Trampov “general Paton”

Petar Popović

General Džejms Matis, s nadimkom Besni pas, glavnokomandujući američkom vojnom invazijom na Avganistan i Irak, predložen za novog ministra odbrane. Šta će biti s Trampovom “ruskom politikom”?
(foto, Donald Tramp i Džejms Matis)

Predsednik SAD “u iščekivanju”, početkom novembra izabrani Donald Tramp, fiksirao je koncem nedelje koja je za nama prvi i možda najvažniji od tri ključna stuba nove administracije – predstavio je javnosti svog kandidata za mesto američkog minstra odbrane. Šef Pentagona (državni sekretar za odbranu), državni sekretar za spoljnu politiku (ministar spoljnih poslova) i savetnik predsednika za nacionalnu bezbednost, ne samo što su desna ruka šefa države, nego su funkcioneri čija se pojedinačna gledišta stapaju u sam idejni ekstrat američke spoljne politike. Spoljne politike SAD. Na nju će se misliti kada se u buduće bude govorilo o svetskoj “Trampovoj politici”. Predsednik potpisuje tu politiku, ali breme koje ona svaljuje, odgovornost i posledice za Ameriku, previše je teško da bi počivalo na samo njegovim plećima.

U tom smislu, Trampova politika razlikovaće se od Trampovih spoljno-političkih obećanja tokom predsedničke kampanje pre izbora. Mobilizaciona funkcija predizborne kampanje iscrpila se činom izbora. Zaboraviće se šareni izlog široko deljenih “poklona biračima”, ali ponešto od toga rečenog, ostaće ipak kao idejni kostur američke politike u odnosu na svet. Finalna politika, ono iza čega će punim kapacitetom svetskog uticaja i moći stati SAD, Amerika – izlučiće se kao produkt radnog sučeljavanja predsednikovog i mišljenja ove trojice njegovih najbližih saradnika. Od teme do teme, od slučaja do slučaja i svakodnevno, u savetovanju iza zatvorenih vrata. I to je objašnjenje pojedinosti da je interesovanje sveta za američki kadrovski izbor, u ovom slučaju, gotovo veće nego i samo američko.

matis-1-s

Džejm Matis, general u penziji

Besni pas

Službeno, Donald Tramp će predlog ličnosti za funkciju ministra odbrane izneti u ponedeljak. Ali predsednik-izabrani kandidat, povukao je vrpcu i skinuo sa njega veo tajnosti već u petak – u Ohaju, tokom turneje “zahvalnosti” (ili radije, naknadnog pobedničkog trijumfa nad poraženom Hilari Klinton, jer ova još proverava broj glasova), kada se sa generalom Džejmsom Matisom pojavio pred štampom.

“Ne želim da vam to kažem, odbijam da kažem, neka ne ode iz ove sobe”, krenuo je izabranik Amerikanaca, šaleći se. “Neću vam odati da će jedan od naših pra-pra generala, ne iznosite to napolje, imenovaćemo Besnog psa Matisa za našeg sekretara za odbranu i ne objavljujemo to do ponedeljka, te nemojte to nikome govoriti”, rekao je Donald Tramp (https://www.theguardian.com/us-news/2016/dec/01/james-mattis-secretary-of-defense-donald-trump). Šala je prihvaćena, iznenađenja, međutim nije bilo.

Dan ranije, vest o Trampovom opredeljenju za generala u penziji, junaka američkih vojnih operacija u Avganistanu i Iraku, objavljena je Vašington postu, pod nezvanično. Još ranije, objavljena je i zajednička fotografija visoke trojice – Trampa, budućeg potpredsednika Majka Pensa i generala Matisa, posle njihovog preliminarnog sastanka u Trampovom golf-klubu za biznismene u Bedminsteru, u Nju Džerziju.

“On je prava stvar”, izjavio je Tramp, i upro kažiprstom u generala. “Nešto što imamo najsličnije generalu Džordzu Patonu”, citirao je Trampa Njujork tajms.

donald-trump-james-mattis

Tramp i Matis posle njihovog sastanka u golf klubu u Bedminsteru, Nju Džersi, 19. novembra 2016.

Ne osećam stres. Ja ga proizvodim.

Marinac Džejms Matis (66) je ime s visokim ugledom u vojničkom zanatu Amerike. Pročuo se u Avganistanu i Iraku. Tvrd je. Ili, po drugom, možda surov. Možda to ima veze s njegovim nadimkom Besni pas.

“Došao sam u miru. Nisam dopremio artiljeriju. Ali, ja vas molim, molim vas sa suzama u očima: ako se zajebavate samnom ja ću vas sve pobiti”, Gardian je citirao jednu od njegovih izreka, u Avganistanu. Ima i drugih, mnogo ih ima:

“Dolazite u Avganistan. Vidite momke koji pet godina uzastopno šamaraju žene jer one neće da stave feredžu. Znate, u tim momcima i tako nije ostalo nikakvog muškog dostojanstva, te pucati u njih đavolski je zabavno. Da, zabavno je – u neke ljude pucati”, citiran je u kremljovski okrenutoj Rasijskoj gazeti. (https://rg.ru/2016/12/02/tramp-naznaćit-glavoj-pentagona-generala-po-klićke-beshenyj-pes.html)

“Kada prvi put ubiješ, to je poseban događaj. Međutim, u svetu ima tih j...... tipova koje je prosto neophodno ustreliti”, citirala je RG iz celog jednog opusa sličnih “matisizama”, objavljivanih u zapadnoj štampi .“Neki misle, da bi ubio potrebno je mrziti. Ja to ne mislim. To je prosto posao.”

“Uljudan, profesionalan, tek moraš imati plan da ubiješ svakog koga sretneš”, upućivao je general u “posao” potčinjene vojnike u Iraku, jer “za teroriste ima samo jedan put u penziju”.

“Ja ne osećam stres. Ja ga proizvodim”, citirala je Rasijskaja gazeta.

Monah u uniformi

Džejms Matis je odživeo život dosledno vojnički, kao u trupnoj baraci. Nije oženjen. Odatle mu drugi nadimak, “monah u uniformi”. Portretišu ga kao generala-učenjaka, u uverenju da je temeljit, vrsni poznavalac svih teorija ratovanja i vojne istorije.

“Možda on i ima TV u kući, ali nisam u to siguran. Njegova biblioteka ima oko deset hiljada knjiga, i on je pročitao svaku od njih, a to su samo one koje čuva”, rekao je o generalu Majk Rodžers, kongresmen republikanac, jedan iz Trampovog tima na početku kampanje. “Momak razume celinu slike. On je internacionalac i on shvata (vojno) angažovanje. Razume pravnu stranu upotrebe vojne sile. On ne traži bitku ali je uvek taj koji je završava”, citiran je Rodžers.

“Zahvaljujući mom čitanju, nisam nikada zatečen nespreman, ni u jednoj situaciji”, napisao je o knjigama u pismu jednom svom kolegi 2003. sam Matis. “To mi nije ponudilo sve odgovore, ali osvetljava ono što je obično tamna staza koja vodi napred”.

“Vizionar je i satkan je od tkanja kao i Česti Puler” (legendarni američki marinac iz Drugog svetskog rata), upotpunio je opis Trampovog izabranika Martin Dempsi, bivši komandat Udruženog generalštaba. Gardian navodi, general se, dok je bio u aktivnoj službi, nije ustručavao napada “na svete krave Pentagona”, kritikovao je politiku Baraka Obame na Bliskom istoku i imao je jastrebovski stav u odnosu na Iran. Drugim rečima, u administraciji SAD kojoj ističe rok, Matis posle nekog vremena nije više mogao da računa na podršku i prijatrelje.

Kritičar Obamine politike

General Matis je 2003. predvodio diviziju marinaca u napadu na Bagdad, naveo je NYT (http://www.nytimes.com/2016/12/01/us/politics/trump-kicks-off-thank-you-tour-reveling-in-crowd-and-campaign-themes.html?_r=0 ). General je bio na čelu Centralne komande SAD za nadzor nad operacijama na Bliskom istoku i jugoistočnoj Aziji, od 2010. do 2013. Njegova karijera presečena je odlukom Obamine administracije, uverene da je general odviše ratoboran u odnosu na Iran. 

Matis je pak, kritikovao početne korake SAD u borbi protiv ISIS u Iraku i Siriji, i time je i njegova karijera vojnika stigla do raskršća. Kasnije, u svedočenju pred Kongresom, Džejms Matis je izneo gledište da je predsednikova politika vojnog dezangažovanja na Bliskom istoku, ustvari i dovela do porasta ekstremizma u regionu. Međutim, generala je baš takritika administracije dovela posle u politički vidokrug Donalda Trampa, američkog narednog predsednika.

Mekejn oduševljen, čemu da se nada Moskva?

Ima, međutim, tačaka gde se mišljenje budućeg šefa Pentagona razlikuje i od mišljenja budućeg šefa SAD. Ta dva mišljenja razlikuju se na primer u pitanju eventualne saradnje s Rusijom. Stekao se utisak da Tramp ima u vidu takvu saradnju, eventualno u Siriji. Ruska štampa bruji o takvoj mogućnosti. Razume se, i o mogućnostima koje bi se mogle preobratiti u proces, ako u Siriji početak uspe. Trampov budući ministar odbrane možda ne misli tako.

Matis je zastupao u dosadašnjim izjavama da se Moskva ponaša ratoborno i da joj se treba suprotstaviti, u Ukrajini, na Baltiku… i ne sarađivati čak ni u Siriji. Takvim gledištem Džejms Matis osvojio je simpatije američkih protivnika pružanja šanse Moskvi kroz razgovore o vojnoj saradnji, a pre svih simpatije senatora Džona Mekejna na čelu senatskog komiteta čija je uloga ključna u proceduri odobravanja Trampovog kadrovskog izbora za Pentagon. S tog stanovišta, izbor Besnog psa za resor odbrane odličan je za samog budućeg predsednika u njegovom odnosu s doskoro neprijateljski raspoloženim republikancima u Kongresu. Matis će mu biti vodič do srca političkih neprijatelja u Kongresu.

Izbor Matisa, a i Trampova ponuda bivšem generalu Dejvidu Petreusu da preuzme spoljne poslove, već ovog trenutka izmamljuju aplauz iz predstavničkog tela. Ali, šta će biti s politikom eventualne saradnje s Rusijom? Izgleda da ćemo to znati tek kada se na tabli političkog šaha povuku prvi potezi. Onda će biti jasna rezultanta političkog usklađivanja predsednika i trojice preostalih važnih u Beloj kući. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...