Senata za obaveštajne službe koji poziva na budnost. Trampov prelazni tim “pokušava da diskredituje celu obaveštajnu zajednicu”, optužuje senator.

Reč je o saopštenju tranzicionog tima u kome o agenciji CIA stoji: “To su oni isti ljudi koji su govorili da Sadam Husein ima oružje za masovno uništenje.” Ovo upozorenje protumačeno je kao atak na CIA. A zapravo, reklo bi se, strahuje se od Trampovih imenovanja funkcionera, jednom kada izabrani predsednik preuzme dužnost.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...