Kina i Rusija zajedno protiv američke PRO

Petar Popović

SAD se uzdaju u efikasnost prvog nuklearnog udara i pretpostavku da se može smesta podmetnuti PRO štit, da spreči odmazdu napadnutog. Amerika iz tih razloga razmešta PRO sisteme u istočnoj Evropi i jugoistočnoj Aziji, smatraju ruski i kineski generali
(Peking, 11. oktobra 2016. - Zajednička kinesko – ruska konferencija za štampu o raketnoj odbrani tokom Sedmog sjanšanskog foruma - The seventh xiangshan forum)

Vojni funkcioneri Pekinga i Moskve izjavili su u utorak u Kini da će Kina i Rusija sarađivati u nastojanju da se zajedničkim naporom umanji opasnost koju bezbednosti dve zemlje najavljuje američki sistem protiv-raketnih projektila, objavila je juče ujutro ruska ali i zapadna štampa.

Pentagon, govoreći o razvoju PRO, koristi izraz “odbrana” ali svrha takve odrednice je da zavara, preneo je rusko stanovište nemački Dojče vele, prikazujući kinesko-rusku saradnju koja je objavljena u okviru tekućeg Sjangšanskog foruma o bezbednosti kao glavni događaj skupa. Forum je okupio više od 300 vojnih stručnjaka iz 64 zemlje.

kina-forum-bezbednost-1-s

Skup o bezbednosti u Pekingu - Sjangšanski forum, otvaranje 10. oktobra 2016.

Štit i mač

“Sistem protiv-raketne odbrane ozbiljno remeti ravnotežu u ofanzivnom oružju, dopuštajući planiranje još efikasnijeg preventivnog udara”, izjavio je zamenik načelnika ruske glavne operativne uprave, inače učesnik foruma, general Viktor Poznihir. “Ruski vojni stručnjaci veruju da se SAD uzdaju u sposobnost napada na bilo koji region u svetu, uključujući Rusiju i Kinu, nuklearnim raketama, a da prođu nekažnjeno”, citiran je Poznihir. Govoreći o nameri SAD da izgrade seriju baza protiv-raketne odbrane širom istočne Evrope i u Južnoj Koreji, ruski general je rekao da se Amerika uzda u efikasnost prvog udara, i pretpostavku da može smesta podmetnuti PRO štit i sprečiti odmazdu.

“Ako se jedan od gladijatora dohvati štita, to će mu dati uočljivu prednost, navodeći ga da misli da će biti u stanju da pobedi, naročito ako udari prvi. Šta bi uradio drugi gladijator? Prirodno, uzeo bi sopstveni štit ali, takođe, i još jači i duži mač. To je to što se sada događa kao rezultat rasporeda američkih raketa”, citiran je general.

Domaćini američke PRO taoci Vašingtona

Poznihir je pomenuo da su Kina i Rusija “već počele diskusiju kako da pariraju” američkom ABM programu, naveo je Dojče vele. Ovaj medij navodi da ruski general nije izneo neke dalje pojedinosti o tome, ali je rekao da su zemlje koje su pružile gostoprimstvo američkim raketnim bazama - sopstvene građane učinile “taocem nepredvidljivog postupka SAD”.

General je naveo pojedinosti o svojstvima instalacija PRO koje je Amerika aktivirala u Rumuniji i planira za Poljsku, rekavši da je reč o univerzalnom modelu Mk41, podobnom za lansiranje, kako protiv-rakete “standard 3”, tako i krstereće “tomahavk”, osposobljene da sa velike udaljenosti porazi cilj, izvestio je ruski magazin Ekspert.

“Naoružavanje Mk41 krsterećim raketama ‘tomahavk’ u bazama u Evropi i na brodovima PRO, može se obaviti skriveno i u kratkom roku. Uzimajući u obzir da domet ‘tomahavka’ doseže do 2.500 kilometara, pod udar američkih raketa može doći praktično čitav evropski deo Rusije”, naveo je magazin reči ruskog generala.

Uvećan rizik primene nuklearnog oružja 

Ruski general je planove SAD u vezi s PRO nazvao iluzornim. Ono što jeste stvarno, iluzija je opasna – snižava se prag upotrebe nuklearnog oružja. Iluzija “nepovredivosti” i “nekažnjivosti” SAD pod kišobranom PRO stimulisaće Vašington ka jednostranim koracima u rešavanju regionalnih i globalnih problema. To može dovesti do upotrebe nuklearnog oružja.

Američki sistem PRO raspolaže ne samo protiv-raketnim nego i protiv-kosmičkim potencijalom, i u tom smislu je sredstvo strateške dominacije, rekao je Poznihir. Osposobljenost američkog sistema za dejstva protiv satelita predstavlja potencijalnu pretnju svakoj zemlji koja istražuje kosmos, rekao je general. To je jedan od razloga zašto SAD odbacuju bilo kakve sporazume o zabrani oružja u kosmosu, naveo je.

“Postupci SAD ne čine uverljivim njihove izjave da se ruski i kineski sateliti ne smatraju ciljevima njihovih anti-raketnih sistema”, rekao je general Poznihir. General veruje da je pravo stanje stvari upravo obratno.

Opkoljavanje Rusije i Kine

Do 2020, američka PRO će raspolagati sa 50 GBI (Ground-Based Interceptor), više od 200 protiv-raketa THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) i oko 700 SM3 kopnenog i pomorskog baziranja. Više od 40 brodova sa sistemom PRO će biti u različitim delovima svetskih okeana, uključujući mora koja zapljuskuju Kinu i Rusiju. Te dve zemlje biće bukvalno okružene presretačima za stotine raketa.

Vojni specijalisti Rusije i Kine proanalizirali su borbene mogućnosti globalne PRO SAD i ustanovili da taj sistem “bitno menja ravnotežu snaga u oblasti ofanzivnog oružja, time što dopušta da se efektivno planira razoružavajući raketni udar”, rekao je ruski general.

Slične pozicije Pekinga i Moskve

Kineski general Cai Cjun podržao je rusku tezu, izjavom da “postupci Vašingtona uvode nestabilnost širom istočne Evrope i Azije”, prenela je Raša tudej.

“SAD ne pružaju nikakve pravno-obavezujuće garantije da sistem raketne odbrane koju raspoređuju u Evropi neće biti iskorišćen protiv Rusije. Ali on jeste stvarna i direktna pretnja ruskoj bezbednosti”, citiran je kineski general. “Kina i Rusija imaju slične pozicije povodom strateških anti-balističkih sistema i protive se pokušajima bilo koje nacije ili grupe nacija da takve sisteme grade jednostano, na račun strateške međunarodne bezbednosti”, citiran je Cai Cjun.

I ruski i kineski general odbacili su tvrdnje SAD da je američki anti-raketni štit - u svrhu američke samozaštite i zaštite saveznika.

Sinhrono istupanju ruskog vojnog predstavnika u Kini, u Moskvi, šef za štampu Kremlja Dmitrij Peskov ukazao je u utorak na ugrožavanje bezbednosti Rusije, faktom širenja američke PRO prema ruskim granicama.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...