Simbolika S300 u Siriji

Petar Popović

Raspoređivanje S300, uz već postojeće ruske PVO projektile na tlu i na brodovima namenski kombinovane flote u Mediteranu – materijalni je argument Moskve u prilog tezi da Rusija ne dopušta “zatvaranje neba” nad Sirijom. To je, međutim, korak koji Moskvi obećava i dalja iskušenja, kada prođe selidba vezana za Belu kuću u Vašingtonu
(foto, dopremanje ruskih protivabvionskih raketnih sistema s300 u Siriju izazvalo žestoko reagovanje američkog vojnog vrha)

Jedna baterija ruskih S300, projektila protiv-vazdušne odbrane prebačenih u utorak iz Rusije u Siriju, isprovocirala je oštar komentar američkog Pentagona i učinila još manje izglednim da će se Vašington i Moskva sporazumeti o okončanju rata u toj zemlji pre nego što Barak Obama napusti dužnost predsednika SAD.

S300 je savremeni PVO sistem velikih sposobnosti, uključujući i efikasnost u odbrani i od aviona i od napada tzv. krstarećim raketama istovremeno. Rusija raspolaže samo jednim još savršenijim, obeleženim kao S400 – i bateriju tog usavršenog, prebacila je u zonu baze Hmeimim prošle jeseni 2015, u zapletu krize s Turskom, stvorene turskim obaranjem ruskog SU24 tokom bombarderske misije Rusa protiv sirijskih pobunjenika.

Naspram smesta pogoršanih rusko-turskih odnosa, i upozorenja Moskve Ankari da sledećeg sličnog incidenta neće biti bez kazne, pošto će sve što ugrožava ruske avione biti oboreno – prebacivanje S400 u zonu ratnih dejstava nije izazvalo osudu SAD. Ali, jeste ovo sadašnje, povodom odašiljanja u Siriju S300. Svakako zato što je Pentagon taj potez doživeo kao pretnju Rusa Amerikancima, u slučaju da nad Sirijom “zatvore nebo”. Ili, pak, da bombarduju snage Asadove sirijske armije.

sirija-s400-s

Ruske rakete s400 raspoređene prošle godine u Siriji

Bombardovanje “greškom”

Prošlog meseca, trupe Damaska tučene su iz vazduha kod mesta Der el-Zur, iz aviona “američki predvođene koalicije” protiv Islamske države, objavio je nemački Dojče vele (http://www.dw.com/en/us-bristles-as-rušia-sends-air-defense-system-to-syria/a-35958130). “Greškom”, preneo je američko objašnjenje udara iz vazduha po Sirijcima Dojče vele. Šezdeset sirijskih vojnika je ubijeno u tom američki režiranom napadu “greškom”.

Kremlj je odbacio osnovanost takvog američkog objašnjenja, radije tumačeći incident u kontekstu odustajanja Vašingtona od pokušaja da SAD i Rusija jednim svojim sporazumom  obezbede “politički kišobran” pregovorima o Siriji koji se vode, prekidaju i obnavljaju u Ženevi.

Napad na konvoj zapečatio je višemesečni diplomatski trud Džona Kerija i Sergeja Lavrova – osuđen, kako stvari stoje, od početka na propast, samo zato što šef diplomatije SAD za “avanturu” dogovaranja s Rusima nije, kako se pokazalo, imao podršku Pentagona. Međutim, takođe, i jednog dela sopstvenog resora. Grupa 50 američkih diplomata izrazila je to svoje neslaganje s Kerijevom “ruskom politikom” javnim demaršom još meseca juna, početkom leta.

Faktički, podriven je pokušaj predsednika Baraka Obame da sirijski deo testamenta svoje spoljne politike ostavi boljim nego što on jeste, time što bi se SAD potrudile za uspeh pregovora u Ženevi, radeći rame uz rame s Moskvom.

s300_baterija-

Prikaz baterije raketa s300: Dalekometni osmatrački radar, komadno vozilo, borbeni radar, vozilo za lansiranje projektila

Ostanak uz teroriste

Proces je prekinut odustajanjem američke strane od izvršenja dogovorenog, da se Džebhat an-Nusra liši etikete pripadnosti tzv. demokratskoj opoziciji i izloži sinhronizovanim dejstvima američke i ruske avijacije.

Prekid saradnje Moskve i Vašingtona obeležen je međusobnim optužbama za neiskrenost, u Ujedinjem nacijama a pogotovo u javnosti te dve zemlje. Rusi su potegli pitanje bombardovanja sirijske armije “greškom”, Amerikanci – bombardovanja humanitarnog konvoja, koji je tučen iz vazduha, pre neki dan, na putu za Alepo.

Zapad horski tvrdi da su vinovnici tragedije konvoja a i stradanja stanovništva u opkoljenom gradu Sirija i Rusija.

U utorak, državni sekretar Keri je izjavio da su diplomatski kontakti SAD i Rusije u Siriji “do daljeg zamrznuti”, ne računajući vojni kanal, aktiviran da bi se izbegli incidenti tokom dejstava dve avijacije (http://www.nytimes.com/2016/10/04/world/middleeast/us-suspends-talks-with-rušia-on-syria.html  ).

“Rusija i Damask odrekli su se diplomatije i streme vojničkom rešenju sukoba u Siriji. SAD će produžiti da se bore za mirno rešenje sukoba”, izjavio je državni sekretar Keri. Istovetan javni zavet dao je i ministar Rusije Lavrov, u ime dalje politike Moskve, naveo je ruski Komersant (http://kommersant.ru/doc/3107027).

Međutim, naglo pogoršanje u odnosima Rusije i Amerike uočava se iz dana u dan. Govornik Bele kuće Džošua Ernest izjavio je kako se Rusija trudi da sebi prisvoji zasluge SAD u borbi s terorizmom. Dok, opet, MID Rusije, da saradnja američkih vlasti s terorističkom grupacijom Džebhat an-Nusra – pokazuje kako SAD hoće “i sporazum s đavolom”, samo da bi se u Siriji otarasile Bašara Asada.

rus vazdusne snage sirija

Ruska protivvazdušna odbrana u Siriji

Senatore, to znači rat s Rusijom

Epizoda s ruskim S300 u Siriji sledi u kontekstu verovatnog zaokreta u američkoj politici rada rame uz rame s Moskvom, koju je, očigledno dockan pokušao da u ime odlazeće administracije ostvari Džon Keri. Na taj potencijalni zaokret ukazalo je svedočenje generala Džozefa Danforda, predvodnika svih glavnokomandujućih američkih snaga pred Senatskim komitetom Kongresa o ideji eventualne američke zabrane letova nad Sirijom, ključnoj pojedinosti nagoveštene politike predsedničkog kandidata favorita Hilari Klinton. Upitan o opciji kontrole nad vazdušnim prostorom u Siriji, general je odgovorio:

“Senatore, da ovog časa kontrolišemo sav vazdušni prostor nad Sirijom zahtevalo bi da uđemo u rat sa Sirijom i Rusijom. To je u toj meri fundamentalna odluka da je ja sigurno neću doneti”, citirao je generala ruski Sputnjik(https://sputniknews.com/rušia/20161001/1045910777/dunford-hillary-war-syria-rušia.html).

Već i američko razmišljanje o mogućnosti “zatvaranja neba” nad Sirijom uznemerilo je Moskvu. Trenutno, ni jedna od dve sile ne želi da Sirija bude poprište njihove direktne vojne konfrontacije. Rusija je požurila da upozori na posledice.

“Ponovo se čuje razgovor, uključujući i na vrlo visokom nivou, o nametanju zabrane letova nad Sirijom da bi se stabilizovala situacija. Za nas je takvo rešenje neprihvatljivo. Mi smo videli do čega su takva rešenja dovela u drugim delovima sveta”, izjavio je zamenik ministra Rusije Sergej Rjabkov, možda aludirajući na tragediju Libije. Predsednik Vladimir Putin već nekoliko puta navodi da je Rusija dopustila da u slučaju Libije bude zatečena i pasivna. Putin to kaže kada objašnjava ruske akcije u Siriji.

Raspoređivanje S300 u Siriji, uz već postojeće ruske PVO projektile na tlu i na brodovima namenski kombinovane flote u Mediteranu – materijalni je argument Moskve u prilog tezi da Rusija ne dopušta “zatvaranje neba” nad tom zemljom. Razume se, to jeste korak koji Moskvi obećava i dalja iskušenja, kada prođe selidba oko Bele kuće u Vašingtonu.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...